Jako každoročně i letos se stále častěji přistupuje k instalaci tzv. výtěrových hnízd. Ty pomáhají zlepšit reprodukci a počet candátů na chovných rybnících i svazových revírech.
Candát obecný je poměrně běžnou rybou. Stavy dravců na českých vodách ale stále nedosahují úrovní na než můžeme narazit i v blízkém zahraničí. U candáta bývá problém jednak menší dostupnost násady (dle údajů MZe je celková produkce dravých ryb v českém rybářství na zlomcích produkce například kaprů, z čehož plyne velmi omezená možnost dravce nakoupit) a také omezená možnost samovýtěru.
Lokalit s opravdu výtečnými podmínkami pro přirozený výtěr candáta je v republice relativně málo a týk se to hlavně velkých přehrad.
Na většině revírů je tak candát závislý na pravidelném vysazování či právě vytvářením vhodných podmínek pro výtěr pomocí umělých hnízd. Ty tvoří nejčastěji jednoduchá zatížená konstrukce se štětinami, na něž ryba klade jikry.
Tato hnízda lze uplatnit i na revírech s minimem vhodných přirozených míst, jako jsou například rybníky a nádrže se zaneseným dnem.
Candát po výtěru hnízda hlídá a brání je před nájezdy hladových ryb ostatních druhů. Každý výtěr je totiž velmi vítaným přilepšením jídelníčku snad pro všechny ryby v okolí.
U některých druhů dravců ale příroda zařídila, že se rodiče o jikry postarají a umožní tak pokračování dalších generací i u méně početných druhů, jejichž jikry by nápor jikerchtivých strávníků těžko přežily v dostatečném počtu.
Hlídkování candáta na hnízdě můžete vidět například na tomto videu:
Umělá hnízda bývají označena bójkou a většinou se v jejich okolí nesmí chytat neboť i náhodné zaseknutí hnízda udicí a jakýkoliv pohyb by mohl veškerou snahu zhatit. Po vykulení malých candátů ale mohou být hnízda hospodářem revíru vytažena.
Výtěrová hnízda umístili rybáři například na Olomoucku nebo Kladensku
Umělá hnízda pro candáty se používají napříč celou republikou. V poslední době o jejich instalaci informovalo několik MO. Rybáři z Olomoucka je například mají na revíru 471 030 Chomutovské jezero.
Za asistence členů RS a členů MO došlo k instalaci hnízd také na revírech MO Kladno. Dále tuto možnost využívá celá řada dalších organizací. Rybáři by tak měli dbát všech pokynů a nařízení, která s přítomností hnízd na konkrétních revírech začnou platit. Zejména zákaz lovu v okolí bójí a vyhrazených úseků.
Výtěr candáta probíhá v jarních měsících. V ČR máme hájení ryb poměrně dlouhé – od začátku ledna až do poloviny června. V mnohých evropských státech mohou rybáři dravce lovit celou zimu. S příchodem jara ale v prakticky v každém státě, dokonce i těch východoevropských, začíná několika měsíční hájení dravých ryb, které rybám dává klid na výtěr.
Be the first to comment