O letošních výsledcích fungování profesionální rybářské stráže informoval Západočeský územní svaz Českého rybářského svazu.
Šestice profesionálních porybných letos provedla kontrolu úctyhodných téměř 11 tisíc povolenek (10 792). Necelou tisícovku menších přestupků řešili mírně – napomenutím provinivších se rybářů.
Bohužel se objevily také těžší prohřešky, za které bylo nutné ve 146 případech zadržet povolenku k lovu. Došlo také k zabavení 18 udic a v neposlední řadě se povedlo dopadnout 31 pytláků.
Kromě toho strážní kontrolovali například ještě zarybňování revírů. Profesionální člen RS letos mohl na západě Čech „odpracovat“ 100 hodin. V příštím roce se plánuje až 115 hodin.
Ke zřizování profi RS v posledních letech přistupuje více územních svazů ČRS a také MRS. Setkat se s nimi můžete na vytížených revírech například ještě na severu a jihu Čech. Profesionální porybné mají též na severu Moravy, v MRS, na revírech Rady ČRS a na dalších místech.
Profesionální porybné vybírají rybářské svazy nejčastěji ve výběrovém řízení, kde bývá jedním z požadavků předchozí praxe jako dobrovolné stráže. Pro vstup do řad RS je přitom nutné splnit nutné požadavky dané zákonem a složit poměrně přísné zkoušky ze znalosti zákona a poznávání rybích druhů (včetně méně hojných a s nulovou tolerancí na chybu).
Na základě návrhu uživatele revíru pak člena RS jmenuje příslušný úřad, kterému se dotyčný zodpovídá. V případě profi RS je odměna ze strany svazu řešena určitou formou outsourcingu, například pomocí fakturace či nějakým typem pracovněprávního vztahu.
Profesionální i dobrovolná RS má dohromady na starostí tisíce hektarů vodní plochy i tisíce kilometrů toků
Kromě profesionálních porybných ale samozřejmě nadále funguje výrazně početnější dobrovolná RS, která nepobírá odměny (kromě výhod např. při pořizování povolenek). Počet revírů, jejich délka a plocha je přitom v České Republice značná a pravidelně kontrolovat všechny lokality je poměrně časově náročné.
Jen v ZČÚS tvoří mimopstruhové revíry celkovou plochu přes 3400 hektarů a délku okolo 700 kilometrů. V letošním roce navíc západočeští rybáři dokázali získat do nájmu celou řadu nových nádrží, zejména na Karlovarsku, na nichž také platí všechny společné povolenky ČRS.
Kontrola pstruhových revírů je v tomto ještě náročnější. Jejich plocha je menší ale vynikají celkovou délku, která například na západě Čech u pstruhových vod přesahuje tisíc kilometrů, často ve špatně přístupných partiích. K tomu všemu je nutné připočítat ještě chovné vody a potoky.
Zdroj: Západočeský územní svaz ČRS
Čtěte také:
Rybářům na západě Čech se otevře 10 nových revírů
Pytlák v Praze vzal kramle před strážníkem, uběhl 500 metrů než to vzdal (VIDEO)
Rybář je nespokojen s průběhem kontrol rybářské stráže (Video)
To čim se chlubí rybářská stráž že za celý rok zadržela 31 pytláků je hóóóódně slabý výsledk.Jen v Plzni se jich dá chytí 31 za den.Ale rybářská stráž (ne všichni)dovede většinou buzerovat dědky kteří jsou letitými členy rybářského svazu a kterým rybářska čest nadovolí vzįt podměrečnou rybu nebo rybu hájenou.Ale buzrujou za nesmyslné čárky v přehledech atd.Kdežto ,Příslušníků jiných národů a skupin ,kteří nejen neznajì a ani jinak netolerují rybářskou etiku a hlavně nemají ani povolenky.
To že se schválila známka mi nevadí a rád jestli opravdu přijde tam kde je to potřeba.I když jsem důchodce s malým platem zaplatìm ale že 3i pytláků zadržených za rok je ostuda.Připadá mi to jako hlášeni za komančů,jak jsme skvěle pracovali a překračovali a překonávali jsme sami sebe
To je chystali jen měsíc ? Dost málo.