Lov kaprů chyť a pusť je hezká věc, která ovšem od rybářů vyžaduje víc než jen puštění ryby. Chceme-li mít zdravou obsádku velkých ryb, je nutné o každý (i malý) úlovek pečovat a snížit stres z jeho vylovení na naprosté minimum.
Pro ryby je samozřejmě ulovení krajně nepříjemný zážitek. U kaprů sice můžeme pozorovat poměrně dobrou kondici u kusů prokazatelně ulovených opakovaně (viz kapři se jménem, které máme i v Česku), přesto nelze otázku šetrné manipulace s rybou podceňovat.
Vhodné rybářské náčiní s dostatečnou sílou
Zdolávání je pro rybu opravdovým bojem. Proto je z hlediska šetrnosti k úlovku žádoucí jej zkrátit na minimum. S tím souvisí zejména patřičný kalibr vaší sestavy. Zdolat velké kapry na měkké pruty je sice možné, rybě ale zdlouhavé zdolávání příliš neprospěje. Proto byste měli mít celou sestavu, včetně prutu, navijáku a šňůr nebo vlasce přizpůsobit alespoň rámcově velikosti a síle ryb, jež lovíte.
Použijte vhodnou podložku pod ryby
Při manipulaci s kaprem používejte vždy podložku, která chrání rybu před zraněním a ztrátou slizu. Sliz na těle ryby je důležitý pro její ochranu před infekcemi a parazity. Podložky se vyrábí v různých druzích a podle své sofistikovanosti stojí od pár stovek až po deset tisíc.
Podrobněji se o nich můžete dozvědět v tomto článku. Při výběru podložky také musíte brát v potaz nejen rozměry ale také způsob a místo použití. Můžete zjistit, že pro vaše účely je nejlepší například bytelná a stabilní kolébka, která usnadní manipulaci s velkou rybou i na komplikovaném terénu.
V jiných případech může naopak být vhodná podložka, kterou můžete použít při zabrození v prsačkách. Alespoň jednoduchou malou podložku můžete použít i pro lov menších kaprů jako například při feederu.
Mokré ruce
Toto je základní poučka, kterou si ale třeba neustále připomínat. Před manipulací s kaprem si vždy navlhčete ruce a zároveň nesmíte dopustit kontakt ryby se suchým a hrubým povrchem. Mokré ruce a snižují tření a zabraňují poškození slizu na těle ryby.
Rychlé a šetrné vyháčkování
Pokuste se rybu co nejrychleji a nejšetrněji odháčkovat. Pokud se nejedná zrovna o trofejní úlovek, odháčkujte rybu, aniž byste ji zvedli z vody nebo to udělejte v podběráku. Větší kapr patří jedině na podložku.
Pokud je háček hlouběji, použijte dostatečně dlouhý peán, abyste minimalizovali zranění ryby.
Omezte dobu manipulace a hlavně zkraťte focení
Snažte se omezit dobu, po kterou držíte rybu mimo vodu. Kapr by neměl být mimo vodu déle než 30 sekund. Pokud potřebujete udělat fotografií, připravte si fotoaparát předem a buďte rychlí.
Rozplavání a šetrná manipulace při navrácení do vody
Při navrácení kapra do vody jej podpírejte oběma rukama pod břichem a ocasem, dokud se nezačne pohybovat a neukáže známky, že chce již plavat pryč. Nikdy neházejte rybu zpět do vody, protože to může způsobit zranění. Někdy můžete rybu zkusit trochu rozplavat, dodat ji trochu pohybu aby čerstvá voda okysličila žábry. To je vhodné zejména v teplé vodě, která je na kyslík obecně chudší.
Dodržování těchto etických postupů při manipulaci s kapry je nezbytné pro udržitelný rybolov a ochranu populací kaprů. Každý kaprař by měl být zodpovědný a respektovat trofejní ryby a revír, ve kterém loví. Tímto způsobem můžeme zajistit, že budoucí generace budou mít možnost užívat si rybaření stejně jako my.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář