Vánoční kapr je pojem, který se pojí s představou řízku a bramborového salátu. V našem pojetí ale můžeme vánoční kapry brát jako výzvu. Chytit si vlastního kapra pro štědrovečerní stůl nebo jen zajít na ryby v období, kdy tam chodí jen skalní příznivci rybolovu. To je v podstatě strašně snadné ale zároveň trochu složité.
Lov kaprů v prosinci je pěkná kratochvíle, která přináší současně nejen úžasné zážitky, ale také jedinečné momenty klidu a spojení s přírodou. Je to ale za cenu trochy nepohodlí a občas, nač si to neříct upřímně, vycházek bez náznaku pohybu na prutech.
Pro některé může být myšlenka na zimní rybolov nepředstavitelná, což jim nezazlívám. O to větší klid pro mě. Člověk ale musí mít to chytání rád, aby tam chodil i když z toho nekouká zrovna výprava snů. Občas to chytání v zimě ale dovede příjemně překvapit.
U vody není teplo ani když je zima mírná a kapři, nebo potažmo ryby obecně, jsou přece studenokrevní tvorové, jejichž aktivita v chladných měsících výrazně klesá. Přesto, s trochou odhodlání, správnou strategií a přípravou, lze v prosinci dosáhnout úspěchu, který může být ještě sladší díky prázdným břehům a krásným zimním krajinkám.
Základem úspěšného zimního lovu je správná volba místa. Kapři se v zimních měsících často shlukují do určitých částí nádrže, kde mají optimální podmínky pro přežití. Tyto lokality obvykle zahrnují hlubší vody, kde je teplota stabilnější, nebo místa s přirozenými úkryty, jako jsou rákosí, potopené stromy nebo jiné struktury poskytující bezpečí.
To už záleží na charakteru revíru. Není totiž na místě se domnívat, že kapři jsou vždy na nejhlubším místě. Například na přehradě na ně chodím do zátoky, kde je hloubka do tří metrů zatímco za rohem je otevřená voda s hloubkou daleko větší.
Na menších a mělčích vodách je to občas jednodušší než třeba na velké údolní nádrži nebo na velkém vodním toku. I ty nejmenší náznaky, jako bubliny, jemné vlnky nebo pohyb rákosí vám mohou snadno odhalit přítomnost ryb.
V prosinci je obzvlášť důležité být nejen odolný. Zároveň to chce zůstat trpělivý a věnovat pozornost i těm nejjemnějším detailům.
Kdysi na pískovně jsem se stěhoval hned po hodině sedění. Ryby se začaly ukazovat o 200 metrů dál, tak jsem popadl feedery a upaloval s věcmi k nim. Dvě ryby za dopoledne byly na prosinec zcela dostačující a je otázka, jestli bych je dostal z původního místa.
Když vidíte ryby, tak je škoda nejít za nimi. V prosinci zvlášť, když ryby bůhvíjak neberou a devadesát procent míst je volných i v sobotu.
Zima má své specifické nároky nejen na výběr místa, ale také na strategii krmení. Kapři mají v chladné vodě zpomalený metabolismus, takže jejich spotřeba potravy je nižší než v teplejších měsících. Přesto je krmení nezbytné, pokud chcete kapry nalákat a udržet na místě. Krmit je potřeba ve feederu i kaprařině, na tom to stojí a padá. Snad jedině pokud najdete místo, kde se ryby aktivně samy pohybují za potravou, tak tam krmit nemusíte.
Při kaprařině hledám hlavně vysoce atraktivní a snadno stravitelnou návnadu, která je v čisté vodě vidět, aby ji ryby mohly snadno najít i ve velkých hloubkách.
Kombinuji celé boilies, samozřejmě kukuřici a občas přidám pelety. Pro zvýšení atraktivity návnady často používám tekuté atraktanty, které se ve vodě šíří a přitahují ryby z větší vzdálenosti.
Krmení však musí být dávkované s rozvahou. Dobré je rozkrmit pár náhozy s raketami nebo krmítky, pokud feederujete. Střídmé počáteční zakrmení poslouží k přilákání ryb. Pak již jen občas dohodím další dávku ale ne nijak extrémně často.
Pokud zjistím, že kapři jsou aktivní a konzumují potravu, trochu s příděly přitlačím ale pořád jde o malé množství. Maximálně dvě tři menší dávky krmení po ulovené rybě.
Na větších vodách jsou ryby v zimě často daleko od břehu, takže je dobré umět dohodit co nejdál. Jak jde o nástrahy, chytám rád s malým pop-up boilie. Malá popka je vizuálně atraktivní a dobře funguje na všech typech dna.
Zimní rybolov klade také zvýšené nároky na oblečení. Chladné počasí může být velmi nepříjemné, pokud nejste dostatečně vybaveni. Teplé boty, termoprádlo, hrubé ponožky, zateplené kalhoty a nepromokavá bunda jsou nezbytností. K tomu přidejte rukavice, šálu nebo nákrčník a čepici, abyste minimalizovali ztrátu tepla. Pohodlí a teplo na břehu vám umožní soustředit se na rybolov, místo abyste bojovali s nepříjemnými podmínkami.
Reklama: Existují levné ale funkční vyhřívané do bot
I když se může zdát, že kapři jsou v zimě méně aktivní, pravdou je, že se stále krmí. Jde o to, že méně a selektivněji. Občas také nějakou dobu nežerou vůbec.
Proto je důležité přizpůsobit taktiku nejen místním podmínkám, ale také počasí. Teplejší dny s mírně zvýšenými teplotami nebo oblačností mohou být ideální pro zimní lov. Naopak, pokud jsou vody už částečně zamrzlé a teploty velmi nízké, šance na úspěch klesají. I tak je ale možné ulovit rybu.
V jednom okamžiku může být zimní lov zcela neúspěšný, ale o chvíli později se vše může změnit. Během jednoho zimního rána jsem například dorazil na rybník, kde je kromě hráze podél břehu často rákos. Chytali jsme v rohu hráze a zatímco já měl políčeno na hloubce u výpustě, kamarád vytáhl vypaseného šupináče kolem 10 kil kousek od rákosu, kde nemohlo být víc jak dva metry vody.
Lov kaprů v prosinci má své kouzlo. Může být náročný, ale odměnou je klidná příroda, menší množství rybářů na březích a pocit vítězství, když ulovíte rybu za obtížných podmínek. Je to drsná krása ale naprosto uspokojivá pro každého, kdo má rád přírodu a líbí se mu překonávat obtíže. Mně už táhne na sedmý křížek ale s dobrým oblečením si na ryby v zimě zajdu minimálně jednou za 14 dnů a nedělá mi problém vydržet skoro celý den, rozuměj od dopoledne až do tmy. Na víc dnů už moc nejezdím to až v létě, zimní chytání si ale neodpírám dokud mi zatím zdraví dovoluje.
Články, které by vás mohly zajímat:
Několik tipů pro nástrahu a návnadu do studené vody
Pro pohodlí v zimě na rybách: Fox Khaki/Camo Wintersuit
Buďte první kdo přidá komentář