V anglickém Walesu soudili krále pytláků. Více než 7 let drancoval tamější lososí řeky. Místo kriminálu ale dostal jen pokutu, na kterou stejně nemá peníze.
Lov lososů v Británii je poměrně přísně regulován omezeným počtem povolenek na jednotlivé úseky řek a přísnými pravidly ohledně lovu a použitého vybavení. S tím si ale pytláci hlavu nelámou.
Po sedmi letech se podařilo detektivům a porybným dopadnout jednoho z nejhorších pytláků v zemi. Informoval o tom renomovaný britský deník The Guardian.
Na jeho kontě je prokázaných 302 lososů a 989 mořských pstruhů. Britští rybáři spočítali, že zabitím těchto ryb přišly stále méně rybnaté toky odhadem o 700 tisíc jiker lososa a zhruba 2 a půl milionu jiker mořského pstruha, které by obohatily tamější vody o novou populaci.
Zmíněným králem pytláků je pětatřicetiletý Emlyn Rees, obyčejný zedník z waleského zapadákova jménem Cenarth v hrabství Carmarthenshire. Pytlačil hlavně na řece Teifi.
Lovil do sítí a před porybnými uplaval
Zatímco se losos loví téměř výhradně na mušku pomocí tradičních vzorů mušek, král pytláků zatahoval řeky sítěmi. Při jedné z jeho loupeživých výprav na něj narazili porybní z waleské agentury pro ochranu vodních toků. O tom, že na řekách řádí neznámý fantom se vědělo dlouhá léta, nedařilo se jej ale lapit při činu. Až nyní.
Reese ale prokázal, že má romantickou duši, neohroženě hupl do řeky a odplaval neznámo kam. Přivolaná policie jej však dokázala vystopovat až k jeho domu, kde zrovna sušil mokré svršky.
Kontroly v Británii probíhají podobně jako u nás i za asistence policie:
Soudce ho chtěl zavřít do chládku, ale mohl jen litovat, že to nejde
Případ se v uplynulém týdnu dostal až k soudu ve městě Swansea. Soudce, sám vášnivý rybář, během líčení prohlásil, že by Reese nejradši poslal do kriminálu, kdyby to šlo. Obviněný si před soudem sypal popel na hlavu a nakonec vyvázl jen z pokutou, která na tamější poměry není nikterak vysoká.
“Je s podivem, že náš právní řád neumožňuje poslat pytláka do vězení. Zákon jste porušoval dlouhé roky a škoda, již jste způsobil na našich řekách je obrovská”, řekl dle Guardianu soudce v průběhu líčení.
Měl nahradit škodu, nemá ale ani floka, tak mu to odpustili
Nakonec vyvázl s pokutou 1600 liber, což je asi 45 tisíc korun. Méně než jeden průměrný britský plat. Soudce ale využil možnost předepsat mu k náhradě veškerou prokázanou škodu ve výši jednoho a tři čtvrtě milionu korun.
Bohužel se ale ukázalo, že Emlyn Rees na lososech nezbohatl nebo umí peníze dobře schovat. Podařilo se mu prokázat, že nemá absolutně žádné úspory a dle zákonů platných v jejich právním systému tak musí zaplatit pouhou jednu libru, tedy ani ne 30 Kč.
Naučte se gramatiku, nebo si text alespoň zkontrolujte před zveřejněním článku.
Snad příště se to povede lépe, korektor je drahý:(