Použití fluo materiálu v přívlači se diskutuje hlavně při lovu štik, kdy ho někteří užívají jako návazce. O nevhodnosti tohoto řešení již bylo sepsáno mnoho článků (například zde: Proč není fluorocarbon vhodný návazec na štiku?). Nyní se chceme podívat na použití tohoto materiálu jako kmenového. Pokud totiž nejdeme vyloženě na štiku, tak se dá fluorocarbonový vlasec celkem s úspěchem použít jako hlavní návin na cívce.
Fluorocarbonový vlasec jako kmen jsem použil poprvé při přechodu na UL vláčku, k čemuž mě dovedl jeden z mých polských přátel. Ten hledal nějaký vhodný materiál na nějž se bude moci spolehnout i na řekách s velkým výskytem mušlí, které jsou schopné uříznout lecjaké monofily nebo šňůry.
Tímhle neduhem u nás příliš netrpím ale odolnost a nízká viditelnost vlasce mě zaujala též. Do té doby jsem žil v dojmu, že fluorocarbon je vhodný maximálně jako návazec na muškaření a pevnost, kterou potřebuji na přívlač, mi nenabídne. Dnes bez problémů chytám s vlascem o síle 0,16. To mi dostatečně vyhovuje při vláčce na pstruhových revírech a při lovu okounů nebo tloušťů.
Samé výhody a jistoty
Fluorocarbon opravdu má lepší odolnost proti otěru než běžný monofil. Ostatně jeho původ je v japonském ropném průmyslu, kde vyvíjeli materiál odolný vůči otěru a chemicky agresivnímu prostředí.
V rybářské oblasti fluorocarbon proslul jako neviditelný materiál. Jeho index lomu světla dosahuje hodnoty 1,42 což se blíží k hodnotě lomu světla ve vodě, jenž činí 1,3. Tím se jeho nápadnost opravdu trochu snižuje ale vidět bude i tak.
Prvotně jsem se bál přílišné tuhosti vlákna, kterou byli někteří výrobci proslulí. Při použití vlasců v rozmezí 0,14 – 0,16 milimetrů, jsem ale na žádné komplikace nenarazil. To že vlasec není tolik ohebný jako monofil cítit je, nevnímám to ale jako problém. U některých výrobců jsem však zaznamenal lehkou tvarovou paměť, která je vidět při prvním nahození v podobě lehké spirály na prověšeném fluorocarbonu.
Ve výsledku jsem ale s poddajností vcelku spokojen. Uzly se dají vázat téměř všechny stejné jako u normálního vlasce. I když clinch má možná horší pevnost než grinner.
Největší obavy u fluorocarbonu mívali rybáři ze síly vlákna. Dřív fluorocarbonový vlasec nabízel nižší pevnost než odpovídající výrobek z nylonu. To se dnes už změnilo.
Bohužel se mi už nepodařilo dohledat jedno zahraniční video z YouTube, kde zkoušeli měřit sílu nutnou k přetržení fluorocarbonu a monofilu stejné síly. Ve výsledku se hodnoty pohybovali přibližně stejně. Důležité ovšem je navázat uzel opravdu svědomitě.
Ostatně jsem zatím žádnou rybu neutrhl a ani při vázce necítím prasknutí vlasce při slabém zatažení. Ke zdolávání ryb do 50 cm délky fluorocarbon v průměru, který používám, stačí naprosto bezpečně.
Odolnost fluorocarbonu proti otěru
Zde není příliš prostor pro dohady. Fluorocarbon vydrží opravdu víc než jiné materiály. Pokud máte zájem to vyzkoušet na vlastní oči, tak doporučuji vzít alespoň 50 gramů těžké olovo, jemný šmirgl papír a fluo s monofilem o stejném průměru.
Šmirgl stačí stříbrnou páskou přilepit zvrchu na opěrátko židle. No a pak po něm můžete jezdit s různými vlasci a olovem přehozeným přes. Uvidíte, že nylon bude mizet doslova před očima.
Odolnost má ale i u fluorocarbonu svoje limity a jako návazec na štiky to s klidným srdcem doporučit nejde.
Co mě na fluorocarbonu trochu vadí je občas problematický návin na cívku navijáku. Pravděpodobně vzhledem k tuhosti se někdy po návratu domů dá pozorovat určité prosedání návinu uprostřed. Mám ale podezření, že to bude hlavně záležitost navijáku. Údajně v Japonsku dokonce vyrábí i speciální navijáky pro použití s fluo vlasci, které mají propracovaný systém ukládání vlasce.
Pravdou je ale, že při chytání to ani tolik nevadí. Naštěstí nemotám vlasec moc blízko k okraji cívky, jinak by to mohlo zlobit při nahazování.
Závěr
Zhodnotit vlastnosti fluo vlasců není až takový problém. Pár roků častého používání při UL vláčce člověku nějakou tu představu dají. Svoje místo jako hlavní kmenový vlasec má fluorocarbon jisté zejména na menších řekách při lovu pstruhů a tloušťů.
Jediná otázka, kterou si budete muset zodpovědět sami, je zda vám fluorocarbonový vlasec přináší více úlovků než levnější klasika.
Buďte první kdo přidá komentář