Rekordní 7 kilový cejn z rybníku zabral na červa

Rybník pro lov bílé ryby
Titulní foto: redakce

Cejna má ledaskdo za nepříliš atraktivní rybu. Platí to ale jen do chvíle než řeč padne na pořádné lopaty, jak se trofejním cejnům přezdívá. Velmi zajímavá trofejní úlovek se v nedávné době chytil v Anglii.

“Šel jsem na líny ale nejdřív mi to vzal kapr, kterého jsem nezdolal. Chvíli po něm, bylo zrovna 11 dopoledne, přišel další záběr na červa”. říká Matthew Perring, známý lovec trofejních ryb.

Jeho cejn vážil v přepočtu na kontinentální míry něco přes 7 kilogramů, což je magická hranice, která je v našich revírech téměř nepřekročitelná.

Fotografie rekordní ryby:

Chytil jej na klubové vodě Manor Farm Lake a jde o rekord revíru i jeho osobák v cejnovi.

“Nejdříve jsem zakrmil asi 50 metrů od břehu, chytil jednoho lína a pak se posunul až na 70 metrů, kde byla vidět aktivita ryb.”

“Našel jsem místo s měkčím dnem mezi dvěma tvrdšími plotnami, zakrmil jsem asi 10 spomb raket s konopným semínkem, micro halibut peletkami a červy”, prozrazuje Matthew svůj recept na pěkné ryby při lovu na feeder.

Velká Británie je velmoc v lovu nejen velkých cejnů

Na ostrovech se daří trofejním exemplářům i jiných druhů než je kapr. Cejn o váze 7 kilogramů je jistě trofejní úlovek, rozhodně ale nejde o ojedinělý případ.

Dle dostupných údajů na wikipedii vážil rekordní britský cejn více než 22 liber, což v přepočtu činí 10+ kilogramu. Takovou rybu u nás nejspíš nikdo nechytí.

Udávané české rekordní úlovky se délkově pohybují kolem 80 cm a oněch 7 kilogramů živé váhy, spíše však pod ní.

V Británii existuje řada revírů zaměřená na lov velkých ryb ale nikoliv sumců nebo kaprů, jak bývá zvykem v našich končinách.

Mnohé soukromé vody se specializují na velké cejny, líny či říční ryby. Díky tomu zde existuje početná skupina specialistů lovících na feeder či plavanou právě tyto druhy.

4 Comments

  1. To je úplněk nesmysl. Ten cejn nemohl vážit 7 kg. Pod Pálavou takovýhle co je na fotce chytáme běžné a mají tak max 2 kg.

    • Původní zdroj uvádí 15lb 8oz, což by těch sedm kilo mělo. Je to ale údaj, který uvádí sám autor úlovku

  2. Před 20 lety jsem na Kadaňském stupni Ohre10 chytil během 15 minut 2 cejny 78cm 5,05 kg a 81 cm 4,95 kg vypadali úplně jinak byli to obludy Tento Angličan má max3kg.Petrův Žďár.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.