Normální člověk si teď vyrazí na vánoční trhy a dá si svařák. Milionáři jedou na hory lyžovat. Magor jede na ryby. Ale proč ne, koneckonců. Vánoční kapr a chytání v zimě, to je námět jako od Josefa Lady. Akorát s tím rozdílem, že Pepan neznal chyť a pusť ani boilies. Lov kapra v zimě dnes nepřináší malebnou romantiku z jeho obrázků, spíš naopak.
Je to hrůza. Kdo si ale nedá ani teď pokoj, rybu chytit může třeba na Štědrej den.
Chytat kapra zkrátka když z nebe padají bílé sračky. Venku napadlo a pohled z okna mě naplňuje pravidelnou každoroční jistotou. Dejte na mý slova, za chvíli zase bude YouTube plný videí ve stylu “Zima na řece” (Pálavě, Orlíku či někde na Labi pod výpustí u chemičky – tam berou ty největší mutanti).
Zima při lovu kapra vyžaduje od rybáře velkou odolnost a vybavení proti omrzlým údům. Pokud jde o ty šupinaté rošťáky, tak ani oni zrovna nehýří aktivitou. Kolikrát si celou zimu ani radostně nevyskočí nad hladinu, jak je běžným zjevem v létě. Pod vodou taky pohybem nehýří a líně trčí na pár místech, kde najdou něco k sežrání v tuhle pitomou dobu.
Najít tyhle fleky jest alfou a omegou úspěchu. Když zakempíte jinde, tak z vás bude akorát drsnej tramp s prutama a příště můžete radši vyrazit někam na Brdy. Tam si na osadě užijete víc zábavy. Protože, jak se říká mezi námi rybáři, kde ryba není, ani Vágner nebere.
Kapr může být tam, kde se krmí celý rok. Anebo jinde, jednoduše řečeno, pro lov kapra v zimě hraje místo velkou roli
Nad místem výskytu kapra v zimě kolikrát není třeba ani tolik špekulovat. Vzhledem k tomu, že většina z nás nemá celý rok na práci nic jiného než do vody sypat boilies nebo partikl po vagonech, i ten šupináč si na pravidelné zásobování ve stylu “Ubrousku, prostři se”, velmi rád zvykne.
Pokud to místo není vyloženě pro zimu blbé (hodně mělko, velký proud), tak tam bude brousit třeba i v prosinci. Aby taky ne, když tam imrvére létají pečení holubi nutričně kvalitní návnady a nástrahy přímo do huby
Některá místa jsou prostě celoroční. Neplatí to všude ale třeba na řece to je možná častější než na velkých stojácích.
Hledání míst bez předchozí znalosti lokality kupodivu v zimě není takový rébus. Psát o tom zbytečné řádky se mi nechce, tudíž pohodlně odkáži postarší pojednání z pera páně Sedlákova zde.
V zimě kapr žere méně ale jen tak něco si od vás nevezme
Na rozdíl ode mě se kapr nevěnuje svátečnímu obžerství. Zatímco já, počínaje adventem, přes Mikuláše až po Vánoce a Silvestr, sežeru asi tolik, co africká rodina za dva roky, kapr má větší rozum a zdaleka tolik se nekrmí.
Mrcha vybíravá vám sice protentokrát nechá ušetřit na zakrmení ale nebude chtít žrát všechno. Určité druhy boilies jsou na zimu lepší než jiné, zkušenost ale musíte učinit sami.
V poslední době dopřávám těm potvorám gurmánský zážitek v podobě příchutí z jejich oceánských bratří (krabí, krillí a další laskominy, dříve dostupné jen hostům v luxusních restauracích, nyní hojně přidávané do boilies a pelet).
Na škodu nemusí být ani sladce-pikantní příchutě. Dnes už má snad každý kaprař oblíbenou příchuť na zimu. Vzhledem k čistotě vody není na škodu ani veselá barva kuliček.
Na každý prut něco jiného
Vybíravost ryb je absolutně nepředvídatelná. Možná proto každý bazíruje na tom svém boilie, které mu v zimě šlape skoro tak, jak to o něm reklamy tvrdí. Je to dobře, pokud vám na něj berou, není důvod zbytečně blbnout s experimentama. Horší je když vůbec nevíte. Jedna kulička může být totální propadák, zatímco jiné boilies je trhák a fungují skoro celou zimu.
Co s tím nemám šajna. Můžete ale zkusit na každý prut něco jiného. Kdyžtak jste na rybách dva, máte k dispozici 4 pruty což se rovná 4 různým nástrahám, jestli moje hlava dobře počítá. Takhle můžete zkoušet dokud nekápnete na to pravé.
Fungující nástrahu potom můžete nasadit na všechny pruty a následně vytahat každou rybu, která plave kolem a zaplavit všechny sociální sítě svými fotkami. Individua s obzvláště silným sklonem k exhibování mohou fotky poslat do naší úlovkové rubriky.
Hloubka versus mělčina
Moudří vědci zjistili, že největší teplo ve vodě je v zimě u samého dna, což souvisí s hustotou vody. Nejtěžší je při 4 stupních pana Celsia. Proto může voda na hladině zamrzat nebo mít lehce nad nulou, zatímco u dna jsou příjemné čtyři stupínky.
Proto je hlubší voda v zimě pro ryby výhodnější. Záleží ale taky na panu Krakonošovi, jakou zimu nám nachystá. Když vyloženě nemrzne a zasvítí slunko, tak se některé menší stojáky mohou i v lednu trochu ohřát.
Kapr v domnění, že přišlo jaro, zvedne své objemné tělo a vyplave výš aby si rybářští youtubeři mohli natočit videa o tom, kterak jim to v zimě bere na zig rig a podobné přesložité vynálezy.
Při oteplení a jasných dnech, které v zimě mohou přijít je opravdu možné kapry lovit taky v menších hloubkách. Na úplné mělčině nebi pod hladinou ale spíše ne.
Hezké dny během zimy bývají ty bez silného větru, na to pozor. Na malých revírech jsou na slunko víc exponované jižní či jihozápadní břehy, kam slunko má možnost alespoň chvíli svítit. Ted v prosinci a lednu je to kvůli krátkým dnům obzvláště důležité.
Na řekách zase platí různé výpusti z průmyslových objektů a čističek. Voda odsud má většinou vyšší teplotu a ryby se v jejich okolí s oblibou poflakují.
A samozřejmě nejde podcenit ani faktor toho, že když ryba není úplně apatická, dokáže se za krmením pohnout. Vhodné zakrmení je tak jako vždy důležitým komponentem úspěchu.
Jaké počasí v zimě bývá pro lov kapra nejlepší?
Neexistuje jednoznačný recept, protože každá vodní plocha má specifické podmínky dané třeba i vodním režimem (řeka nebo malá přehrada s velkou výměnou vody a naopak malé rybníky či obří jezera – každé je jiné svým charakterem). Nicméně existují některé obecné trendy a faktory ovlivňující lov kapra v zimě:
Stabilní teploty:
- Kapři mají tendenci být méně aktivní při prudkých teplotních změnách. Stabilní teploty mohou být příznivé, ačkoliv někteří rybáři tvrdí, že při postupném ochlazování vody kapři také reagují aktivněji než při velkých změnách
- Slunečné dny:
- Sluneční světlo může zahřát střední vrstvy vody a kapři se mohou přesunout do těchto oblastí.
- Stabilní tlak vzduchu:
- Stabilní atmosférický tlak může být příznivým faktorem. Prudké změny tlaku vzduchu mohou kapry ovlivnit negativně.
27.11 dnes jsem chytil 49ku pak že neberou Hi
Moc pěkně napsané a fakt jsem se zasmál. 👍 Díky za zlepšení nálady. Počkám, až pořádně nasněží a postavím si iglú u sračkárny v Podbabě. Snad přijde nějaký hovnoidní kapřík na vánoční talíř. Petrův zdar!🎣
Jezis… Tak velkou a tolik? Ja jich mel 3 ks a krasneho lysecka jsem radeji vratil. 52 cm supinace jsem si vzal. A Petruv zdar borce.
V zimě chytám ryby tam kde se zhlukují na zimu a v zimě někdy berou i lépe než li v létě. Chytám pouze na napařenou veku. Nejdůležitější je vědět kde se ryba vyskytuje pak je to snadné. To si musí každý vyzjistit sám. 🙂