Jak na podzimní twitching na štiky

Nedá mi to abych nepřidal něco k dobru ke kolegově článku o lovu s woblery na twitch. Twitching je dnes jednou z nejzákladnějších metod přívlače na štiky. Nejvíc si ho užívám na podzim, kdy funguje opravdu výtečně a ještě se jedná o opravdu efektní styl lovu.

Kdy jindy můžete na čisté a chladné vodě vidět útok štiky v přímém přenosu. V tomto období je štika jako žralok a je fascinující s jakou dravostí je schopná na wobler zaútočit. Rozjede z několikametrové vzdálenosti s dokořán otevřenou tlamou, kterou pevně uchvátí wobler a škube s ním divoce ze strany na stranu, jakoby ho chtěla úplně zlikvidovat. Chvílemi to připomíná výjev z Čelistí nebo jiného strašného hororu.

Podzim je celkově nejlepší období pro lov dravců. Zejména na přehradách nastává úplný ráj. Mizí koupáči, skútry a celkově se všechno zklidní. Mnohdy špinavá letní voda se konečně začíná čistit a zejména se promíchává obsah nádrže, což souvisí s teplotou a hustotou vody. Pro ryby jsou teď dostupné i hlubší partie ale pořád se dobře loví i na mělčinách, kde je dost bílé ryby. A záběry můžeme krásně pozorovat z loďky nebo ze břehu na dlouhou vzdálenost.

Twitching na štiky funguje naprosto spolehlivě

Twitching je metoda, kterou se paradoxně mnoho rybářů naučilo poměrně nedávno. S woblery, které k nám naplno přišli už po revoluci totiž nedorazilo příliš know-how. Respektive si ho osvojili především progresivnější rybáři, zejména ti se zahraniční zkušeností.

Vidím ovšem desítky lidí, kteří „novinkám“ nevěří. Tato skupina nejčastěji zůstává věrná rovnoměrnému vedení nástrahy. Informací o způsobech lovu je přitom dost a každý, kdo odebíral například Kajmana má jistě hodně načteno. Jenže šedá je teorie a zelený bývá strom života

V praxi to pak dost vázne. K novému způsobu lovu totiž je potřeba získat důvěru a ta se neobjeví sama ale přichází s úlovkem. A to je u nás kámen úrazu, neboť novinky je potřeba zkoušet, když ryby berou a bezpečně víme, že tam jsou. Zkoušet nové metody když na osvědčené fígle nepřichází ani ťuk není nejšťastnější cesta. Pokud nemáte na twitch ani jeden záběr, pak vězte, že chytáte buď na blbém místě nebo ryby jednoduše neberou.

Jak se ten twitching na štiky vlastně provádí? Podívejte se na náš loňský článek, kde najdete přehled základních způsobů vedení wobleru

Zjednodušeně se dá říct, že jde o cukání a škubání prutem, které ovšem má různou délku a intenzitu. Univerzální návod v žádné rybářské technice neexistuje. Jak přesně to dělat si musíte vyzkoušet sami ale vyloženě špatný přístup vymyslet nejde.

Na svůj první pokus s twitchingem si pamatuji dodnes. Zkoušel jsem to samozřejmě naprosto zoufale ve chvíli, kdy jsem za celé odpoledne neměl žádný záběr. Nahodil jsem wobler asi dvacet metrů daleko, začal navíjet a špičkou prutu jsem pravidelně cukal asi o dvacet centimetrů.

Tři metry u břehu se najednou zjevila solidní sedmdesátka, udělala za woblerem oblouk a zmizela. Vlastně jsem nic nechytil ale měl jsem štěstí, že jsem se o účinnosti tohoto vedení přesvědčil hned na první nához.

Twitching není jen o woblerech

Ačkoliv se twitchovat dají hlavně woblery všech kategorií, nejlépe asi suspendery, tak se vůbec nebojte to zkusit s jakoukoliv jinou nástrahou. Docela dobře to jde s twistery a podobnou havětí, hlavně pokud lovíte s lehkou zátěží na menší hloubce. Jde to i s rotační třpytkou i plandavkou. Chce to ale samozřejmě tužší prut. Alespoň pro mě není cukání s lehkými proutky úplně komfortní, ale to bude tím, že používám spíše větší nástrahy.

Chytám tak aby šňůra držela s prutem pravý úhel. Pokud nahazuji přímo před sebe, tak prut mám podélně se linií břehu. To má výhodu i v tom, že nástraha jede vodou až do úplného konce. Hodně útoků štik přichází až u samého břehu.

Cuknutí dělám nejčastěji v délce kolem těch dvaceti centimetrů. Mnohokrát se mi ale osvědčilo zařadit dlouhé potažení, na které mi přišlo už spousta záběrů.

Osobně se ale domnívám, že stěžejní je také správná rychlost. Cukání může být jen o něco málo rychlejší než běžná rychlost vedení, záleží na nastráze a jejím chování. Některé woblery při rychlém potažení jen proletí o kus dál a vůbec nepracují. Nejraději mám když dokážu trefit přesně to tempo, při němž se wobler nejlépe rozehraje. Větší rychlost ale obyčejně funguje spíše s gumovou nástrahou…

Čtěte také další články o lovu dravých ryb:

bivakování boilies Candát feeder Jižní Morava kapr Kaprařina labe lov z plavidel Method feeder mrs muškaření Okoun povolenka Praha pstruhařina Pstruh Duhový pstruhové revíry Pstruh Potoční pytlák přívlač reklamní článek rekordní úlovek rybářská stráž rybářský řád Severní Morava severní čechy střední čechy sumcařina Sumec tipy Tipy na nákup Tloušť UL přívlač usa Vaše úlovky videa o přívlači video Východní Čechy zarybnění Západní Čechy závody černá kronika črs Štika

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.