Jaká krmítka na feeder můžeme použít?

krmítka na feeder
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krmítko je jednoduchá ale zároveň i nesmírně důležitá součást výbavy pro lov na položenou. Krmítka na feeder jsou prakticky nepostradatelná za většiny situaci. 

Házet koule šrotu do vody rukou můžeme tak maximálně při lovu velmi blízko břehu. Feeder nám ale umožňuje chytat i na větších vzdálenostech, kde můžeme mít více záběrů nebo chytit větší a opatrnou rybu. Krmítko nám dovolí jednoduše nahodit celou sestavu s krmením i nástrahou daleko od břehu a s garancí, že nástraha bude blízko krmítkové směsi. 

Krmítka na feeder a jejich vlastnosti

Všechny krmítka mají společný pouze svůj účel – dopravit krmítkovou směs na lovné místo. V ostatních parametrech se různé typy krmítek dost liší – konstrukcí, váhou a určením.  Stačí letmý pohled na sortiment v našem katalogu a hned nás může napadnout otázka, k čemu tolik různých tvarů a velikostí? 

V podstatě jde o to, že každé krmítko má určité výhody v jiné situaci. Svoji roli zde sehrává nejen váha a velikost krmítka, nýbrž také tvar a materiál z něhož je vyrobené. 

Velkoobjemová krmítka

Toto je kategorie, kterou ve většině eshopů nemají speciálně vyznačenou. Podle mého názoru je použití opravdu objemných krmítek jedna ze zajímavých možností. Úplně jednoduše můžete s jejich pomocí rozkrmit místo v nějaké větší vzdálenosti od břehu, než kam se dostanete dohozem ze břehu.  

Pokud umíte alespoň trochu přesně nahazovat, tak vám pár zakrmení s takovým krmelcem nahradí zavážecí loďku i různé zakrmovací rakety a podobné věci, které patří do arzenálu spíš kaprařů. Velké krmítko ale na klidné vodě může působit jako zdroj rušivého hluku a tak je použití této taktiky na zvážení. Osobně využívám této možnosti jen zřídka a většinou pomocí několika náhozů vytvořím krmný mrak, do něhož pak nahodím lovnou sestavu s menším krmítkem, které mi udržuje na místě ryby. Používám to takto například na větších vodách typu přehrada Rozkoš nebo Nechranice, kde při silném větru šplouchance po dopadu na hladinu tolik nevadí. 

Mivardi Feederov� krm�tko Premium Square 2ks - 120g

Pokud odhlédneme od velikosti krmítka na feeder, tak lze vydělit ještě několik dalších parametrů: 

Typy krmítek dle určení

  • Krmítka na stojatou vodu
  • Krmítka pro feeder na řece – většinou mají speciální tvar, který pomáhá odolávat proudění a drží je na dně. Zároveň brání rychlému odnášení krmné směsi pryč.
  • Krmítka pro daleké náhozy – typ krmítek speciálních tvarů, které dobře letí.

Využití mohou najít i při extrémně větrných dnech na velkých přehradách, kdy lov na návětrné straně může být velmi produktivní.  Výběr materiálu nehraje až takovou roli, například na řece může stejně dobře fungovat kovové krmítko s hustou mřížkou nebo plastové s oky. V tomto případě je výběr otázka hlavně osobních preferencí. 

Daleko zajímavější je ovšem problematika gramáže krmítek. Ta je samozřejmě limitovaná i parametry vašich prutů. Právě váha krmítka je ale to, co musíte přizpůsobit charakteru vašeho fleku. 

Lov na velkém proudu vyžaduje krmítka o váze až 100 gramů. Ty potřebujete například při lovu cejnů a kaprů v podjezí, kde se nesmí sestava hnout. Výběr správné váhy ale záleží nejen na síle proudu ale i hloubce. 

Příklad: 

Řeka Berounka má v některých částech široké proudné pláně, kde je ale hloubka často do pasu. Zde je možné použít například i 60 gramové krmítko. V takové malé hloubce se dostane i v proudu poměrně rychle na dno a ani rozptyl krmení po dopadu nemusí být u uzavřeného krmítka velký.

Opačným případem ale mohou být proudné místa na větších řekách, kde hloubka větších hodnot. Zde prostě musíte přitvrdit. 

Lze také použít krmítka, která jsou speciálně uzpůsobená různými trny a drapáky aby držela na místě i v proudu. To vám umožní na proudném místě použít i jemnější výbavu, která je méně nápadná pro ryby. Chce to ale přizpůsobit i zbytek sestavy: o něco jemnější vlasec a správné postavení prutů vůči hladině musí zařídit, aby vlasec nekladl proudu odpor a lehčí krmítko se udrželo na místě spolehlivěji. 

Kolik krmítek si mám koupit do zásoby? 

Raději trochu více, protože vázky jsou nedílnou součástí feederové rybařiny, hlavně na proudných místech a řekách.  Výběr sortimentu ale záleží na typu revíru. Většina rybářů navštěvuje ta stejná oblíbená místa a nepotřebují mít kompletní sortiment pro každou situaci, což je věc, kterou řeší spíše jen závodníci LRU feeder. 

Krmítka na feeder musíte volit i s ohledem na proud.
Volba gramáže krmítka záleží na hloubce i dilee i síle proudu

Na menší stojaté vody lze hodně zjemnit a dá se říct, že na rybníky a menší přehrady stačí bez problémů zásoba krmítek cca do 80 gramů. Můžete tak mít například zásobu krmítek v rozmezí 40 – 80 gramů, s odskokem 10 g. Pokud od každé gramáže budete nosit 2 – 3 kusy, tak se vám většinou nestane, že by jste to během jedné návštěvy utrhli a neměli nač chytat. Chce to ale pravidelně doplňovat ztráty. 

Na řece můžete toto rozmezí posunout na cca 60 – 120 gramů a jste na tom podobně. Na ryby se dnes už jezdí téměř výhradně autem a tak není problém to všechno unést.  

Čtěte další články na téma feeder

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.