Lov pstruhů v roce 2020 bude doufejme jedním z nejúspěšnějších za poslední roky. Mírný optimismus do žil vlévá zejména obroda, která v určitých částech naší země přichází v podobě nových nadšených členů svazu. Ti se nadchli do práce v líhních a chovných potocích.
Mnozí z vás znáte pana Knapa z Krkonoš, ze spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního, který na tamních chovných potocích dělá zázraky. Vzniká také řada dalších spolků, která se vlastní iniciativou na úrovni MO stará o pstruhy v dalších regionech, protože z vrchu žádná pomoc asi nepřijde. Na jihu Čech zase působí například působí Přátelé vod pětilisté růže.
*Mimochodem oba výše uvedené subjekty jsou státem registrované spolky, které na rozdíl od nás nejen píšou web ale hlavně pracují v terénu na obnovení původní populace pstruha. Můžete kliknout na odkaz a něco málo přispět na jejich transparentní účet
Český pstruh potoční tak má díky obyčejným rybářům, kterým to není jedno, šanci na určité zlepšení své nelehké životní situace, kdy mu škodí nejen predátoři a sucho ale i regulace koryt a elektrárny.
Na vedení svazu to se pstruhy totiž moc hezky nevypadá a nezachrání to ani jejich PR oddělení. Ve vyšších funkcích je bohužel stále většina funkcionářů značně pasivních. Házení klacků pod nohy líhni v Děčíně a totální bojkot práce pstruhařské sekce jejími vlastními členy na centrále ČRS je už jen vyvrcholením určitých osobních střetů, kterými pak trpí celá organizace.
Lov pstruhů 2020 na svazových revírech
Staré známé svazovky nejsou tak plonkové jak by se mohlo zdát. V Čechách máme spoustu krásných řek v horách a podhůří. Konkrétní místa nikdo takhle veřejně nepropálí ale krásné chytání na řekách jako Vltava, Bečva, Ostravice, Labe a Jizera (a dalších) je vždy zárukou pěkného zážitku v krásné přírodě.
Pominout nelze ani sekundární pstruhové pásmo na Ohři pod Nechranicemi. Voda bohatá na velké pstruhy ale nevydá svoje poklady zadarmo!
Jelikož nám ale sezóna na revírech ČRS a MRS začíná až 16.4., tak se jako dobrá volba jeví zajet si na rybníky s pstruhovým režimem, které se vyskytují ve středočeském kraji a platí na nich P povolenka. Lovit můžete právě jen přes zimu a to buď přívlačí nebo muškařením. Úlovkem je zde samozřejmě jen pstruh duhový a siven americký.
Pražáci můžou zkusit oblíbenou ale i zatracovanou Vltavu 7 s celoroční přívlačí. Pod přehradou ve Vraném se pstruh dá chytit taky, i když to je často hra na nervy a lov ve velkém proudu.
Soukromé revíry nabízí i lov pstruhů na dírkách
Když už jsme naťukli toho duháka, tak není od věci zmínit se o soukromých revírech. Ty fungují podle pravidel, které určuje majitel. Není tak problém vyzkoušet při zámrzu jinak nedostupný lov na dírkách.
Výbava na tuto metodu stojí pár korun a můžete si tak osvojit úplně novou techniku lovu. V případě, že zima se i nadále bude tvářit jako začátek jara se pak lov pstruhů v zimě 2020 bude odehrávat klasicky ze břehu. Provětrat svoje vláčkařské a muškařské náčiní tak stihnete ještě před koncem hájení svazových vod.
Trout Area v Čechách – Závodní lov pstruhů 2020
Se soukromými revíry se prolíná i nová soutěž, která už si našla místo na našich pstruhových nádržích. Trout Area jsou bodované závody, které se pravidelně odehrávají na rybnících s obsádkou pstruha duhového a sivena.
Loví se přívlačí na umělé nástrahy, podle přesně definovaných pravidel. Trout Area je mezinárodní fenomén původem z Asie. Pokud vás tyto závody nadchnou tak můžete cestovat po událostech tohoto charakteru i do okolních zemí nebo i dál.
Přečtěte si také naše další články na téma lov pstruhů:
TOP jezerní lov pstruhů v Čechách – kam za trofejní rybou a divokou přírodou?
Jezerní muškaření – základní výbava a technika lovu
Lov na dírkách – osvědčené taktiky
Základy lovu pstruhů na rybníku – přívlač
Be the first to comment