Nedávná schůze v MO Kolín rozvířila problém soukromých pozemků okolo některých revírů. Snahu zakázat lov z nepřístupných úseků břehu ale zhatily úřady. Poradit si rybáři musí s pomocí současných zákonů.
Výbor kolínské organizace ČRS informuje na svých webových stránkách, že konzultace s úřady neumožňují uvést do praxe některé výsledky hlasování na členské schůzi.
Původní článek o výsledcích schůze čtěte zde
Konkrétně jde o bod zakazující lov z oplocených pozemků na pískovně Sandberg u Kolína. Stejně jako jiné podobné revíry, i Sandberg trpí tím, že okolní pozemky namísto svazu zakoupily soukromé osoby z nichž mnohé své pozemky oplocují, čímž znemožňují lov ostatním rybářům. Někteří majitelé dokonce pozemky komerčně využívají k pronájmu lovných míst.
Citujeme z oficiálního vyjádření:
Státní orgán rybářství v dané věci vydal odůvodněné rozhodnutí se zamítavým stanoviskem a to pro:
Udělení výjimky v souladu s ustanovením § 11 odst. 2 zákona, týkající se povolených způsobů lovu (lov z rybářské loďky) zakázaných na písečáku Velký Samberk, bylo ZAMÍTNUTO.
Udělení výjimky požadované nad rámec zákona týkající se zákazu lovu ryb ze všech veřejně nepřístupných oplocených pobřežních pozemků na výše uvedeném písečáku Velký Samberk, bylo ZAMÍTNUTO.
Na své pozemky nikoho nepustí nebo jen za peníze. Za vyhrazování míst přitom náleží trest: 1 měsíc až čtvrt roku bez povolenky
Vyhrazování lovných míst je přitom v jasném rozporu se zákonem o rybářství a každý rybář, který se tohoto přestupku dopustí (dle § 14 odst. 4 vyhlášky č. 197/2004 Sb.) by podle nového sazebníku trestů v ČRS měl být potrestán odnětím povolenky minimálně na 1 měsíc, při opakování až na 3 měsíce.
Snaha o zákaz lovu s takových pozemků je pochopitelná. Úřady ale mají jiný názor a rybářský svaz odkázaly na současnou právní úpravu, kdy rybář i například rybářská stráž má právo na soukromé pozemky za účelem výkonu rybářského práva vstoupit.
To je sice pravda ale v praxi velmi těžko realizovatelná, neboť většina “soukromníků” si natáhne plot až do vody. Tím se přístup prakticky znemožňuje neboť málokdo má takovou vyřídilku, aby si vstup na pozemky vyhádal.
Jediná cesta, jak proti tomu bojovat, nejspíš může být striktní odebírání povolenek za vyhrazování míst. Takovou akceschopnost a zarputilost RS většinou nemá. S narůstající tendencí fenoménu soukromých lovných míst ale stejně do budoucna nic jiného nezbyde, než vyhrazování míst tvrdě postihovat.
Lov z plavidel neprojde kvůli těžbě písku
Stejně dopadl pokus obejít problém nepřístupných pozemků s pomocí lovu z plavidel. Zde ovšem jde o problém spíše technického rázu a nutno dodat, že tento výsledek velmi přesně předpověděl předseda ČRS SÚS Dušan Hýbner, který správně poukázal ve svých veřejných vyjádřeních, že na stále funkčním dobývacím prostoru lov z plavidel povolit nelze.
Přesně s touto argumentací úřad lov z plavidel povolit odmítl. Na Sandbergu totiž stále probíhá těžba písku a s tím spojený provoz, který by mohl s lovci na plavidlech kolidovat.
Boj s oplocenými pozemky pokračuje
Kolínská MO ale boj za rovné podmínky pro rybolov všech členů ČRS nevzdává. Do budoucna se nabízí například cesta řešení skrze stavební úřady, které si rády posvítí na různé ploty a stavby u břehy, které nemusí být v souladu s platnou legislativou.
Boj s černými stavbami již svádí hlavně podniky Povodí, například na západočeských přehradách. Majitelé vyzvou k odstranění černých staveb a plotů. V obzvláště komplikovaných situacích pak stavbu nechají přímo zbourat.
Dle zkušenosti z Povodí Vltavy si někteří majitelé černou stavbu vybudují znovu, po druhé nebo třetí demolici je ale většinou budovatelské nadšení přejde.
Sandberk v Kolíně je zářný příklad toho,pro koho u nás platí zákony. Znamí známích pana tenkrát starosty a dnes ministra Rakušana to rozhodně nejsou. Hold smůla dnešní pseudosvobody. Někdo zákony dodržovat musí a pro někoho se jedná o cár papíru.