Ulovit naši největší rybu bylo vždy považováno za vrchol rybářského umění. Proto se tolik novopečených rybářů zabývá otázkou jak začít chytat sumce a co k tomu potřebují.
Lov sumce dřív nebyl tak běžnou záležitostí jako dnes. Dá se mluvit o daleko větším rozšíření této ryby než v dřívějších dobách. Tenkrát byl na rybníku většinou pouze jeden sumec, který měl dokonce i svoje jméno. V dnešní době se sumec velký poměrně intenzivně vysazuje skoro všude a při jeho lovu nejsme omezeni pouze na údolní nádrže a řeky.
I vybavení se od starých časů velmi vylepšilo. Fotky chlapíků s obřími sumci ulovenými na pruty z tlustého laminátu a obřím bubínkovým navijákem (něco jako muškařské kolečko ale výrazně větší) jsou dávno minulostí.
Moderní vybavení nám umožňuje zdolávat a chytat sumce s daleko větším pohodlím. Vzhledem k popularitě lovu sumců navíc rybářské firmy chrlí vybavení ve všech cenových kategoriích. Vybavit se na sumce nestojí o mnoho více než se dobře vybavit na kaprařinu nebo jiné způsoby rybaření.
Sumec velký – doba hájení, míra a rekordy
V České republice je sumec velký hájený více než půl roku, přesněji od 1.1. do 16.6. Během této doby jej nesmíte lovit a případný náhodný úlovek jste povinni neprodleně a šetrně vrátit vodě. Za kopečkama je leckdy doba lovu jiná, to je ale dáno tamními zákony.
Proto můžeme například na internetu vidět virální videa například o hladinovém lovu sumců. Často sice jde o jiné druhy sumců, kterých je po celém světě habaděj, hlavně v teplejších pásmech. Jsou to ale většinou ryby v období tření, které agresivně atakují téměř cokoliv.
I u nás se občas šíří fámy, že sumec chtěl někoho sežrat při plavání (obyčejně to bývá učitelka z Prahy). Během tření může člověka sumec, ale i candát, opravdu napadnout, nekončí to ale smrtelně nýbrž jen leknutím a maximálně tak poškrábáním od jejich zubů. Dělají to z pocitu ohrožení a potřeby chránit své potomstvo.
Doba hájení je u nás dlouhá, jako teplomilná ryba sumec značnou část zimy a jara není aktivní. Paradoxně pak na některých studených revírech jde do tření až když mu hájení končí.
Míra sumce je zákonem o rybářství stanovena na 70 centimetrů, s možností dalšího navýšení v BPVRP (rybářský řád v jednotlivých územních svazech a na revírech).
Sumec velký – rekord
Když se řekne sumec, tak si každý vybaví dvoumetrovou obludu s váhou přes padesát kilogramů. Průměrná velikost je samozřejmě jinde. Většině rybářů se daří pravidelně lovit menší ryby, řekněme do jednoho metru délky.
Průměrná velikost sumce záleží na hojnosti potravy v revíru. Někteří hospodaří svazových MO ve své megalomanii vysazují sumce do jakékoliv strouhy. Tam je pak skoro problém, aby sumec dorostl mírové velikosti. O škodách na tamějším rybím společenství nemluvě.
Velké přehrady a řeky typu Vltava, Labe, Berounka, Dyje a Morava jsou proslulé naopak velkými sumci. Ty největší úspěchy vám ale mohou nabídnout údolní nádrže. Téměř každá větší přehrada skýtá pěkné sumce.
Kdysi vycházela pravidelně v časopise rybářství tabulka rekordních úlovků. U sumce dominoval úlovek tuším z Vranova a měřil něco přes dva a půl metru. I v našich vodách se pohybuje určité procento takto velkých jedinců.
Nejlukrativnější vody na lov trofejních sumců ale leží na jih od našich hranic. Už i blízký Dunaj je zajímavý sumcový revír. To pravé Eldorádo ale najdete v jižní Evropě – přehrady na Ebro ve Španělsku, řeka Pád v Itálii a například Rhona ve Francii. Tady zachytáte i totální amatér. S dobrým průvodcem určitě lapíte opravdu extrémní exempláře.
Jak začít chytat sumce na našich revírech
Sumec je dnes natolik početný, že náhodné úlovky zaznamenávají i rybáři lovící úplně jiné druhy ryb. Menší exempláře sumců nejčastěji zaberou na přívlač při cíleném lovu menších ryb (na UL prut je zdolávání obzvlášť náročné), někdy zabere sumec při lovu kaprovitých ryb a dokonce jsou známy i úlovky na muškařský prut.
Pokud se ale chcete cíleně naučit, jak začít chytat sumce, tak se neobejdete bez alespoň nějaké počáteční investice do silnější vybavení. Rovnice „silná ryba – silná výbava“ tady prostě platí.
Výběr vybavení ale záleží na jednom rozhodnutí. Jakém? Záleží jakým způsobem sumce chytáte. V základu můžeme vyčíslit tři metody, nebo spíše přístupy, k cílenému lovu sumců.
- Lov na živočišnou nástrahu ze břehu
- Lov z lodi (vábnička)
- Sumcová přívlač
Chytání sumce ze břehu
Tato metoda z vás nevysaje všechny prachy, jelikož nepotřebujete loď. To není úplně pravda, protože třeba na vyvážení velké nástražní ryby se člun hodí. Pravdou ale je, že mnohdy stačí jen nějaký obyčejnější, který stojí relativně málo peněz.
Chytání ze břehu opravdu vyjde výrazně levněji jelikož vám stačí si k běžné rybářské výbavě pořídit jen pruty na sumce, podložku a jste v podstatě ready.
Pokud jste bez člunu tak můžete použít nástrahy, které jdou jednoduše nahodit (sumčí boilies, pelety nebo lov na játra).
Pro chytání sumce ze břehu potřebujete prut v délce 2,4 – 2,7 metru. Někdo má rád i delší pruty kolem tří metrů, takový klacek v sumcovém kalibru už dokáže prověřit vaši fyzickou kondici. Na velké vodě při chytání na velkou vzdálenost to může být ale nezbytnost. Jsou rybáři, kteří naopak jezdí na menší vody a používají i kratší pruty pro větší pohodlí. Gramáž prutu by měla jít nad 300 gramů.
Kromě prutu si ještě pořiďte kvalitní naviják s dostatečnou kapacitou cívky. Tady dopravdy nemá smysl příliš šetřit.
K tomu všemu vás čeká nákup fůry dalších věcí, od bójek a podvodních splávků až po stojánek na prut a nezbytnou bižuterii včetně pevných háčků.
Jak začít chytat sumce z lodi
Lov z lodi se ve mnohem liší od chytání ze břehu. Nejvíce samozřejmě v nákladech, i nafukovací člun z bytelné PVC tkaniny většinou nestojí pod deset tisíc, spíš ještě daleko více. Levné čluny sem nepatří. K tomu ještě musíte přičíst kvalitní echolot a v dnešní době je prakticky povinný i motor. Výhodu má možná jen ten, kdo sehnal na revíru kotviště a má pramici. Jde hlavně o to, mít stabilní rybářskou loď s dostatkem prostoru.
Honba za sumcem z lodi je daleko aktivnější než dřepět na břehu. To se odráží i na vybavení. Prut musí být výrazně kratší, mnohé modely mají méně než 2 metry délky. Z důvodu pevnosti a krátké délky už často nejde o děličky nýbrž o jeden kus prutu! Gramáž může být trochu lehčí, protože prut budete nejspíš mít pořád v ruce. A to hlavně v té slabší a méně šikovné, protože pravačka (pro leváky samozřejmě levačka) bude makat s vábničkou.
Nástrahu budete mít spuštěnou pod lodí a sumce si přivábíte zvukem. Dál už jen zíráte na display echulotu.
Kratší a lehčí prut se stává výhodou, hlavně když rybu zasekáváte tou méně šikovnou rukou.
Naviják a šňůra ale nesnesou kompromisy a nesmíte na nich opět šetřit. Chytání z lodi má ovšem jednu velkou výhodu – technicky je vertikální lov snazší než řešení všelijakých bójek a podvodních splávků při chytání ze břehu (do kterých vám stejně najede někdo, kdo chytá z lodi:))
Sumcová přívlač neboli sumcovláčka
Tenhle web je hlavně o přívlači, takže musíme zmínit hlavně sumcovláčku. Hodně sumců se chytí na vláčku! Nejsou to zpravidla ti největší ale i tak jde o slušné ryby, někdy v překvapujících rozměrech.
Vybavení na lov sumce přívlačí je trochu kompromisní, protože s těžkým vercajkem se dlouho vláčet nedá. Cílený lov sumce touto metodou totiž předpokládá, že asi tisíckrát nahodíte než přijde vůbec záběr. Panuje spravedlivý názor, že přívlač je nejsportovnější způsob jak začít chytat sumce.
Svoje síly tímto opravdu prověříte a ani nemusíte do fitka. Prut si ale můžete koupit lehčí. Většina specialistů na tuto metodu neloví na pruty s vrhací zátěží větší než 100, maximálně 120 gramů. Zdolat menšího sumce do metru jde ale vcelku úspěšně na pruty kolem 60 gramů a výše, což v podstatě odpovídá štikové výbavě.
Na naviják je vhodné použít pletenku o nosnosti alespoň 20 kilogramů a v dostatečné délce, jelikož sumec umí zabrat.
Překvapením pro vás ale asi bude, že nástrahy na sumce se používají v překvapivě malých rozměrech. Zatímco na štiku se chodí mnohdy s obludami nad 20 centimetrů, na sumce si vystačíme s menšími modely. Nezřídka se chytá na woblery a gumy v délce 10 cm i méně.
Připravte se na to, že lov sumce je nejlepší v noci. Ke kvalitní výbavě na ryby tak přibude například i pořádná čelovka.
Závěrem
Rybolov na sumce má v našich končinách velkou budoucnost. I když jsou zvěsti o přemnožení sumce většinou velmi přehnané, tak lze vypozorovat, že jeho úlovky stále rostou. V následujícím období bychom se rádi na sumce více zaměřili a tak se nejspíš dočkáte podrobnějších článků o konkrétních metodách lovu této naší největší ryby.
Pardon ale od1.1.do16.6. není víc jak půl roku.