Hmyzí woblery: kladivo (nejen) na jelce

tloušť nepohrdl cikádou od savage

Kdy jsem poprvé uviděl hmyzí woblery? Pamatuji si přesně. Stojím na břehu roudnického Labe. Smáček v počínajícím letním dni sem tam zaujme okouna, žádná sláva. Pár desítek metrů nademnou se ale něco děje. Starší vláčkař zdolává pěknou rybu, odhaduji tlouště. 

Nevěnuji tomu příliš pozornost. Jakmile ale slunce začíná stoupat výš na nebe, okouní aktivita radikálně upadá. U „sousedů“ ale ne. Záběry menších ryb vidím každých pár minut.

Nedá mi to a cestou k autu prohodím pár slov, abych nenápadně vyzvěděl, jak na ně.

Pán chytá na mini woblery, které nejsou imitací drobné rybky ale naopak hmyzu. Hmyzí woblery jsem samozřejmě již viděl v nabídce některých e-shopů a samozřejmě na čínském alíku. Neprozřetelně jsem je bez zájmu přešel, přitom se ukázalo, že jde o výrečnou nástrahu. Na jelce za letních dní jde o jednu z nejzajímavějších UL nástrah.

Berou ji ochotně tloušti, jeseni, mám i nějaké boleny a samozřejmě jimi nepohrdne ani okoun či jiný dravec.

Hmyzí wobler – neokoukaná imitace přirozené potravy

Přijde vám, že wobler napodobující hmyz je fantasmagorie? Ze začátku jsem měl podobný pocit. Lov na hmyz ale má svoji logiku. Koneckonců staré rybářské příručky běžně operují s chytáním na konipásky a další nebohé představitele hmyzí říše.

Hmyzí woblery Salmo Wobler Bass Bug - May Bug

Na imitaci hmyzu se zakládá téměř veškerá muškařina, která na jelce a lososovité ryby funguje velmi spolehlivě.

Kde a kdy mají ryby hmyz nejvíce v oblibě?

Hmyz je výborným zdrojem energie a ryby jej konzumují ochotně. Nejsnáze se k němu dostanou menších nebo středních tocích s velkým podílem pobřežní vegetace. Ze stromu to prostě padá neustále a ryba se nemusí příliš namáhat. 

Hmyzí woblery a cikády od SG
Cikáda od SG na jelce platí obzvlášť během horkého léta

Konzumují jej ve velkém lososovité ryby na pstruhových tocích a také právě jelci, přítomní od pstruhového až po cejnové pásmo. To jsou ryby obývající zejména příbřežní partie řek, kde hmyz padá doslova jako pověstní holubi až do huby.

Rojení hmyzu probíhá intenzivně od jara až do podzimu. Z toho plyne, že největší parádu s nimi uděláte během léta.

Ultralehká vláčka na menších, neregulovaných řekách je top disciplína pro vyznavače hmyzáků. Užijete si s nimi spoustu zábavy od malých potoků až po revíry velikosti Berounky nebo Sázavy. 

Úplně ztracená není ani chytačka na velkých vodách. Jak jsem říkal v úvodu, dá se s nimi kouzlit i na Dolním Labi či jiných řekách. Ostatně hmyzí woblery má na prutu nejeden pražský vláčkař. Na větším toku ovšem musíte dobře vážit místa. Stačí však ryby lokalizovat a o záběry není nouze.

Lov není chudý ani na překvapení typu agresivní plotice nebo přehnaně sebevědomé oukleje, prostě jde o univerzální UL nástrahu.

Sestava pro lov na hmyzí woblery

Nástraha naplňující parametry UL přívlače, někdo by řekl, že se zde možná stírá rozdíl mezi vláčkou a muškařením.

Hmyzí woblery mají pár centimetrů. Doslova. Obyčejně od 2 – 5 cm. Díky hmotnosti několika málo gramů vám postačí jakýkoliv UL proutek, pouze na největší 50 mm kusy to možná bude chtít alespoň 12 – 15 g prut, protože v proudu kladou odpor.

Daleko větší pozornost je ovšem nutné věnovat šňůře, případně vlasci. Možné je použít obojí. Vzhledem k „boji“ zblízka je možná monofil v něčem výhodnější. Tloušť nad 40 v proudu umí zatápět pod kotlem a pružný monofil utlumí jeho nečekané výpady.

Příliš vhodná nejsou ani lanka. Hmyzáky mají většinou velmi agresivní chod. Tuhé lanko jej ale ruší. Snad jen nejtenčí 3 kg wolfram s jemnou karabinou lze doporučit tam, kde to smrdí štikou.

Salmo Wobler Lil' Bug Floating 3cm - Ladybird

Množství záběrů s lankem ale klesá. Ideální je nasadit jednoháček a případný záběr kudly risknout s vlascem nebo tenkým fluorocarbonen. Rozmezí 0,12 – 0,16 spolehlivě funguje.

Jak s nimi chytat?

S hmyzáky se nedá daleko házet. Většinou to ani nevadí. Na menším toku funguje nához k protějšímu břehu. Nemusíte ani přehazovat na souš. Tloušť se úderu malého wobleru na hladinu nebojí. Spíš se zdá, že naopak. Šplouchanec spustí jeho podvědomou reakci a wobler sežere.

Stejně tak funguje mu wobler hodit před nos. Rybu stačí jen lehce přehodit, pokud nevezme wobler hned po dopadu, tak na první otočku navijákem skoro určitě. Hmyzí woblery mají čipernou akci ale není potřeba je vodit příliš rychle (snad jen na bolínky je potřeba přidat).

Opomenout nesmíte ani lov podél břehů a ochytávání překžek. Hmyzáky chodí po hladině nebo těsně pod ní, což zlehčuje lov například na kořeny atd. Jelci dobírají wobler také při delší pauze v proudící vodě.

Ve všech případech je ovšem vhodné nejdřív se dívat a až poté chytat. Tlouště uvidíte pod hladinou, ani nemusíte mít polarizačky. Menší exempláře bývají dokonce slyšet jak divoce sbírají z hladiny skoro všechno, co vzdáleně připomíná jídlo. Často takto odhalíte hejno tloušťů nikoliv u břehu ale například za překážkou uprostřed toku.

Hmyzí  woblery chytají u samého břehu
Tloušti se často ochomýtají pod břehy, kde je můžeme snadno spatřit

Přitom si můžete vyhlédnout hezčí kusy, na než budete cílit. Chce to klid a pevnou ruku, ale nebojte se házet blízko k nim. Vyplašit se nechají spíše hlukem a pohybem na břehu, než nástrahou a jejím dopadem na vodu.

Lov na hmyzáky zkrátka zapojuje nejen ruce ale také váš mozek, zrak a sluch. Letní večerní lovy velkých i malých jelců se vám vryjí hluboko do paměti.

Příklady woblerů – ze záslikových obchodů

Imitace hmyzu bohužel nejsou až tak snadno k sehnání, respektive je mají jen ty nejvíce specializované přívlačové shopy, a samozřejmě číňan na Aliexpressu, protože ten má všechno. Kvůli DPH a poplatkům se nyní nákup vyplatí, jen když jich koupíte alespon za pětistovku, protože manipulační poplatek stojí víc než nástraha. Při nákupu jednoho zaplatíte minimalně 1-2x tolik za proclení (ozkoušeno v říjnu 2021) .

Příkladem budiž hmyzáci od asijského výrobce NOEBY:

*Oba stojí bez celních poplatků cca 110 – 120 Kč

Z českých e-shopů:

Cikáda od Savage Gear

Asi nejdostupnější imitačka hmyzu na našem trhu, která ovšem nestojí málo. Dá se ale koupit ledaskde. Neplést s klasickou cikádou, která je ve světě rybařiny známější. Toto je jiná nástraha, v podstatě jde o wobler imitujcí hmyz. Více o ní se můžete dočíst v našem loňském článku o Whopper Plopper a Cikádě SG.

tloušť nepohrdl cikádou od savage
Lov na cikádu zmiňujeme ve výše uvedeném článku

Bass Bug a Lil Bug od Salmo

Polský výrobce Salmo se stal světovou značkou. Vyrábí woblery pro celý svět včetně USA. Právě sem míří jejich hmyzák Bass Bug. Je poněkud větš: 3 a 5 centimetrů. jelikož spadá do kategorie bassových nástrah, kde se s rozměry není třeba tolik párat. Větší model už nemusí být úplně fajn na nejlehjčích prutech, dá ale ale samozřejmě využít také pro naše účely. Jelec tloušť má také obrovská ústa. Menší velikost ale přináší poněkud více záběrů i od ostatních ryb.

Na UL vláčku je asi lepsší Lil Bug v délce 3 cm.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.