Dva trofejní sumci jednou ranou: 230 cm+

vn ružín
Szeder László, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Chytit dvě ryby za sebou není až taková vzácnost. Chytit ale dva trofejní sumce za sebou, to už taková běžná věc není. Možná na Ebru, tady jde však o úlovek z běžné slovenské svazové vody.

Takový případ se nedávno odehrál na Vodní nádrži Ružín, která leží na řece Hornád v Košickém kraji na samém Východě Slovenska. Dva rybáři zde měli štěstí na dva trofejní, podobně velké, sumce po chvíli za sebou.

Záběr přišel během noci. První ryba se ozvala v 1 ráno. „Akorát jsme byli na lodi a zdolávali ho, když se ozvala rolnička z dalšího prutu,“ řekl rybář ve slovenské televizi JOJ.

Menší sumec měřil 231 cm a ten větší byl o pár centimetrů delší – měl 237 cm. Hmotnost každého kusu rybáři odhadují zhruba na 70 – 80 kg. Ulovit takto velkého sumce je přitom na této nádrži spíše raritní. Dva za sebou jsou již hotová senzace.

Přehrada Ružín: vodní klenot v horách východu Slovenska

Vodna-nadrz-Ruzin-letecky-pohlad

Jedním z nejvýznamnějších revírů a zároveň turisticky atraktivních míst východu Slovenska je přehrada Ružín. Nachází se na krásném toku řeky Hornádu v blízkosti obce Ružín. Tato impozantní vodní plocha láká návštěvníky svou nádhernou přírodou, bohatými rekreačními možnostmi a historií. Jedná se nádrž umístěnou v hlubokých zalesněných údolích s nevelkou šířkou, která však vytváří dlouhé jezero údolního typu.

Historie přehrady Ružín sahá až do 50. let 20. století, kdy byla navržena a postavena. Stavba byla dokončena v roce 1965 a slouží jako víceúčelová vodní nádrž, která řídí průtok řeky Hornádu a zásobuje okolní oblasti pitnou vodou. Hlavním důvodem výstavby byla ochrana oblasti před povodněmi, což bylo důležité pro ochranu měst a obcí po celé délce řeky.

Díky své obrovské kapacitě se přehrada Ružín stala klíčovým zdrojem elektrické energie, a také umožnila zavlažování zemědělských ploch, což přispělo k rozvoji zemědělství v regionu. Důležitost přehrady se postupem času jen zvětšovala a její přínosy pro obyvatele Slovenska jsou nepopiratelné.

Nicméně, kromě svého praktického významu, se přehrada Ružín také stala oblíbeným turistickým cílem pro domácí i zahraniční návštěvníky. Oázou klidu a krásy nabízí návštěvníkům nepřeberné možnosti pro odpočinek a rekreaci. Okolní krajina je bohatá na malebná místa a výlety po přehradě nabízejí úžasné pohledy na krásné scenérie.

Navíc, milovníci vodních sportů zde najdou bohaté možnosti vyžití. Možnosti rybolovu, plavání, windsurfingu a kajakářství přitahují do tohoto místa zájemce o adrenalinové dobrodružství. Turisté si mohou užít okolních horských stezek, které nabízejí úžasné výhledy na krajinu a přehrady.

Oblíbeným místem k ubytování je blízké město Spišská Nová Ves, které leží jen pár kilometrů od přehrady Ružín. Spišská Nová Ves nabízí širokou škálu ubytovacích možností, od hotelů po soukromé penziony, a také skvělé restaurace s tradičními slovenskými pokrmy.

Celkově lze říci, že přehrada Ružín je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších přírodních míst na Východním Slovensku. Je to místo, které spojuje praktické a ekonomické aspekty s přírodou a turistickým potenciálem. Pokud hledáte ideální místo pro relaxaci, dobrodružství a poznávání nových kultur, Přehrada Ružín vás zcela jistě nezklame.

Čtěte také:

3 Comments

  1. V 1ráno,jo naši zákonodárci by se měli zamyslet a povolit nonstop.Vžyť trofejí ryby až na výjimky všichni pouštíme aby jsme je mohli ulovit i v budoucnu.

    • Na co se budou zamýšlet . Umíš si o představit jak by se vody drancovaly ? Ti chatičkáři na mušově už by nevytáhly pruty z vody nikdy.

  2. Klidne bych nonstop dal,ale zprisnil bych postihy za delani bordelu na rybach jak odpadky,nicenim prirody,ale obecne i pro koupaky a ne jen pro rybare.Naopak bych povolil jakykoliv pobyt u vody i v bivaku,jen kdyz bude na danem miste cisto a klid.Protoze dnes jsou penalizovani hlavne ti rybari,co vse dodrzuji,jak se jim to naridi a ti,co nic nedodrzuji,tak trestani nejsou.Opravdu Kocourkov jako vzdy

Leave a Reply

Your email address will not be published.