Další omezení přívlače a zákaz karase jako nástražky, oznámil to středočeský územní svaz

Pstruh potoční

Další revíry se vrátí k zákazu lovu přívlačí na pstruhových vodách od 1. září. Na dnešní konferenci toto opatření schválili delegáti ze Středočeského územního svazu. Pravidlo tak začne platit na všech středočeských pstruhovkách.

1) Zákaz lovu přívlačí od 1. 9. do 30. 11. na pstruhových revírech v rámci Středočeského územního svazu (tzn. Návrat k vyhlášce č. 197/2004 Sb., ve znění účinném do 31. 12. 2023). Netýká se vodních ploch v režimu rybníkářství. Platnost od 1. 6. 2024.

Začátek platnosti je stanoven již od letošního roku. Figuruje zde také výjimka. Ta se týká vodních ploch v kombinovaném režimu, což představuje několik rybníků s obsádkou nasazených salmonidů, kde je přes zimu umožněn lov přívlačí a muškaření držitelům P povolenek.

Poněkud neobvyklé zavádění opatření v průběhu roku je následkem platnosti nové vyhlášky. Ta začala platit od letošního ledna.

Dříve byl lov přívlačí na pstruhových revírech povolen jen od 16. dubna do 31. srpna. Nová vyhláška jej umožňuje až do 30. listopadu. V pravomoci uživatelů revíru ale zůstalo toto případně omezit.

Nástrojem jsou Bližší podmínky výkonu rybářského práva pro jednotlivé územní svazy či revíry, v nichž lze pravdila daná zákonem a vyhláškou o rybářství měnit (zpřísnit).

V předstihu toho využil ÚS pro Severní Moravu a Slezsko, kde se také vrátili ke starému znění. Nedávno omezili lov přívlačí na podzim také Severočeši – ti však jen na 10 vybraných revírech.

Nyní se plošný zákaz bude týkat také všech pstruhových revírů Středočeského územního svazu s platností od roku 2024. Tato změna, je dle zpráv z konference, již schválena.

Stejně jako v případě severočeských revírů, ani zde již logicky nedojde k zapracování změn do tištěného rybářského řádu. To ale na platnosti opatření nic nemění.

Aktuální informace ohledně rybářského řádu a jeho bližších podmínek tak naleznete na webu SÚS, kde bude změna oznámena.

Schválen byl také zákaz karase stříbřitého jako nástražní ryby

Konference také schválila další důležitý bod, kterým je zákaz použití karase stříbřitého jako nástražní ryby pro lov dravců:

2) Zákaz používání karase stříbřitého jako nástražní ryby na všech rybářských revírech a vodních plochách v rámci Středočeského územního svazu. Platnost od 1. 6. 2024.

Konference SÚS dále schválila další návrhy, které se však týkají spíše interní svazové administrativy v souvislosti s novým systému RIS a nikoliv řadových rybářů.

Středočeský územní svaz je jediným z územních svazů, kde většinu dekretů na revíry nevlastní přímo územní svaz ale jednotlivé MO.

Konference je tak každoročně důležitou událostí, při níž mohou delegáti organizací projednat důležitá opatření a změny ve fungování celého ÚS.

Zdroj: https://www.crs-sus.cz/1/2695/konference-zakaz-privlace-po-1-9-a-zakaz-nastrazni-rybicky-karase-stribriteho

Čtěte také:

3 Comments

  1. Petrův zdar, další omezení bude co? Chytat na háčky bez proti hrotu? Nebo zákaz na živé nástrahy? Běžte se už vys**t vy bando EU kre*t*nu! 22.let chytám beru do 10.ryb ročně. A stále nějaká buzerace. Kdyby radši jste dělali něco s tím bordelem co je kolem vody. A blbcema co nedodržují základní pravidla. Hlavně že budem nadále zdražovat. Chce se mi ze svazu zvracet.

  2. Taky už se v těch zákazech a omezeních začínám ztrácet.Ten poslední jsem nepochopil už vůbec! Chytám na vodě kde se vyskytuje karas stříbrný,pověsím ho na štiku a já se dopustím přestupku? To z nás někdo dělá snad blbce nebo ne?

  3. Pstruzi mají mít klid. Povolit vláčku do konce roku bylo …. To kolik by vláčkaři poničili trdlišť uz tak zdecimovaneho potocčaka by bylo smutné. Vetsina gumiček nepozna trdlo i kdyby ho mel na žluto. Za mne palec nahoru.

Leave a Reply

Your email address will not be published.