Češi vyrazili na MS v kaprařině, poprvé v historii

MS v kaprařině
Ilustrační foto: redakce

V letošním roce se koná již 22. Mistrovství světa v lovu kaprů. Předchozí ročníky se odehrály bez české účasti.

Je paradoxem, že země, kde je lov kaprů nejpopulárnější rybolovnou disciplínou, se MS nikdy neúčastnila. Jednadvacet let bez českých rybářů ale končí. Na jezero Deseda již dorazili reprezentanti našeho rybářského svazu.

Na rozdíl komerčně organizovaných velkých kaprových závodů, jako je například IBCC, se MS koná pod záštitou FIPSed. Řadí se mezi oficiální závody, kam jsou reprezentanti posílání národními svazy či rybářskými organizacemi.

Čeští reprezentanti si vysloužili účast díky úspěchům na závodech LRU a Poháru předsedy ČRS, který se konává na veslařském kanálu v Račicích u Roudnice nad Labem.

Dnes v osm hodin ráno je v plánu rozlosování, které přidělí závodní místa v rámci jednotlivých sektorů. Chytat se začíná od dnešních 12:30.

Složení české reprezentace:

  • Miroslav Ešpandr a Lukáš Dostál (tým č. 1)
  • Pavel Hanuš a Richard Barát (tým č. 2)
  •  Oldřich Svoboda a Jindřich Týč (tým č. 3)
  •  Jiří Mokrý (1. náhradník)
  •  Miroslav Poupa (vedoucí výpravy – 1. kapitán, 2. náhradník)
  •  Jiří Zíbar (2. kapitán)
  • Martin Lipenský (břehař)
  • Oldřich Svoboda st. (břehař)

Nejužší jezero v Maďarsku hostí další světovou událost

Mistrovství se koná na jezeru Deseda, kde se šampionát odehrál již v roce 2017. Jde o umělou vodní nádrž, vybudovanou v sedmdesátých letech na stejnojmenném toku poblíž města Kaposvár. Vodní plocha má na délku zhruba 8 kilometrů, na šířku do 400 metrů a hloubka se pohybuje kolem tří metrů.

Reportáž z 19. MS v lovu kaprů, které se konalo také na revíru Deseda:

Díky úzkému údolí jde o velmi protáhlou nádrž, která se chlubí úlovky velkých kaprů i amurů. Jde o revír oblíbený i pr lov velkých candátů. Organizátorem závodu je maďarská organizace MOHOSZ, jež představuje obdobu našich rybářských svazů.

Vzhledem k legislativním změnám se v Maďarsku rozšířil vliv centrální rybářské organizace, která jako jediná smí hospodařit na státních vodách a získala do hospodaření množství dříve fungujících soukromých a klubových vod s desítkami tisíc členů. Aktuálně sdružuje cca 400 tisíc rybářů ve 28 regionálních sdruženích a zhruba 1200 místních organizacích.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.