Kde hledat kapra na jaře na menších a středně rozlehlých vodách

Jaro je obdobím probuzení přírody ze zimní letargie, která začala s prvním prudším ochlazením vody. U většiny rybích druhů to znamená postupný nárůst potravní aktivity a jejich pohybu po revíru celkově.

V případě vodních živočichu hraje velkou roli teplota vody, která podléhá méně prudkým změnám než vzduch. Na rybí aktivitu je tak někdy nutné chvíli čekat. Snad s výjimkou toho, když se do vody nasype čerstvá násada, která většinou znamená šanci na slušné rybaření hned několik dní po vysazení. Dnes přitom vysazují i tržní ryby.

Jakmile se voda začne oteplovat, probouzí se kapři z letargie a stávají se aktivnějšími. Ovšem jejich chování se liší od letních nebo podzimních měsíců, a proto je důležité vědět, kde je hledat. Podívejme se nyní na nejlépe čitelné vody.

¨Těmi jsou obyčejně rybníky a menší vodní nádrže. Tedy klasický typ revíru, kterých máme každý v okolí určitě hned několik. Je to vlastně jediný typ revíru, který je dostupný prakticky komukoliv. Malé rybníky totiž mají rybáři i například v podhorských oblastech, kde jsou jinak možnosti lovu na MP vodách omezenější než v níže položených regionech.

Kapr se prozradí na hladině, je na rybáři aby vodu sledoval

Pokud na jaře sledujete vodní hladinu, což mimochodem spousta lidí nedělá, můžete často zahlédnout kapry, jak se objevují u povrchu. To je jasný signál, kam nahodit prut. Tento přístup je velmi efektivní, protože umožňuje zmapovat rychle velkou část vodní plochy a zvyšuje šanci na úspěch.

ryby u hladiny

Sledovat můžete i výskoky ryb nebo bublinky prozrazující aktivitu ryb u dna.

Husté porosty rákosí a vodních rostlin

Kapři mají v oblibě oblasti s čerstvě rostoucím rákosím, orobincem nebo jinými vodními rostlinami. Poskytují jim nejen úkryt, ale také dostatek přirozené potravy. Pokud takové místo ve vašem revíru existuje, určitě stojí za pokus lovit v jeho blízkosti. Pozor však na chráněné zóny, které občas na rybnících bývají právě v těchto místech.

Hrany a přechody

Přechody mezi různými hloubkami jsou vždy klíčovými místy. Výrazné zlomy ale naleznete spíše na menších údolních nádržích a propadlinách vzniklých po těžbě, na rybnících je to málo časté.

Na jaře se dále vyplatí zaměřit na místa u břehu s převislými větvemi, rákosím či lekníny. Tyto oblasti se oteplují rychleji a kapři se zde často zdržují.

Zarostlá pobřežní zona.
Ilustrační foto

Ryby hledejte na mělčinách

Jakmile se začnou teploty zvyšovat, kapři míří na mělčiny. Zde se voda ohřívá rychleji než v hlubších partiích, což přitahuje ryby. Během následujících týdnů se mělčiny stanou velmi produktivními hotspoty. Ale pozor na vítr! Ten může mít velký vliv na pohyb ryb, a proto je dobré sledovat směr proudění.

Na přehradách a zatopených lomech se vyplatí zaměřit na písečné či štěrkové lavice. Tyto podvodní útvary slouží kaprům jako migrační trasy, a jakmile se oteplí, bývají skvělým místem pro umístění montáže.

chytání na přehradě. Plavaná v zimě.

Zátoky a klidné zákoutí

Pokud má váš revír mělčí zátoky nebo chráněné úseky, například v oblasti výraznějších bočních přítoků, věnujte jim patřičnou pozornost. Právě tato místa se na jaře oteplují velmi rychle a kapři je rádi navštěvují. Pokud zde spatříte pohyb ryb, je vysoká pravděpodobnost, že se zde budou vyskytovat i následující dny ve stejnou dobu. V nejlepším případě se na takových místech zdržují po velkou část dne, to se děje například pokud zátoka disponuje alespoň kouskem mělčiny nebo sedimentem s hojným výskytem přirozené potravy v podobě například larev pakomárů. Trefit takové místo je pak klíčem k početným záběrům.

Jarní lov kapra je o správné volbě místa a pečlivé pozorování vám v tom zcela jednoduše může pomoct.

Další tipy pro lov ryb:

Plovoucí versus neutrálně vyvážené nástrahy: jaké jsou jejich vlastnosti?

Jak a podle čeho vybírat nový vlasec nejen na kaprové navijáky

10 tipů, jak lovit ryby na feeder

Rychlé sdílení přes FB, Messenger, Whatsapp, X a mail:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.