Hladina Labe u Mělníka ještě více klesla, rybáři a dobrovolníci zahraňují škeble

Labe Mělník
Labe pod Mělníkem za normálního stavu vody

Víkendová havárie na jezu v Dolních Beřkovicích způsobila výrazný pokles hladiny Labe na Mělnicku. Povodí Labe se stále nepodařilo problém vyřešit a problém nadále přetrvává.

Rybáři z MO Mělník již 7.10. v brzkých ranních hodinách vyhlásili zákaz rybolovu na revíru Labe 14, který platí stále až do odvolání.

Ještě předtím, v nočních hodinách 6.10. se jim navíc podařilo utěsnit odtok vody z okolních revírů, které jsou s Labem spojeny. Také na nich je rybolov zakázán, viz oficiální stránka ČRS Mělník.

Situace se nadále zhoršuje, Povodí Labe musí snížit hladinu ještě více

Příčinou se stalo havarijní sklopení levého segmentu na VD Dolní Beřkovice, které jednoduše řečeno, způsobilo vypuštění jezu.

Tím nastal neplánovaný pokles vody o více než metr na Labi v Mělníku a okolí. Problematická situace se ovšem komplikuje tím, že státnímu podniku Povodí Labe se do pondělí nedařilo segment opravit.

Srovnání hladiny před havárií a po:

Labe Mělník

Vodohospodáři kvůli opravě utnuli i Vltavu

Ačkoliv průtoky na dolním Labi nejsou nijak vysoké, přistoupil státní podnik ke snížení průtoky. Ten lze na Mělnicku zařídit jen díky spolupráci s Povodím Vltavy, které snížilo odtok z Vltavské kaskády směrem ku Praze a Labi asi o 50 kubických metrů za sekundu.

Díky tomu mohli vodohospodáři snížit hladinu, tak aby mohly začít opravné práce. Labe v Mělníku tak pokleslo ve výsledku celkově o dva metry oproti normálu.

Stav vody pod výše položeným labským jezem v Obříství klesl asi o 130 centimetrů.

Opatření na Vltavské kaskádě se projevilo i na tomto toku. Nízký stav Vltavy lze pozorovat například na některých místech v Praze.

Necelých padesát kubíků za vteřinu je opravdu málo a na mělkých úsecích například u Štvanice a v Troji je neobvykle malé množství vody znát.

Nízký průtok zde ale problémy naštěstí nepůsobí na úseku rybářství ani co se týče plavby lodí.

Na Labi jsou v ohrožení hlavně a malé rybky uvězněné v tůních

To se bohužel nedá říct o situaci v okolí Mělníka. Zatímco okolní revíry se podařilo zabezpečit, potíže jsou se škeblemi a rybí drobotinou, kterým hrozí hromadný úhyn.

Brzo ráno se proto v úterý u Labe sešli dobrovolníci z řad rybářů i nerybářů, kteří se snaží vodní živočichy přemístit. Výzvu k pomoci zveřejnily kromě rybářů také ekologické organizace a místní spolky.

Povodí Labe odhaduje trvání prací cca na další 1 – 3 dny. Kromě rybolovu se na tomto úseku Labe zastavil také lodní provoz a labská vodní cesta je tím přerušena pro veškerá plavidla z důvodu nedostatečných plavebních hloubek na daném úseku. Nedostatek vody dosahuje až k prvnímu zdymadlo na hořínském plavebním kanále.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.