Sumcaři nejraději loví na nástražní rybu a ostatní nástrahy bývají až na druhé koleji. Dnes bych chtěl zaměřit vaši pozornost někam jinam, a krátce se zmínit o tom, jak funguje lov sumce na játra.
Informací na internetu o něm příliš mnoho není. Pár diskuzí a videí. Kdysi vyšel článek tuším v Kajmanovi a to je snad vše, co se o této poměrně efektivní nástraze můžete dozvědět. Kuřecí játra jsou přitom nástraha, která je poměrně snadno dostupná a dá se skladovat i v mrazáku.
Hlavním smyslem, pomocí něhož si sumec hledá potravu, je čich. Proto má v oblibě nástrahy živočišného původu s výrazným aromatem. Kuřecí játra tuto podmínku splňují bezezbytku.
Záběr na ně může přijít i během dne, zejména pokud máte hlubší znalosti míst, kde se sumec přes den vyskytuje. Pravděpodobně nejjednodušší je ale noční lov. Sumec velký je, jak známo, aktivní hlavně po setmění a v tu dobu potravu cíleně vyhledává.
Úspěch při lovu tak už tolik nezáleží na výběru té správné jámy. Můžete umístit nástrahu na mělčiny a naplavené kosy na řekách. Sumec vyjíždí někdy i na úplnou mělčinu.
Výběr vybavení na sumce
Lov sumce na játra probíhá většinou ze břehu, takže můžeme použít klasické sumcové vybavení s pruty nad tři metry délky a vrhací zátěží okolo 200 gramů. Hlavně v nejparnějším létě můžeme zkoušet lov v úsecích pod některými jezy (tam kde není zákaz). Na to jsou mnohdy nutné zátěže přes 100 gramů a tak se tvrdý prut opravdu hodí.
Zdolávání většího sumce v proudu taky vyžaduje dostatek síly. Pokud nemáte multiplikátor, tak potřebujete kvalitní smekací naviják s dostatečnou odolností a kapacitou pro silnější šňůru.
Šňůra, háčky a bižuterie
Lov sumce už není taková legrace, nemusíte chytit zrovna 100 kulový exemplář, aby to prověřilo váš vercajk. Zatímco na prutu a navijáku většina rybářů nešetří, tak drobnostem jako háčky, obratlíky a podobné věci už se taková pozornost mnohdy nevěnuje až do doby, kdy je nějaká ryba narovná.
Síla šňůry pro lov sumce by měla začínat od 0,4 mm výše. Háček může být i jednoduchý ale musí být hlavně kvalitní z pořádné oceli. Vlastně na tom není nic složitého, prostě se chytají velké ryby a tak musíte mít silný vercajk. Všechen sumcový program najdete prakticky v každých větších rybářských potřebách. Doporučuji pořídit si vybavení s dostatečnou pevností a nešetřit pár korun na drobnostech. Můžete mít silný prut, celá sestava je ale jako obligátní řetěz, který je pevný jako jeho nejslabší článek.
Mohlo by vás zajímat: Jak vybrat echolot na loď
Samotná montáž pro lov sumce na játra je úplně primitivní. Používám sestavu s koncovým olovem, nad kterým je na průběžno umístěn návazec s nástrahou. Pokud chcete, tak není problém použít i klasícké průběžné olovo. Oproti lovu s bójkou to je daleko jednodušší. Při chytání sumce musíte jen zohlednit tyto věci:
- Návazec na sumce – sumec má ostré kartáče. Nejsnazší je udělat si koncový návazec z speciální sumčí šňůry odolné vůči otěru
- Návazec k olovu – hlavně na řece dávám slabší než kmen, kdyby se zaseklo mezi kameny ať se dá utrhnout bez ztráty ryby nebo nástrahy
Jak napíchnout nástrahu pro lov sumce na játra
Asi největší problém je samotná nástraha. Játra se dají snadno koupit, skladovat ale někdy nechtějí držet na háčku. Za tepla nebo po delším pobytu v mrazáku je jejich konzistence velmi měkká. Řešením by mohlo být použit játra od kuřete s cirhózou ale taková nabídka se zatím na trhu neobjevila:(
Pomoci může přenosná chladnička, do které si kromě Plzně dáte nástrahu a nastražíte ji rovnou v studeném stavu. Ještě mě napadá možnost použít pytlíky s ledem. Stejně to ale neřeší ten problém, co s nástrahou bude ve vodě. V létě může mít mělčina na stojáku i večer kolem dvaceti stupňů a játra se časem postupně rozpliznou a mohou z háčku sjet. V řece je může z háčku stáhnout i proud.
Složitý myšlenkový pochod u piva nás jednou dovedl k nápadu zkusit dát játra do pvačka, což řeší nahození měkké nástrahy. Pva sáček by se ale stejně rozpustil a játra se zase ocitnou nechány napospas svému osudu.
Až jednou jsem odkudsi vyzvěděl, že lepší než Pva sáček jsou obyčejné dámské punčochy. Geniálně jednoduché. Játra v punčoše se nikam nehnou. A nevadí ani, že se nylon nerozpustí protože jejich zápach z punčochy jde bez potíží ven. Cena tohoto výdobytku textilního průmyslu vás navíc velmi potěší a z jedněch punčoch materiál na několik použití.
Před nahozením akorát punčochu s játry raději omotávám trochu šňůrkou aby se při letu neroztrhla. Takto lze na játra použít i jednohák, většinou s ním ale játra v punčoše nejdřív obtočím a pak projedu alespoň třikrát ať je jistota, že háček nevypadne někam mimo.
Játra na sumce jsou zajímavá nástraha, kterou nedá tolik práce vyzkoušet. Ostatně játra jsou ingrediencí pro mnoho sumcových boilies a podobných „vynálezů“, které do nás valí prodejci rybářských potřeb.
Alternativa jater? Zkuste boilies a pelety na sumce
Dost rybářů chytá játra hlavně proto, aby se nemuseli otravovat s nástražní rybou. S játry je ale někdy ještě víc práce a vůně vás asi taky nenadchne, i když po pár dnech u vody je otázka, jestli smrdíte víc vy nebo nástraha. Nedávno vyšla na trh novinka.
Jde o Nutrigo ve verzi pro sumce. Ty koule udělali ještě větší než na kapra a vzniklo z toho obří megaboilies s tekutou nádivkou uvnitř, který můžete používat právě pro lov sumce…
Buďte první kdo přidá komentář