S gumovými nástrahami na candáty, tipy a výbava

candát

Mnoho rybářů má candáta jako top rybu. Chytit céčko ale dá občas fušku. Nejoblíbenějším stylem je přívlač na gumové nástrahy. Abychom vás navnadili na blízké zahájení, napsali jsme několik stručných tipů. Jsou věnovány tomu, jak správně chytat candáta na gumy, jakou šňůru a prut k tomu použít a co se při chytání této ryby doporučuje a co ne.

Při lovu ze břehu použijte delší prut


Candát se nejlépe loví na údolních přehradách a z lodi. Ne každý má ale k dispozici plavidlo (stačil by i belly boat) a ne všude se nachází poblíž přehrada s povoleným lovem ze břehu. Proto dost lidí loví céčka ze břehu, což je ovšem technicky náročnější metoda.

Poučka říká, že délka prutu při lovu ze souše by se měla odvíjet od rozlehlosti vodní plochy. Na candáta a lov na gumy obecně ze břehu se ale hodí delší prut.

Z mnoha důvodů. Pokud máte prut krátký (méně než 2,4 metru), tak například pravděpodobnost zaseknutí nástrahy se zvyšuje. Na řece mi často jigovka uvízne mezi kameny. Použití dlouhého vláčecího prutu (nejlépe od 2,7 metru) nejen umožňuje snáze uvolnit zaseknutou nástrahu a ušetřit peníze i vztek, ale také umožňuje efektivnější vedení, tedy propadání a zvedání nástrahy.

Tip: dlouhý vláčák za rozumnou cenu je např Daiwa Ninja X Jiggerspin 2,7 m 7-28 g

Citlivý prut s rychlou akcí představuje ideální nástroj

Lipenský candát


Prut by se nesmí chovat příliš měkce, žádná kravská oháňka. Naopak, ideální prut má vlastnosti jako tuhost ve spodní části a rychlost akce ve špičce, protože při chytání na gumu je ze strany prutu nezbytná schopnost okamžitě přenést na nástrahu i ten nejmenší pohyb ruky rybáře.

Zároveň vám takový prut dá odezvu na všechna škobrtnutí na dně a hlavně opatrná candátí kousnutí protože jinak o půlce záběrů nevíte. Tak hlavně nezapomínejte tyto záběry také přiseknout. Dobrá šnůra a ostrá jigovka také nutnost. (doporučujeme značku jigovky.cz, s ostrými japonskými háčky)

Proto je třeba kvalitní vláčecí prut, se kterým se nástraha dobře kontroluje. Tyhle vlastnosti určitě nebude mít prut za pár stovek, v cenové hladině kolem dvou tisíc už ale pořídíte obstojný klacek. Kvalitní delší vláčáky se beztak nenabízí v tolika modelech jako kratší klacky a většinou si musíte stejně připlatit

Dobrý prut umožňuje rybáři zkoušet i ostřejší vedení nástrahy a reagovat okamžitými záseky jelikož při lovu ze břehu se často chytá na větší vzdálenost, což detekci záběrů ztěžuje. S vyladěnou sestavou se dá vycítit i jemný záběr dál od břehu.

Pletenka je na candáty nutností


Je nutné vybrat správnou pletenku. Obyčejný vlasec pro tento účel není vhodný. Může se protahovat, což způsobuje, že nemáte kolikrát přehled o tom, že vám nástraha ťukla o dno nebo do ní drbnul candát.

Písník Týnišť

Při vedení musí mezi nástrahou a prutem vládnout absolutní kontakt. Dobrá šňůra má tři důležité vlastnosti – nízkou průtažnost a dobrou nosnost v malém průměru. S takovou můžete bez obav chytat ze břehu a cítit přesně, co se děje s nástrahou. Takový lov je daleko zábavnější než na „hluchý“ vlasec nebo zbytečně silnou šňůru.

Malý průměr je méně nápadný a umožní házet malé jigové hlavy na slušnou vzdálenost. Na řece také snižuje průvěs způsobený proudem. Na candáty můžete použít například šňůru s průměrem kolem 0,12 až 0,14 mm.

Na konec šňůry můžete dát metr 0,35 mm fluorocarbonu proti předření a máte candátovou sestavu jak víno.

Udržujte pletenku napnutou, neustále!


Při lovu candátů nesmí dojít k průvěsu. Už po dopadu na hladinu zavřete překlapěč a čekejte na záběr i když nástraha padá na dno. To platí po celou dobu, co je guma ve vodě. Při vedení by měla být šňůra nebo vlasec napnutá.

Toto jednoduché pravidlo často porušují i zkušení rybáři. Nechávají pletenku prověsit během propadu, a dopínají jen když točí navijákem. Výsledkem se stává ztráta citu a přehledu o dění u nástrahy, což vede ke dvěma nepříjemným následkům – záběr zaznamenáte příliš pozdě nebo zůstane nepozorován vůbec.

Takhle můžete přijít o ten jediný pořádný záběr, na nějž ten den čekáte. Takže na to myslete

Jigové hlavy mají různé tvary


Tvar jigové hlavy má také velký význam. Při lovu candáta se zdá lepší používat jigové zátěže s ploškou – dobře přiléhají ke dnu a snižují počet vázek. Samozřejmě je možné použít běžnou kulatou jigovou hlavu ale různé stand up nebo flat varianty stojí podobné peníze a váznou méně. Některé hlavičky jsou navíc odlité tak, že po dopadu na dno trčí nástraha ocáskem šikmo hore, což zvyšuje šanci na kousanec v pauze na dně.

Jigovkycz jigov� hlavi?ka tipup dr�tek 5 ks 1/0 - 7 g

Mějte dostatek velikostí jigovek


Kromě tvaru je důležitá i hmotnost jigové hlavy. Je známo, že rybáři často používají těžkou hlavu, což je zásadně špatně, protože hmotnost zátěže je třeba snížit na možné minimum aby propad byl co nejpomalejší.

Někdy funguje ostrý propad ale většinou vede pomalý pohyb. Pokud je voda stojatá, postačí často hlava o hmotnosti do 5 gramů. I když se vám to může zdát pomalé, není třeba zátěž zvyšovat, protože pomalé propadávání nástrahy je pro rybu velmi atraktivní.

Mnohé však závisí na situaci. V řece s rychlým proudem lehkou jigovou hlavu snadno unese proud. V takovém případě je možné zvýšit hmotnost hlavy, ale opět v rozumných mezích a s vědomím, že nástraha musí zůstat dostatečně lehká, aby to fungovalo.

Při rybaření na větší řece a proudu se můžete dostat na hmotnost jigové hlavy přes 10 gramů a někdy i výrazně více. Pokud k rychlému proudu přidáme i velkou hloubku například na jámách v podjezí, je třeba někdy použít zátěž o hmotnosti až přes 20 gramů. Také proto se na velkých řekách používají i těžší pruty, zatímco na stojáky a mírnější podmínky na řekách vám stačí vláčák do 28 gramů úplně v pohodě.

Více o hmotnosti jigovek naleznete v článku zde

Jakou použít nástrahu


Gumových nástrah je nepřeberné množství a některé jsou i pěkně drahé. Je ale faktem, že spousta gum od Westinu nebo i jiných značek jako třeba Keitech a dalších, chodí moc pěkně a jsou vyrobené z velmi dobře praujícího měkkého materiálu.

Nejoblíbenější jsou různé napodobeniny rybek, dříve zvané rippery či kopyto podle tvaru ocásku. Dnes mají různá jiná komerční jména.

švédský okoun

Na druhou stranu ale není potřeba se pořád hnát za novými a neokoukanými nástrahami. Klasické twistery také nejsou zlé a celkově nástrahy s velkým zakrouceným ocáskem mají tendenci brzdit propadání, což může začátečníkům trochu pomoci s tím něco chytit.

Tyto nástrahy také vytváří aktivní práci při tažení takže chytání s nimi a jejich oživení je snazší než například u nymf, které samy o sobě tolik nepracují a oživuje je rybář vedením.

ShadTeez Slim

Velikost nástrahy na candáta nemusí být malá, nebojte se použít gumy mezi 7 až 15 cm, přičemž i ty velké průměrný candát slupne jak malinu.

Nebojte se klesnout na samé dno, i když to něco stojí


Z obavy, že se nástraha zasekne ji mnoho rybářů nenechává klesnout na dno. Teoreticky to není špatné, pokud dokážete vést nástrahu těsně nad dnem. To ale většinou nejde, do vody nevidíte a dno poznáte až když jste na něm.

Problém je v tom, že po většinu dne candát dlí u dna takže tam musíte s nátrahou taky. Trhá se u toho, to je holý fakt.

Jestli vám to drásá nervy, tak zkuste chodit za tmy kdy candáti naopak jezdí aktivně lovit až na mělčiny, což je odlišná situace než ve dne.

Čtěte také:

Chytání štiky v červnu: jak ji ulovit na přívlač po zahájení

Lov štik na 48 cm vláčecí nástrahu (video)

Jak vybrat správný přívlačový prut na štiky, pstruhy, okouny a candáty?

1 Comment

  1. Přenechte prosím psaní článků o candátech někomu kdo tomu opravdu rozumí. Základ je dobrý, ale tím to tak končí. Přijde mi, že jste lovu candátů na přívlač moc neporozuměl a čerpáte pouze ze svých omezených znalostí. Spousta informací není vůbec rozvedeno, což je v mých očích vyobrazuje jako milné, nebo jsou přímo podány jako milné a nepravdivé. Ale možná dobře, čím víc lidí si tenhle článek přečte, tím více bude lovců, kteří se na to po chvíli vydlábnou.
    Ať to kouše
    Petrův Zdar

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.