Polemizovat o nejlepší nástraze můžeme dlouhé hodiny. Poměr ceny a výkonu nabízí sladká kukuřice asi nejvýhodnější. Stačí sáhnout do regálu, zaplatit dvacku a máte nástrahu, kterou můžete krmit, napíchnout na háček, dát na vlas a chytit cokoliv od plotice až po velkého kapra.
Sladká kukuřice je levná a nevyžaduje žádnou přípravu. Po otevření plechovky je okamžitě připravená k použití. Ať už chytáte jakkoliv, vždy s kukuřicí máte možnost také vnadit. Svoje místo má v krmítku na feeder i při zakrmení na plavanou. Když chytáte u břehu, vytvoříte krmný koberec snadno i rukou. Plechovka není moc objemná ale na jedno odpoledne vám při zakrmování v pohodě vystačí.
Jaké ryby se na ni dají chytit?
Prakticky všechny kaprovité druhy. Všímám si nicméně občas jisté selektivity. Na boilies v tomto ohledu jistě nemá. Nezřídka se ale stává, že dokáže na lovném místě vyfiltrovat kapry a větší cejny od menší bílé ryby. Jsou ale dny, kdy ji žerou i deseticentimetrové plotice jako pominuté.
Obecně ale sladká kukuřice funguje na prakticky všechny nedravé ryby.
Dovolím si zmínit kuriozitu: Raritně ji vezme i dravec, žluté zrnko při stahování nástrahy na břeh totiž láká predátora. Za svůj rybářský život jsem již při přitahování nástrah takto omylem chytil možná několik desítek štik a hezkých okounů, převažující většina z nich skočila po zrnku kukuřice. Je to samozřejmě výjimečné ale úplná náhoda to za ty léta nejspíš nebude. Dle mého názoru v tom ale hraje roli výrazná barva a pohyb. Zrnko klade odpor a při pohybu ve vodě se vrtí.
Nejčastěji se však kukuřice asociuje s lovem kaprů a to jak velkých, tak i běžných velikostí. Rádi ji konzumují také větší cejni. Jednou z jejich výhod je i to, že dokáže hejno těchto větších kusů na krmném místě zastavit. Máte-li cíl zachytat větší kusy, tak je kukuřice dobrou volbou do krmné směsi. Například i v kombinaci s červy. Hrubší složka krmení je většinou nutná a s pomocí kukuřice si ji obstaráte levně a rychle.
Sladká kukuřice patří na háček i na vlas
Patřím do tábora napichovačů. Kukuřice je pro mě hlavně feederová a plavačková nástraha. Dost často používám malé háčky – 10 a menší. Zde se vejde 1 – 2 zrnka, která napichuji skrz tu “nejmasitější” část. Někdo to naopak dělá podélně, napíchne spodním koncem a háček vyvede vrchem zrnka ven. Pokud ale není zrnko příliš měkké nebo tvrdé, není to asi opět nic extrémně důležitého.
Stejně tak jde kukuřice umístit pod háček na vlas, což je typické pro kaprařinu a lov amurů kupříkladu. Problém může nastat jen v případě, kdy použijete příliš měkké zrnko.
Při feederu používám největší háček o velikosti 8, na nějž se vejdou pohodlně 4 zrnka. To už je selektivnější sousto právě pro kapříky nebo větší cejny či parmy.
Při zakrmování dávám kukuřici buď do krmítka nebo krmím ručně poblíž břehu. Vždy rozhodím asi dvě hrsti kukuřice abych vytvořil krmný koberec. Jedna plechovka mi většinou pokryje 3 hodiny chytání tímto stylem. Při krmení pouze krmítkem i déle.
Dipování a ochucování
Stěžejní výhoda této nástrahy je nulová nutnost přípravy a možnost dlouhého skladování. To ale neznamená, že si s kukuřicí nemůžete pohrát. Zacházet s dipy, boostery a dalšími podobnými produkty jistě umíte. Znamená to ale, že musíte plechovku otevřít třeba večer před chytáním a nadipovat aby se dobře promíchala kukuřice s dipem. Kukuřici si většinou dám do uzavíratelné krabičky na jídlo, zaliju čím chci a ráno pak rovnou vezmu na ryby. Pozor je potřeba dát jen na pevné uzavření krabice.
Zajímavá varianta jsou sypké příměsi, ať už pro chuť nebo jako barvivo. Z jednoho anglického videa jsem pochytil trik používání koření typu kari, kurkuma, které se doporučuje v chladnější vodě. Naopak lze použít také vanilkový cukr či podobné pochutiny. Princip je stejný, dát kukuřici do krabice nebo sáčku. Zasypat, uzavřít a důkladně protřepat.
Záleží na značce? To stěží
Ve světě nástrah se o naši pozornost perou stovky výrobců. S kukuřicí to je trochu jinak. Dá se sice koupit i od rybářských firem, stačí ale obyčejná plechovka z obchodu. Jaké značky, na tom nesejde. Občas ale narazím na levnější plechovky s kukuřicí, která je o něco měkčí a nedrží na háčku. Pro zakrmení je v pořádku, jako nástraha už tolik ne. Abych to zkrátil, značku neřeším. Jelikož ale chodím do Lidlu, kupuji tam za cenu kolem dvaceti korun. Na háčku drží dobře. Před dvaceti lety byla mým favoritem bonduelka. Přiznám se však, že už ani netuším zda se ještě prodává či kolik stojí. Nákupy má u nás na starosti žena a já maximálně tak tlačím vozík, přehled nemám. Kde mají pivo a kukuřici v Lidlu ale vím!
Od Vokyho mám ještě instrukci v článku zmínit umělou kukuřici, kterou si občas z nějakého záhadného hnutí mysli koupím v rybářských potřebách. Předně je nutné říct, že jde o gumovou imitaci, kterou je nutné nějak nadipovat. Mám vyzkoušené, že funguje i když ji jen na chvíli namočíte nebo polijete něčím přímo u vody, jen je nutné proceduru po krátkém čase vždy zopakovat.
Imitace má výhodu, že lze mimo potápivé koupit i plovoucí variantu, zatímco běžná kukuřice je vždy potápivá (nadlehčit ale lze napíchnutím kousku korku nebo kuličky polyesteru společně s kukuřicí na háček). K mání jsou různé barvy a její výhodu při feederu vidím hlavně v tom, že nepadá z háčku. To se hodí například když máte kukuřici příliš měkkou a nedrží na háčku. Používám ji občas při plavačce, když chytám na jedno zrnko s háčkem 12 – 14. Imitaci vám nesundají menší ryby z háčku. Výdrž je hlavní předností této nástrahy.
Stejně tak výborně drží na vlasu, kde garantovaně nespadne dolů ani za delší dobu. Otázka aleje, zda z ní nevyprchá po nějakém čase aroma. Věřím ale, že pro kapraře na místě bohatě zakrmeném kukuřicí vařenou to může být dobrá volba.
Plechovky do přírody nepatří
Bohužel u vody občas vidím plechovky s povědomým logem a jasně žlutou barvou, mnohdy již trochu zašlou. Kukuřice se těší velké oblibě, prosím ale abyste si plechovku, kterou k vodě přinesete, také odnesli. Prázdná je o hodně lehčí. Je škoda aby hyzdila přírodu a dělala ostudu všem rybářům. Místní lidé kolem řeky moc dobře vědí, od koho zrovna tyto odpadky pochází a našemu koníčku to nedělá dobrou image.
Be the first to comment