Konec dalekého nahazování a zavážení: nová vyhláška omezuje vzdálenost lovu

Když jsem ráno otevřel maily, tak mi málem vypadly oči z důlku. Toto už snad je možné jen v Česku. Přišel další mimořádný dodatek pravidel pro rybáře. Připravte se na nejhorší.

Přibývající incidenty mezi rybáři a veřejností si vybírají svoji daň v podobě nového omezení do rybářského řádu.

Po nátlaku správy Povodí, cechu lodníků a Ministerstva vodní dopravy musel rybářský svaz plošně omezit délku náhozu nebo vyvážky – tam kde je povolena.

Přístup k rybolovu prošel za poslední desítky let velkými změnami a zlepšilo se také vybavení. Rybáři dnes tak hojně loví na velké vzdálenosti, často až s nezdravou posedlostí umístit montáže co nejdále, mnohdy až skoro na druhý břeh.

Velké potíže rybáři působí na Labské vodní cestě. Rejdaři tvrdí, že vlasce natažené přes řeku jsou jejich třetí největší problém. Hned po dlouhodobém suchu a hygienické situaci v hamburských nevěstincích.

labe lovosice
Omezení délky náhozu pocítí hlavně rybáři na řekách

Podobný problém řeší také vodáci a provozovatelé rekreačních pravidel. Nové pravidlo tak omezí maximální délku, na jakou rybáři mohou své montáže umístit. Vzhledem k různorodému charakteru revírů byl jako kompromis zvolena možnost nahazovat či zavážet maximálně do třetiny toku nebo vodní plochy.

„Při lovu ze břehu smí lovící umístit montáž maximálně na vzdálenost jedné třetiny toku nebo vodní plochy.“

V praxi to znamená, že na největších vodních plochách toto omezení pocítí jen rybáři, kteří vyváželi na extrémní vzdálenosti. Větší pozornost vzdálenosti náhozu ale budou muset rybáři věnovat na drtivé většině ostatních menších revírů.

Zástupci rybářských svazů vidí v novém nařízení i jedno pozitivum.

„V minulosti docházelo ke konfliktům mezi rybáři, kteří házeli své montáže ke druhému břehu a dělali potíže lovícím na druhé straně. Nyní má každý svoji třetinu garantovanou“, prohlásil mluvčí Svazu českých rybářů.

Na největších přehradách to takový problém být nemusí, i když i tady loďaři proti rybářům protestují

Dostavte se k přeměření vlasců

V souvislosti s novým nařízením vyvstala otázka, jak bude sám rybář a rybářská stráž délku náhozu měřit. Kromě dovybavení strážných laserovým dálkoměrem (pro menší revíry klasickým pásmem) bude nutné vzdálenosti vyznačit i na vlasec.

přívlačový naviják

Každý návin bude označen úředně speciální barevnou fixou na každých 10 metrech. Rybář si tak délku bude moci snadno odpočítat.

Vzhledem k nutnosti přesného měření pomocí kalibrovaného měřidla musí všichni rybáři navštívit specializované pracovišti Českého metrologického institutu, kde jim budou vlasce přeměřeny a vydán úřední certifikát.

Ten platí vždy pro konkrétní návin a při koupi nového vlasce bude nutné certifikaci opakovat. Do budoucna se počítá s možností výbavu k přeměření odesílat kurýrní službou a uvažuje se i o prodeji již ocejchovaných vlasců.


P.S. – Podívejte se na datum publikace článku🙂

Pro uklidnění doporučujeme následující oddychové čtení:

Největší úlovek v historii našeho kempu na Berounce

“Hoď mu to za krk, vole”: aneb bitka kvůli hadovi na rybářských závodech

Rybářská povídka na P: Petrův podvečerní pytlácký plán

Můj největší trapas na rybách 

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

20 Comments

  1. Zdravím a jak házím na těžko jak mi porybný dokáže na jakou vzdálenost mám návnadu od břehu jestli není splávek ?

  2. Na začátku se mi trochu orosilo čelo, jelikož u nás je možné všechno, ale ten nevěstinec v Hamburku mě pobavil… 😁

  3. 🤣 nemá chybu…ze začátku mě ale docela polil pot. Ale bacha do budoucna,v ČRS je možné všechno…hlavně Jihočeský kraj

    • Ne jen v jihočeském mně přijde
      Že český uřednik má apríl pořád
      Dokola a Ne jenom u rybaření

  4. Otaska je jestli umí porybný takovou vzdalenos spočítat navyjenim se průměr cívky zvetsuje takže co stojí vyplívá, že pan porybný musí mít přinejmenším maturu atak nevím kolik bodě na 1000km porybných to je pro naše funkcionáře za jejich krásné platy velká matyka AŤ první duben nám vydrží alespoň do Vánoc .Je mě 86arybarim od16a apevne věřím že za několik let si to některý náš rybářský funkcionář dá do RR jako zlepsovak na chráněni čistoty našich vod ale to už já budu po drnem😜😜😜

  5. Je pravda, že spousta rybářů trpí syndromem druhého břehu.Doporučuji si sednout rovnou na ten protější.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.