Ministerstvo chce omezit vysazování amurů a duháků, ČRS je ostře proti

Pstruh duhový
Ilustrační foto: redakce

Během zimy proběhlo připomínkové řízení k nové verzi vyhlášky č. 197/2004 Sb. k provedení zákona o rybářství, která zřejmě dosti ovlivní způsob, jakým probíhá sportovní rybolov v ČR. Aktualizace je nutné vzhledem k novelizaci samotného zákona z minulého roku.

Pro rybáře se velkou změnou může stát například změna lovu na pstruhových revírech, kde má, dle předchozích informací, dojít k povolení přívlače i na podzim.

Dále má dojít k zpřísnění způsobu zápisu úlovků a dalším změnám (více info zde)

Původní optimistické odhady mluvili o tom, že nová vyhláška vejde v platnost již touto dobou, což se evidentně nestihlo.

Nyní Český rybářský svaz informuje, že k vyhlášce má nedořešené připomínky Ministerstvo životního prostředí, které navíc zahrálo na velmi citlivou strunu. Tou je problematika zarybňování nepůvodních druhů ryb.

Boj proti nepůvodním druhům ryb v rámci EU vyvolává velké emoce mezi rybáři a orgány ochrany přírody.

Stačí vzpomenout kauzu snížení populace sumce v italských a španělských jezerech (pouze některých, pozn. red), kde je považován za nepůvodní druh a která vzbudila velké emoce a slovní konflikty. 

Na černou listinu se u nás loni dostala například slunečnice pestrá a střevlička východní, které se nyní řadí mezi ryby jež nelze vysazovat a dokonce ani při ulovení pustit zpět. Jinak rybáři hrozí pokuta.

Nyní se ale opět hraje o daleko více. Jde o druhy ryb, které jsou nepůvodní u nás ale hojně se vysazují do rybářských revírů a jsou oblíbenými úlovky téměř všech rybářů.

Chceme omezit maximální počet amurů, pstruhů duhových či sivenů a dalších nepůvodních druhů, říká ministerstvo

Amur z Jelita
Amur bílý se stal již tradiční rybou na našich revírech. Původem ale pochází z Dálného Východu na pomezí Ruska a Číny, odkud byl do Česka v minulosti dovezen
pstruh duhový
Pstruh duhový je ryba původem ze Severní Ameriky

Připomínka MŽP směřuje k omezení maximálního množství nepůvodních druhů, které jsou do revíru vysazovány. V praxi by tak svaz nemohl libovolně vysazovat například amura bílého, pstruha duhového či sivena a další druhy, které nejsou v Česku původní. 

Tyto druhy na revírech při vysazování figurují ve značném množství a těší se značné oblibě mezi rybáři. Český rybářský svaz s tímto omezením ovšem zásadně nesouhlasí:

Citujeme: “Český rybářský svaz vyjadřuje od počátku zásadní nesouhlas s touto připomínkou. Jedná se o nesystémový a jednostranně účelový krok ochrany přírody s negativními důsledky. Zákon o rybářství upravuje podmínky chovu, lovu a ochrany ryb v rybníkářství a výkonu rybářského práva. 

Navíc při aktuálně platné legislativě může orgán státní správy rybářství zařadit do „zarybňovacího plánu“ nepůvodní druhy ryb až po vyjádření orgánu ochrany přírody prostřednictvím závazného stanoviska. V tomto ohledu shledáváme návrh Ministerstva životního prostředí jako další snahu o omezení rybářského hospodaření, se kterým by souvisel další nárůst byrokracie.” píše se na webu ČRS.

Jednat se bude v příštím týdnu, rybářský svaz tlačí na rychlé vyřízení

Jak sděluje výše zmíněná zpráva, jednání o tomto problému proběhne příští týden za účasti zástupců rybářských svazů a obou dotčených ministerstev (MZe, MŽP). Ze strany svazu je důležité problém vyřešit včas, tak aby rybáři pro příští sezonu mohli obdržet rybářský řád již zahrnující všechny změny.

Zdroj: Český rybářský svaz

Čtěte také:

11 Comments

  1. Nemůžu si pomoct, ale ti sk….ní duhaci mě taky se..u! Tady je doma potocak a ne granulovaný duhak!

    • Ano ale potočáci nejsou a kdo si chce zachytat tak je rád za duháka… kdyby nebyl hájený predátor tak to beru! A amur je často užitečný svou žravostí vodních rostlin…

    • Nechápu co řešíš… Však duhak je stejně na odlov, co se neodchyta, to sežerou dravci.. a amuři jsou fajn, aspoň ty rybníky nejsou zelené jak fotbalové hřiště 😉

    • Přesně tak, vysazovat původní druhy, viz potočák, lipan, vranka, parma, mník, slunka, karas obecný. Jinak je uvidíme za chvíli jen na obrázku. A hlavně začít bojovat s predátory. Vyder je přemnoženo všude…..

  2. Fido,ty jsi machr!!Kdyz jsem pred 45lety chytl duhaka,byl jsem rad.Joo to tehdy bylo potocaku a lipanu a krasnych,bez tech duhaku,nevim co bychom chytali!!MZP vysadilo a prosazuje vydry,ktere nici nasi prirodu,pstruhy lipana uz je velmi malo,potoky a reky jsou temer bez zivota,nejsou zaby uzovky raci.proc nesadit duhaka,komu to vadi??Kdyz nebudou duhaci co budou ZRAT VYDRY??Dekujme za stav nasich rek,ochrancum prirody kterou za 25 let zdevastovali,je to hnus.

Leave a Reply

Your email address will not be published.