King of the Lake si získal značnou pozornost veřejnosti i v nerybářských médiích. Velký lodní přívlačový závod se koná na českých vodách již od roku 2016. Pojďme se podívat na to, jak takový lodní závod vlastně funguje a probíhá.
Přívlačové závody na lodích jsou velmi populární v celé Evropě. Příkladem může posloužit dnes již legendární Predator Tour a World Predator Classic. Jak takové závody vypadají? Dost impozantně. Sejde se pár desítek nebo možná stovka frajerů s nadupanými loděmi plnými prutů a vláčecích nástrah.
Na startovní povel se všichni rozjíždí po velkém jezeře do pryč. Připomíná to Formuli 1, akorát s tím rozdílem, že z první lajny nejdou vítězové kvalifikace ale logicky majitelé silnějších motorů, aby po startu nerozmandlovali slaběji motorované posádky. V české realitě na KOTLU ale ¨“startovaly“ dokonce dvojice na belly boatech, teoreticky je tak závod otevřený téměř komukoliv. Většinu závodního pole ovšem tvoří specializované rybářské lodě s otočnými sedačkami, výkonnými motory na zádi a elektrickými příďáky a bůhví s čím ještě.
Na nich se závodníci rozjedou široko i daleko, aby ulovili potřebné druhy ryb v co největších velikostech a potřebných kombinacích. Bodování těchto lodních závodů je totiž velmi zajímavé téma, které má hodně kombinací a závod od závodu se liší. Nejdřív se ale podívejme na historii závodu King of the Lake, která čítá 5 ročníků na dvou českých přehradách.
5 úspěšných ročníků rybářského závodu King of the Lake
Organizátorský tým premiérově uvedl velký lodní závod na české vody roku 2016. První King of the Lake se odehrál na západočeské přehradě Hracholusky, která patří mezi oblíbené přívlačové vody. Na Hracholuskách KOTL vydržel až do roku 2019.
Od ročníku 2020 se závod koná na vodní nádrži Slapy. A to přímo ve známém letovisku Stará Živohošť. Závodní týmy ovšem toto místo využívají spíše jen jako základnu. Smysl lodního závodu spočívá ve využití širé vodní plochy. Loví se tedy na kompletně celých Slapech, od hráze až po konec vzdutí pod Kamýkem.
Z Živohoště mají posádky na jednu stranu přes 10 kilometrů a na druhou dokonce skoro tři desítky kilometrů vodní hladiny, na níž mohou chytat. To vše je plné zátok, skalních zářezů, pláží a dalších zajímavých struktur na nichž lze očekávat dravé ryby.
Za 5 let se King of the Lake stal velmi sledovaným závodem, který přitahuje nejlepší české vláčkaře a také celebrity. Pravidelně se účastní česká přívlačová elita. Z profíků v jiných oborech se na startovním poli objevil například rychlostní kanoista Josef Dostál nebo hokejisté Martin Ručinský a Jaroslav Bednář, kteří během závodu zachytali velmi dobře.
Bodované druhy ryb, FullHouse a bonusy a kontrola úlovků aneb jak může vypadat bodování na lodním závodu
Bodování je poměrně komplexní a samozřejmě se může během jednotlivých ročníků měnit, oficiální údaje hledejte vždy na oficiálním webu závodu. Samotná kontrola úlovků probíhá pomocí fotografie a mobilního internetu, respektive WhatsApp chatu mezi závodním týmem a organizátory.
Pravidla a měření ryb má však své nuance. Propozice, aktuální na webu závodu v době psaní článku (listopad 2021) říkají například toto:
Závodníci fasují měrnou desku, která má logo závodu. Na ni rybu vyfotí, což je ověřeno rozhodčím. Vzhledem k tomu, že je závod dvoudenní, tak se používá samolepka, která desku odliší při pořizování snímku během druhého závodního dne. Pro jistotu ještě musí být přiložena fotografie závodníka s rybou. Pro účely identifikace závodníků slouží čepice, kterou má každý přidělenou.
- Štika obecná – posádce se počítá nejdelší ulovený kus, 1 cm – 1 bod
- Candát obecný – počítají se dva největší kusy, 1 cm – 1 bod
- Okoun říční – počítají se 3 největší úlovky, při měření platí 1 cm – 2 body
Bonus za bolena
Bolen dravý se nepočítá do celkového bodového zisku. Je na něj však vypsána samostatná kategorie v níž se počítá největší ryba, 1 cm – 1 bod
Závodníci se snaží také o Full House
Full House je předepsaná kombinace rybích druhů, kterou závodní posádka musí dát do kupy kdykoliv během všech závodních dní. Za kompletní FH propozice slibuje 100 bodů navíc.
Full House:
- 1x ŠTIKA
- 2x CANDÁT
- 3x OKOUN
Prizepool v posledních ročnících hravě přesahoval půl milionu korun a tak ti nejlepší si kromě dobré rybačky užili také hodnotné ceny. Pro závodní vláčkaře s mezinárodními ambicemi má ale závod ještě jednu motivaci. Vítěze katapultuje přímo na mezinárodní Predator Tour, což je sen tisíců rybářů z celé Evropy.
RFID technologie: k vodě jako k píchačkám ve fabrice
Do ročníku 2022 se plánuje zavedení RFID čtečky pro monitorování závodního času posádek, což je, s nadsázkou něco jako píchačka před šichtou v Kolbence. Posádky díky tomu ale už nebudou mít určený přesný čas lovu od pořadatele, budou si jej moci vybrat dle svého uvážení kdykoliv během závodních dní.
K tomu jim poslouží pípnutí čipu na startovním místě. Výhoda spočívá v tom, že si budou moci odchytat závodní čas kdykoliv dle svého uvážení, včetně přerušení v případě nevhodných podmínek, pauzy na odpočinek nebo např. jídlo a jednoduše kdykoliv, kdy posádka uzná za vhodné.
Jak probíhal covidový ročník King of the Lake 2021
Aktuální situace není zrovna nakloněná masovým akcím a navíc ještě s mezinárodní účastí. Přesto se na Slapech setkali týmy české, slovenské a také německé či rakouské. V tomto ročníku se bodovala štika, candát, okoun, bolen a jako bonusovka na účastníky čekal sumík.
Na startovní pozice se postavily desítky rychlých lodí (doopravdy rychlých s Vmax kolem 100 kmh), na které čekaly dvě osmihodinové šichty na vlnách středočeských Slap. JIstě víte, že nic divného, když na závodech ryby neberou. Stalo se to i na KOTLU a některé lodě zůstaly první den bez záběru!
Dařilo se však posádce Kuřil – Verner, která hned první den zkompletovala FullHouse, zatímco některé jiné lodě se vyloženě trápily.
Druhý den závodu se ovšem situace radikálně změnila. Objevila se prudká aktivita candátů a nakonec se dařilo i s okouny a štikami. Pro zajímavost dvě zajímavé ryby závodu:
- Candát 77 centimetrů, Kuřil -Verner
- Štika 92 cm, Mráz – Stluka
Na stupních vítězů stanuli tito borci:
- Josef Verner a Roman Kuřil, 407 b.
- Tomáš Pažout a Martin Loprais, 321 b.
- Tomáš Mráz a Jan Stluka, 292 b.
Tento ročník opravdu nepatřil k nejlehčím. Rybám byly nějaké závody úplně u ploutve a o to více jsou první příčky cennější.
Více informací, včetně aktuálních aktualit obdržíte na oficiálním webu KOTLu.
Be the first to comment