Když si do Google zadáte heslo listokaz, získáte spoustu rad, jak s tímto hmyzem bojovat. Pro naše účely není ale hrozbou. Muška tohoto brouka napodobující je veskrze oblíbená a hlavně účinná. Všude se píše, že na ni berou výborně lipani a pstruzi. Já bych dodal, že i tloušť si nechá říct a nejen on.
Při pohledu na fotku skutečného brouka a mušky zjistíte, že podoba je hodně vzdálená (viz wikipedia obrázky). V mém podání to dokonce má daleko i ke klasickému vzoru. Zas tolik to ale nevadí, rybám tedy určitě ne.
Pro případné rejpaly: Dlouho jsem váhal zda svoje vázání vůbec prezentovat. Je to dost hrůza jako všechny výsledky všech rukodělných činností, do kterých se vzdor antitalentu pouštím.
Mohla by to ale být inspirace pro ty, kdož se k vázání nedokázali zatím odhodlat. Uvázat mušku, která chytá totiž není příliš těžké. Krásné mušky ale neumím a asi nikdy umět nebudu:)
Náklady na pořízení mušky z obchodu nebo uvázání vlastní jsou přitom nesrovnatelné, já cenu odhaduji v tomto případě asi na sedm korun a pět minut času.
Pro vázání mušky listokaz nepotřebujeme nic speciálního. Řekl bych, že postup patří k nejjednodušším.
Co potřebujeme na mušku listokaz
Z čeho vážu mušku listokaz:
- háček – já jej chytám jako mokrou mušku, tudíž použiju háček na mokrou, velikost 12 – 14
- Paví pero na tělíčko
- Zlatý drátek na tip
- CDC pírko na nožičky
V originále se používá zlatá lametka a pírko z kohouta tuším. Těžší drátek mi nevadí (lametka zrovna došla) a CDC peří používám proto, že se mi s ním lépe pracuje než s tuhými pírky ze skalpu.
Postup vázání je naprosto triviální:
- Uchytím nit na háček. používám pro tento účel černou nebo šedou barvu nitě
- Lametka – navážu lametku a omotám začátek obloučku háčku.
- Paví pero – z něj vytvořím tělíčko mušky
- CDC pero – vytvoří nožičky
Experimentování samozřejmě není zakázáno a tak si dovedu představit spoustu variací, které mohou mušku pro ryby trochu ozvláštnit. Myslím, že od věci není ani kacířské navléknutí těžké hlavičky a vytvoření nymfy. Listokaz by mohl fungovat i u dna, zatím to ale nemám vyzkoušené.
Někdy to vážu s delším kohoutím pírkem, kdy připomíná spíš mušky typu pavouček. Ty skvěle fungují při zastavení mokre mušky na pomaleji tekoucí vodě, neboť dlouhé paprsky kohoutího peří musí v mírném proudu působit velmi lákavě.
Pokud jde o lov, tak se všeobecně doporučuje listokaz jako muška do břehů s převislou vegetací, kam často padá hmyz. Záběry na něj ale přichází i mimo taková místa.
Čtěte další články o muškaření
Buďte první kdo přidá komentář