Postřehy zmateného redaktora o lovu okounů, 2. část

Velký okoun si rád dá říct i na klasického twistera, stačí jen trefit tu správnou barvu.

Pokračujeme ve zmatené okouní jízdě. Zatímco se pruháči vesele třou, tak my můžeme nastudovat další porci informací z rozrůstající se sítě našich pisálků a přispěvatelů.

Bere okoun lépe tvrdé nebo měkké nástrahy

To je otázka nad níž se dá dlouho přemýšlet. Myslím, že se nedá jednoznačně odpovědět protože okoun asi moc neřeší materiál nástrahy. Na co útočí pozná až když do nástrahy najede.

Vycházet můžeme z toho, že dobře bere na rotačku a hůře na plandavku. Ukazuje se tak, že mu jde hlavně o pohyb nástrahy. Stejně tak útočí dobře na twistery ale můžeme ho chytat i na smáčky. Smáček se přitom sám vůbec nehýbe, nicméně pohyb mu dodá rybář správným vedením.

Dá se tak, říct že ho můžeme vyprovokovat jakoukoliv nástrahou. Jde jen o pohyb. Některá nástraha ho má už v sobě. S jinou ho můžeme napodobit vedením nástrahy. Se smáčkem se dá pracovat hodně agresivně přískoky, wobler nebo rotačka mají chod výrazný samy o sobě. Pracovat se dá i se streamery. Jediná nástraha, která potřebuje svoje pomalejší tempo je většinou plandavka. S tou pro okouna většinou moc dělat nejde. Ve výsledku tak můžeme říct, že na okouna lze použít cokoliv, co dokážeme správně rozpohybovat.

Co když okoun nedobere nebo dokonce okusuje twister/ripper

Občas se to stává, že okoun urve ocásek nástrahy. Hlavně u twisteru a někdy i u gumových rybiček. Jednou za čas nad tím jde zamhouřit oko. Twister mohl být už trochu natržený nebo jinak poškozený.

Pokud se to děje pořád, tak už je to divné. Může se to stát hlavně při lovu se šňůrou. Ta je tak citlivá, že občas zasekneme moc brzo, což nás může stát i skalp v podobě zničené nástrahy. Je potřeba se buď naučit ovládat a počkat až to okoun vezme naplno nebo se vrátit k vlasci. Ten tyto sekací choutky tlumí díky pružnosti, kterou šňůra nemá.

Pokud ani to nepomůže, tak je jediná rozumná varianta – napíchnout ocásek na háček samotný, bez gumového tělíčka. Většinou se pak ukáže, že na vině nejsou příliš opatrné záběry ale prostě příliš malí okouni, které je lepší nechat v klidu.

Spinnerbait jako kladivo na okouny?

Hodně lidí si v jednom nejmenovaném velkém sportovním obchodě koupilo spinnera, což je taková ta dvojitá nástraha alias kombinace streamera a třpytky na ramínku z drátu. Ne, že by se to neprodávalo i v normálním rybářském obchodě ale tady to bylo asi víc na očích a tak to skončilo i mém košíku.

Na okouny to funguje parádně ale, že by si to cíleně vybíralo velké třicátníky to nemohu prohlásit. Hodně to zajímá ty nejmenší okouny, kteří třeba na Labi čekají podél trávy u břehu. Řekl bych ale, že větší šance než na okouna je s tímto bazmekem na štiku. Prapůvodně tahle věc vznikla pro lov bassů, kterým se taková věc vejde do tlamy skoro celá. U nás si nejsem jistý, pro jakou rybu to bude nejlepší ale štiky na to jdou docela pěkně.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.