Jak vybrat obal na pruty

Jak vybrat obal na prut
Foto: Redakce

Klasický obal na pruty alias futrál je jeden z nejlepších vynálezů rybařiny. Ačkoliv se to nezdá, jde o praktické zavazadlo do něhož nacpete skoro vše na jednodenní vycházku k vodě. Jak vybrat obal na pruty se pokusíme poradit v následujícím článku.

Výhodou obalu je, že si jej snadno hodíte na hřbet a nesete jako batoh. Co se vám nevejde dovnitř, většinou křeslo a kýble s krmením, to odnesete v ruce. Obal na pruty pro většinu rybářů naprosto stačí k přepravě téměř všeho, co je u vody potřeba. Pouze kaprařina nebo sumcařina na víc dní vyžaduje spíše vozík.

Obal neboli pouzdro na pruty je vlastně podlouhlá taška nebo batoh v jednom, jelikož popruhy většinou umožní využít jej oběma způsoby. Většina pouzder má alespoň dvě komory, můžete si ale pořídit obal i tříkomorový.

Tady je důležité říct, že jedna komora neznamená jeden prut, do jedné komory lze vložit i více prutů. V látkovém obalu jim nehrozí vzájemné poškození. Proti pohybu se navíc dají zafixovat suchým zipem, který je našitý uvnitř.

Jak vybrat obal na prut
Foto: Redakce

Obal na pruty neslouží jen na pruty, vejde se do něj daleko víc

 Stejně tak můžete jednu komoru využít pro uložení jiného vybavení. Limitem zůstávají jen rozměry, neboť komory mají relativně úzkou šířku s rozšířením jen v oblasti navijáku. 

V podstatě však lze k vodě přinést několik prutů i podběrák a všechno méně rozměrné vybavení.

Otázka jsou krabičky, kapsy na pouzdrech nejsou příliš dimenzované pro přepravu větších krabic. Nacpat jdou například do prázdné komory právě v místě pro naviják, pokud toho ale máte více tak možná budete potřebovat ještě jednu tašku. Pár krabiček a penálů se ale téměř vždy vejde.

obal na pruty

 Já do pouzdra v pořádku umístím dvě krabičky větších rozměrů a menší na háčky a bižu dám do malé kapsy.

Mivardi Obal na pruty Multi Camo 145

Výhoda obalu spočívá mimo jiné i v tom, že pruty lze transportovat v připraveném stavu. Za časů teleskopů se v nich vozili s navázanou montáží. S dělenými pruty lze mít alespoň navijáky na spodním dílu a ušetřit trochu času s jejich nasazováním do držáků

Otázka jak vybrat obal na pruty se pak odvíjí hlavně od množství prutů a vybavení a hlavně jejich délky.

Tříkomorový obal
Postranní kapsy na menší krabičky nebo doklady. Foto: Redakce

Bod č. 1 jak vybrat obal na pruty – délka

Jako hlavní parametr slouží délka obalu, která se odvíjí od délky prutů. Uděláte dobře, když si koupíte obal delší minimálně o 10 centimetrů nebo i více. Nikdy nevíte, jaký prut si časem koupíte a chodit s prutem trčícím ven je nepraktické. Transportní délku prutů lze zjistit ještě před nákupem, takže můžete zvolit vhodný obal i pro relativně dlouhé dělené pruty.

Můj obal měří 140 centimetrů, tudíž se do něj pořádku vejde například feederový trojdíl v složené  délce 360 cm a ještě mi kus místa zbývá.

jak vybrat obal na pruty
Popruhy umožňují nést obal pohodlně jako batoh. Foto: Redakce

Bod. č. 2 – počet komor

Lehčí a levnější obal  má jen dvě komory, třetí komora ale není na škodu.  Do ní se vejde spousta věcí, včetně svačiny nebo náhradního oblečení. Dají se v ní převážet i nástrahy nebo krmítková směs v suchém stavu. V podstatě cokoliv, co není příliš široké,, můžete dovnitř dát. Je to jen podlouhlý úzký batoh.

Vidličky, hrazdy a další příslušenství

Pro některé součásti výbavy využijete také postranní kapsy. Většina obalů disponuje jednou nebo dvěma postranními kapsami podlouhlého tvaru. Zde dost záleží na jejich délce nebo šířce. Používám je příklad na vidličky s hrazdou. Do mého dřívějšího obalu se zde vešel i menší podběrák sklápěcího typu, což do nynějšího většího obalu paradoxně nejde.

Boční dlouhá kapsa ještě mívá přezku, která teoreticky může být použitá k zavěšení další výstroje. U větších obalů to ale často není příliš praktické, neboť přezka bývá umístěná poměrně vysoko a případná zavěšená stolička nebo kbelík na míchání krmení se pak nebezpečně houpe kolem hlavy.

Po pár vycházkách ale rychle přijdete na to, jak svůj vercajk do obalu ideálně poskládat.

Civilizovaně s pruty do auta i veřejné dopravy

Obal je opravdu velmi praktický formát zavazadla. Pokud chodíte jen klasické vycházky během dne, tak se vám tam s největší pravděpodobností vejde téměř vše. V ideálním případě se s obalem dá jet na kole, moped nebo jiném obdobném vozítku.

Stejně tak se obal na pruty překvapivě ukazuje jako praktický v hromadné dopravě, kde na rybáře se všemi těmi trčícími pruty většinou koukají jak na vola. S futrálem budete působit daleko solidnějším dojmem. Dokonce si vás mohou splést s členem filharmonie, neboť neznalým připomíná obal na hudební nástroj.

futrál na ryby
Obal se snadno veze i v MHD, dlouhé a úzké zavazadlo je skladnější než klasický batoh.. Na obrázku je detail vidličky s hrazdou zavěšené v boční dlouhé kapse. Foto: Redakce

 Ve vlaku se obal vejde na podélné horní police nebo jej můžete prostě opřít o sedadlo. V MHD na stojáka si obal položíte na zem a přidržujete u těla což je daleko praktičtější než klasické batohy, které v tlačenici válíte po zemi a lidi o ně zakopávají nebo je musíte držet ve vzduchu, z čeho bolí ruka. Obal přitiskneme k sobe a máte pohodu. Koncepčně je podobný obalu na lyže a snowboardy, dá se tak přepravovat i dálkovým autobusem. 

Problém trochu může působit v autě kvůli délce, zde vzniká ale potíž u většiny menších vozů.  Pruty se obecně vyznačují tím, že jsou neprakticky dlouhé. V obalu se aspoň vezou trochu organizovaně.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.