Vyjasnění oblohy spojené s přílivem chladného vzduchu otvírá rybářům možnost vyzkoušet nejméně obvyklou metodu lovu – zimní chytání na dírkách.
Vzhledem k tomu, že ani nyní není zima bůhvíjak tuhá, je nutné dodržovat všechny bezpečnostní zásady při vstupu na led!
Lov na dírkách je v Česku problematický ve dvou rovinách.
- Z hlediska práva je možný pouze na výjimku či na soukromých vodách
- Počasí v České republice již léta nepřeje tvorbě souvislého ledového příkrovu a každou zimu se na dírkách loví jen poměrně krátké období během tužších mrazů
Vyloženě tužší celodenní mrazy sice nyní také nepřicházejí na celém území, což lze ocenit naopak z hlediska běžného rybolovu, který je na některých vodách možný nehledě na záporné teploty přes noc.
Teploty přesto na většině míst v noci aktuálně klesají natolik, aby se na příslušných místech vytvořila určitá tloušťka ledu.
Ta je však ve většině případů na minimální vhodné hranici, tudíž je opatrnost zcela na místě.
Kde je možné lovit na dírkách v ledu o víkendu 11.2. a 12.2. 2023
Lov na dírkách je možný na několika vodách ČRS ve Středních Čechách.
Územní svaz informoval, že rybáři mohou ve dnech 10.2. až 12.2. 2023 lovit na ledě v následujících lokalitách:
- Božkov (obec Mnichovice)
- Mlynařice 3 – Dvorce (poblíž Lysé nad Labem)
Jde o jedny z mála svazových revírů, kde to je při vyhlášení výjimky možné. Obsádku tvoří například pstruzi duhoví a siveni.
ČRS však apeluje na osobní zodpovědnost rybářů při pohybu na ledové ploše.
Případné zvýšení teploty vzduchu může stav ledu zhoršit a každý by měl postupovat obezřetně a na led slabé tloušťky či pochybného stavu nevstupovat. Předpověď zejména v neděli může přinést oteplení.
Pravidla pro zimní rybolov na těchto vodách:
Lov na dírkách pouze v případě udělení výjimky – aktuální informace na webových stránkách www.crs-sus.cz. Po zamrznutí rybníka a tloušťce ledu minimálně 10 cm je možno lovit na dírkách min. 5 m od sebe. Maximální průměr dírky je z bezpečnostních důvodů 20 cm. Při zamrznutí hladiny a lovu na dírkách bude tolerováno chytání na těsto (vláčecí pastu) i sýr se splávkem pouze na 1 udici. Při lovu na dírkách se smí používat pouze jednoháčky. Po rozmrznutí hladiny je chytání na těsto (vláčecí pastu) i splávek opět zakázáno. Těsto nesmí být po rozmrznutí hladiny přidáváno k žádné nástraze (mušce, twisteru, třpytce apod.). Při ulovení ryby a jejím vytažení na led nebo na břeh z vody si musí lovící tuto rybu ponechat a okamžitě zapsat do oddílu II povolenky k lovu.
Zdroj: https://www.crs-sus.cz/124/pravidla-pstruhovy-rezim
*Výhodou je možnost lovu na pstruhová těsta typu Magic Trout apod, což je jinak na těchto vodách zakázané (V P režimu se smí na lososovité ryby použít pouze muška a vláčka na umělé nástrahy).
Z hlediska povolenek doplňujeme, že jde o revíry, které jsou provozované v pstruhovém režimu během zimy. Musíte u sebe mít svoji platnou P povolenku (středočeskou, CS nebo celorepublikovou), vytištěné oprávnění k odlovu a před lovem odeslat speciální placenou SMS jako místenku. Přesné podmínky pro každý revír a lov na dírkách doporučujeme přečíst přímo u zdroje na webu SÚS ČRS.
Dalším potenciálním revírem pro zimní svazový rybolov bývá Veslařský kanál v Račicích u Roudnice nad Labem, Uživatel revíru, kterým je Rada ČRS ale informuje, že led není dostatečně silný. V případě možnosti otevření lovu na dírkách zde mohou na dírkách lovit rybáři s MP povolenkou ČRS všech typů (kromě samostatných MO), jak je zde běžné.
Další revíry, kde bude o víkendu (alespoň v sobotu) probíhat lov na ledu:
- Vojtův rybník (obec Vír)
- Pokutník
- Sportovní rybaření Boží Voda – Liběchov
- Pstruhařství ČRS Kaplice (sobota)
- Rybník Všemina (Otrokovice)
- Skalička u Hranic na Moravě
- Rybník Vracovice
- Rybník Polouvsí (sobota)
- Rybník Skavsko
- Přehrada Jestřabice
- Mirošovice
- Rybářský areál Nedvědice
- Polička – přehrady Pk0 a Pk2
- Rybník Škvařil u Velkého Meziříčí
- Rybník Nový u Studánky
- Pstruhařství Hůrka
Zimní rybolov patří k velmi populárním metodám v chladných oblastech
Zimní lov na dírkách je oblíbenou metodou, kterou lze lovit nejen vysazené duháky či siveny. V zemích, kde je tento lov tradiční, se nejčastěji chytají dravé ryby jako štika či okoun.
Výjimkou není ani úlovek bílé ryby. Nejčastěji se na dírkách loví na východě a severu Evropy. Velice rozšířen je také ovšem mezi domorodci na vysokém severu v oblasti sibiřské tundry. Loví se taktéž na americkém kontinentu, například v Kanadě.
Principem sportovního lovu pod ledem je nejčastěji chytání na vertikální přívlač či plavanou. Domorodí seveřané ovšem ovládají metodu lovu sítěmi, kterými skrz díry v ledu umí vylovit značné množství ryb.
Buďte první kdo přidá komentář