Jak vybrat prut na sumce: lov s živočišnou nástrahou

vyber prutu pro lov takového sumce nelze podcenit

K velké radosti prodejců rybářského vybavení je lov sumců právě tou záležitostí, kdy si člověk rád příplatí za dražší výbavu. Pro nás rybáře je to trochu smůla, ale na lov takových mastodontů si prostě nemůžeme vzít lískový proutek ani extrémně levnou děličku z asijských zásilkových obchodů. Na rozdíl od lovu menších druhů ryb zde žádné cenové kompromisy nepřichází v úvahu. Soupeř je často těžší než sám rybář. Jak tedy vybrat prut na sumce abychom získali kvalitu ale neutratili zbytečně moc peněz?

S omezeným rozpočtem je asi lepší se porozhlédnout po nějakém bazaru. Koupit to nejlevnější na trhu a zjistit, že to není k ničemu, určitě nechcete. Kvůli mizerné výbavě navíc můžeme přijít i o trofejní rybu.

Naštěstí spousta rybářů zjistí, že těžkotonážní rybařina pro ně není a pak se levně zbavují drahé výbavy.

V tomto článku se zaměříme na pruty i pro lov sumce na nástrahy živočišného původu ze břehu i z lodi. Lov sumců na přívlač probereme snad někdy jindy v jiném článku.

Jak vybrat prut na sumce pro chytání ze břehu

Délka prutů pro lov sumců ze břehu se pohybuje okolo 3 metrů. Mějte na paměti, že čím delší prut, tím máte sice větší páku ale víc se při zdolávání nadřete. Na rozdíl od lovu z lodě však nejsou příliš praktické pruty kratší než dva a půl metru. Naopak pruty dlouhé 3,6 metru představují opačný extrém.

Rybaření na sumce můžeme považovat za silovou záležitost a tak i výběr prutu tomu musí odpovídat. Velmi odolné pruty jsou vyrobeny ze starého dobrého sklolaminátu či jeho kombinace s uhlíkem. Ten je sám o sobě příliš křehký pro zátěž jakou zažíváme při zdolávání takto velkých ryb.

Kvalitní musí být i očka se SIC výplní a robustními nožičkami z pevného kovu. Sedlo navijáku z pevného kovu patří ke standsrdu jinak by se mohl naviják jednoduše urvat. Utržený naviják dovede dokonale očesat očka z celého prutu. Ve výsledku tak přijdete nejen o rybu ale i o výbavu za mnoho peněz.

Vrhací zátěž se v průměru může pohybovat okolo 300 gramů, což je ale hodně kompromisní údaj neboť vždy záleží na podmínkách lovu. Zejména na velkých evropských řekách typu Pád, Dunaj nebo Rýn se vám hodí pruty se zátěží až 500 gramů kvůli chytání v silném proudu.

Pruty pro lov sumce z loďky

Na lodi nastává poněkud jiná situace. Prut potřebujeme kratší než při chytání ze břehu. Zároveň nejde příliš dlouho chytat s nějakým těžkým klackem. Zejména při lovu s vábničkou, když budete jednou rukou bušit do vody a v druhé ruce držet těžký sklolaminát brzo poznáte, že to takhle nejde.

Jak vybrat prut na sumce

Proto se pro chytání z lodě používají spíše uhlíkové pruty, které jsou daleko komfortnější, musíte si dávat ale pozor na jejich poškození. Uhlík je křehký a náchylný na praskání při úderech.

Na lodi se stává taková nepříjemnost, že po silném a nečekaném výpadu bouchnete prutem o hranu lodi. Vzniklá trhlina v blanku se pak může projevit až po dlouhé době. Na vlastní oči jsem viděl, jak se prut doslova rozletěl na tři kusy při obyčejném náhozu.

Byl to kousek, který odsloužil mnoho sezón v plném zápřahu a takových pecek dostal mnoho. Do poslední chvíle na něm nikdo nepoznal žádné poškození a dalo se s ním bez problémů chytat. Nakřáplý prut vás ale zradí v nečekanou chvíli, proto se snažte úderům předcházet. aby zbytečně netrpěl nešetrným zacházením.

Vhodná délka prutu na loď je 180 až 210 centimetrů. Co se týče akce, tak preferuji pruty rychlejší stavby. Při vábení se totiž docela blbě zasekává. Zatímco člověk vehementně mlátí kusem dřeva do vody, tak musí levou rukou zaseknout rybu, v čemž rychlejší prut dost pomůže.

Oblíbené pruty na sumce:

WFT Never Crack – nezlomitelná bestie pro lov z lodě, která se dělá v několika délkách

Black Cat Passion – třímetrovka pro chytání ze břehu. Držák navijáku z poctivého železa. SIC očka jsou posazena proklatě blízko prutu aby vydržela větší nápor.

Přečtěte si také náš článek o woblerech na sumce

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.