Nepovedené vysazování candáta na Dalešicích: MRS žádá náhradu škody

vysazvani candatka
Ilustrační foto: redakce

Pobočný spolek MRS v Třebíči vydal prohlášení, v němž vysvětluje příčiny úhynu candáta při vysazování do přehrady Dalešice. Většina ryb při něm zahynula.

Událost vzbudila velký rozruch zejména mezi rybáři z jihozápadní Moravy, pro které je Dalešická přehrada jedním z nejzajímavějších revírů.

Na celorepublikové úrovni o případu jako první informoval časopis Rybářství, který zveřejnil video na svém webovém portále.

„Tak takhle se zarybňuje na Moravě. Jsem poprvé na moravské svazové vodě a koukejte, jak to vypadá. Tady to je všechno mrtvý candát,“ říká ve videu pro Rybářství jeho autor, který zaznamenal celou událost ale nepřál si zveřejnění svého jména.

Automobil přivezl zároveň násadu kapra i malých candátů. Ryby vypustil do nádrže. Větší část candátů ale již nejevila známky života. Posádku automobilu to však údajně příliš nezajímalo a normálně po vysazení odjela pryč.

MRS bude požadovat náhradu vzniklé škody za uhynulé candáty

„Dne 22.10. došlo na revíru 461 056 JIhlava 7 – 8 k vysazení kapra obecné a přidušené násady candáta obecného kategorie Ca1 v počtu 6500 ks. Celou tato velice nepříjemná událost byla způsobena lidskou chybou a vlivem špatné komunikace pracovníků společnosti zajišťující přepravu ryb„, uvádí MRS PS Třebíč, který měl vysazování ve své gesci.

Kompletní znění zprávy z mimořádného zasedání výboru naleznete na webu rybářů z Třebíče.

Celkovou škody vyčíslil MRS na 9240 Kč, což bude vymáháno formou srážky ze mzdy příslušných pracovníků.

MRS také uvádí, že škoda se vymáhá i přesto, že zhruba třetina candátů manipulaci přežila. Do budoucna má dojít k přijetí takových opatření, aby k podobným úhynům nedocházelo.

K nehodám a úhynům dochází relativně často, následky jsou naštěstí většinou mírné

Vysazování, výlovy a další manipulace s rybami se bohužel málokdy obejdou úplně bez ztrát. Není však běžné aby škoda zasáhla větší procento ryb. Přesto lze pozorovat určité drobné úhyny téměř vždy ať již při vysazování do revíru nebo při výlovech chovných rybníků.

Dalším křiklavým případem je nedávný incident na přehradě Harcov v Liberci, kde došlo při výlovu přehradní nádrže k technické závadě jejímž následkem se množství ryb dostalo do malého toku pod hrází.

Kritici poukazují, že při pečlivé přípravě by následky byly mírnější. Možná právě v souvislosti s tím si nyní rybáři více všímají toho, co se při manipulaci s rybami děje.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.