
Trochu cestování a trochu muškaření na neobvyklém místě.
To můžete vidět ve videu z YT kanálu Fly Fishing with Mauritia.
Faerské ostrovy, souostroví ležící mezi Skotskem, Norskem a Islandem, jsou autonomní součástí Dánského království. Skládají se z 18 hlavních ostrovů a řady menších ostrůvků, které obývá přibližně 54 000 lidí. Přestože jsou formálně pod správou Dánska, mají vlastní vládu, parlament i jazyk – faerštinu, která vychází ze staré severštiny.
Příroda a podnebí
Faerské ostrovy jsou známé svou divokou a nespoutanou krajinou. Strmé útesy, zelené kopce a hluboké fjordy vytvářejí dramatický ráz krajiny, který je často zahalen mlhou a bičován deštěm. Počasí je zde velmi proměnlivé – říká se, že na Faerech lze zažít všechna roční období během jednoho dne. Díky Golfskému proudu jsou zimy poměrně mírné a léta chladná, s průměrnou teplotou kolem 11 °C.
Vlajka:

Tradiční život a kultura
Obyvatelé Faerských ostrovů mají silnou vazbu na moře – rybolov je hlavním hospodářským odvětvím a tvoří více než 90 % exportu. Tradice lovu a chovu ovcí jsou tu stále živé, což se odráží i v místní kuchyni, kde dominují ryby, sušené maso a fermentované speciality.
Kultura Faerů je směsicí starých severských zvyků a moderních vlivů. Lidé tu dodnes zpívají staré balady, které se dědí z generace na generaci.
Faerské ostrovy se v posledních letech stávají vyhledávanou destinací pro milovníky přírody a dobrodružství. Nabízejí jedinečné možnosti pro pěší turistiku, pozorování papuchalků a jiných mořských ptáků nebo projížďky mezi fjordy. Turisté by si ale měli uvědomit, že příroda Faer je křehká, a chovat se k ní s respektem.
Ačkoliv jsou Faery součástí Evropy, nejsou členem EU, takže na návštěvu mohou být potřeba jiná pravidla než při cestování do Dánska.
Pro krátkou turistickou návštěvu ale nic moc nepotřebujete, samozřejmě kromě peněz. Dostat se na místo a pobyt zde nepatří ke zcela nejlevnějším. Doprava mezi ostrovy je ovšem po Skandinávsku dobře organizovaná díky tunelům, trajektům a vrtulníkům, které zde fungují jako běžný dopravní prostředek.
Sledujte také:
Sumec 100 kg z lodi: na Pádu se sešli dva nejslavnější sumcaři
Video: rak kamenáč – ohrožený druh v českých tocích
Dvoumetrovka z Hrachů: Chyť a pusť.cz na rybách s Jakubem Vágnerem
Buďte první kdo přidá komentář