Podložka pod ryby, aneb 5 pravidel zacházení s rybou

podložka na ryby a zákaz pouštění velkých kaprů

Šetrné zacházení s rybou nám předepisuje rybářský řád. Každý slušný rybář se k rybám chová s náležitou úctou, zejména pokud chceme svůj úlovek ve zdraví vrátit zpět do rodných vod. Podložka na ryby se stala symbolem šetrnosti vůči rybám. Kromě jejího použití ale musíme dodržovat několik dalších zásad, které rybám návrat zpět do hlubin usnadní.

Zdolávání není hra, moc to neprotahujte

Pro rybáře je zdolávání hra a hlavní adrenalin. Pro rybu stres. Doba zdolávání by neměla být příliš dlouhá. Ovlivníte ji hlavně správnou volbou vybavení. Kapraři a sumcaři většinou nemají problém. To spíš vyznavači některých jemných metod typu muškaření nebo přívlače jdou často za hranu se všelijakými UL pruty. Výbava má odpovídat cílové rybě a zajistit její šetrné zdolání. Nic víc, nic míň

Čím kratší pobyt mimo živel, tím lépe

Téměř každý člověk nemá problém se při plavání na chvíli potopit a vydržet pod vodou. Více než pár desítek sekund už nikomu příliš neprospěje. Nějak podobně na tom mohou být ryby. Jediný rozdíl spočívá v tom, že je taháme ne do vody ale na suchou zem. Nezáleží jestli lovíte trofejní kapry, dravce nebo třeba muškaříte. Čím kratší čas strávíte vyháčkováním, focením atd, tím lépe pro rybu. 

Mějte všechno připravené dopředu

S předchozím bodem souvisí toto pravidlo velmi úzce. Připravený podběrák, podložka pod ryby a další věci vám pomohou manipulaci zkrátit na minimum. S dobrou přípravou rybu podeberete, vyndáte montáž a stihnete i fotku během chvíle.

AP Podložka pod ryby Surface Carp Cradle F1

Co vše je dobré mít připravené dopředu?

  • Podběrák a podložku
  • Kyblík nebo něco na neustálé polévání ryby na podložce – aktuální hlavně v horku
  • Peán nebo kleště na případně složitější vyproštění háčku
  • Dezinfekci
  • Fotoaparát k okamžitému použití – pokud jste u vody sami, tak například na stativu, viz další bod

Focení mějte dobře zmáknuté

Na fotku je ideální souhra s parťákem, který jen popadne nedaleko připravený fotoaparát (dneska už spíš jen mobil) a udělá rychle pár fotek. Víc k tomu není co říct, samostatné výjezdy docela solidně řeší kamerky na stativu, které umí hlasové ovládání.. S nimi se za dvětla vyfotíte v pohodě sami.

V nejhorším případě nezapomeňte, že nemusíte na fotce figurovat vy ale stačí jen ryba v podložce, takovou fotku zvládnete sami jakýmkoliv mobilem.

Podložka na ryby má ležet co nejblíž vody, ještě lepší je focení přímo ve vodě

Podložka pod ryby je super věc pro všechny kapraře. Její kouzlo ale vyprchá když ji máte dvacet metrů od vody. Na Rozkoši se jedna parta loni fotila s kaprem skoro až u auta. Na rukách ale noste raději svoji ženu. Kapr to neocení, ještě když s nim lezete přes šutry na břehu a nesete ho bůhví kam, Při cestě tam nebo zpátky vám může upadnout a celý efekt použití podložky se ztrácí.

Podložka na ryby má ležet blízko vody, aby se zamezilo riziku a zkrátila doba přenášení ryby. Úplně nejlepší ale bude focení přímo ve vodě. Když si parťák vezme sportovní kameru v pouzdře, tak rovnou můžete mít i podvodní záběry z pouštění, což je paráda. Rybě navíc nehrozí prakticky nic, když spadne tak to bude do vody, což nevadí.

Pustit rybu hned nebo nechat vydýchat?

Tuhle otázku mi před pár roky položil školou povinný prasynovec, který začal v začinající pubertě chodit do rybářského kroužku a hned na 70 cm kapry na soukromák. Pro někoho možná hloupý dotaz, ale pro něj to byla velká neznámá. Vzory kolem sebe vídá všelijaké, včetně borců, kteří si stále pletou vracení menších ryb s hodem do dálky.

Způsob pouštění by měl být samozřejmě nenásilný bez jakéhokoliv zahánění ryby od břehu.. V muškaření se dá malý pstruh nebo lipan vyprostit z háčku bez protihrotu aniž byste na něj sahali.

Větší ryby někdy potřebují trochu vydýchat. To platí u kaprů, taky třeba větších pstruhů nebo dravých ryb. Základem je aby ryba, byla ve vodě. Hnát ji dál od břehu a jinak plašit není k ničemu dobré. Ještě před chvílí ryba bojovala o život a na rozdíl od rybáře podala opravdu sportovní výkon. Nechte ji odplavat, až se na to bude sama cítit. Vyjímka mohou být na kyslík citlivější druhy ryb. Ty je dobré ve vodě někdy popostrčit, aby jim žábrami projela čerstvá voda. Například candáty při lovu z plavidla můžete pouštět dolů hlavou napřed, aby se lépe vzpamatovali.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.