Půlka rybářů na cejna kouká s opovržením. Člověka s takovým viděním světa můžeme ale akorát tak politovat. Velký cejn na feeder nepřijde vůbec snadno a jeho ulovení je výsledkem velkého umu a štěstí.
Kapitální lopata navíc nedá svoji kůži lacino, je to bojovník, který pravověrného rybáře nenechá v klidu.
Kde hledat cejny
Cejn je všudypřítomný. Po plotici jde patrně o druhou nejčastější českou rybu, která se vyskytuje od malých rybníků až po velké toky. Cejny nad půl metru ale najdete v největším počtu spíš na velkých revírech. Legendární vodou na velké lopaty jsou moravské revíry jako Nové Mlýny, řeky Morava a Dyje. Lopaťáky slušných rozměrů najdete na téměř všech přehradách. Hojné jsou na Labi i Vltavě či jejich odstavných ramenech. Lov velkých cejnů na feeder ovšem není o hledání revíru, ale spíš konkrétního místa na revíru, kde se ryby shromažďují.
Otázka hledání konkrétní lokality je složitá. To by vydalo na samostatný článek. Většina rybářů ale má přehled, kam na bílou rybu vyrazit. Na cejna se můžete docela snadno i doptat, protože místa s jeho výskytem místní netají ani před pražáky.
Mám rád odstavná ramena, zejména pokud jsou bez překážek průchodná na hlavní tok a mohou do nich vplouvat říční ryby zcela volně. Další možností je lovit přímo v řece, to je ale o dost náročnější na trpělivost i vybavení. Nezřídka musíte třeba na Vltavě použít prut třídy Heavy Feeder, protože lehké krmítko se v proudu neudrží.
Na ramena a menší stojáky se nebojím vzít lehčí prut nebo dokonce jeden starší picker, kterého mi je už léta líto se zbavit. S vlascem 0,16 se dá krásně a jemně zachytat třeba přímo pod nohami. Na řeku už to chce lehce přitvrdit, jak jsem zmiňoval výše. Záleží ale na podmínkách, pokud chytáte v liném nadjezí, tak to s kalibrem nemusíte až tak přehánět.
Síla navázce a velikost háčku
Jsem odedávna odkojený tím, že rybář by měl umět chytat na správně dimenzované vybavení. Prut a zátěž vyplývá z podmínek revíru. Se sílou vlasce to ale není třeba přehánět. Na pomalou nebo stojící vodu používám 0,16 mm. Na řece většinou 0,20 – 0,22 mm. Silnější saturna už se projevuje ubýváním záběrů a jejich zhoršenou registrací na špičce. Zaseklá olova nebo krmítka z vázky navíc stejně nezachráníte ani na třicítce.
*Háčky volím velikosti 10 – 12. Pokud už jste v rybářské mánii tak daleko, že musíte mít i speciální háčky na feeder, tak jedině tyto: Owner číslo 50922 (Určitě víte, že se dělají s očkem, a ne s lopatkou)
Cejn na feeder a výběr krmení
Bílá ryba obecně dobře reaguje na hustý mrak, který vytváří jemné krmení ve formě šrotu nebo kupované krmítkové směsi. Hejno cejnů ale zároveň funguje jako obří vysavač, který kilo vaší směsi zlikviduje během chvíle.
Hádáte správně, že je potřeba použít něco většího, co cejna chvíli udrží na místě. Nejjednodušší je asi obyčejná kukuřice z konzervy. Zjistil jsem ale, že na některých místech ji moc nechtějí. Příčinu tomu nedokážu dohledat, pravděpodobně se tam kukuřicí příliš nekrmí a tak nejsou cejni zvyklí.
Hrubší složka v krmení je ale důležitá. Hlavně na řece, kde proud roznese směs na dálku, potřebujete něco, co zůstane ležet na místě. Co všechno můžete do krmení použít?
- Kukuřice
- Patentky – za nimi cejn leze až na břeh
- Sekané žížaly – tajná zbraň plavačkářů (jsou to sadisti)
- Kukly a červi
- Peletky
Na rozdíl od plavačkářů máme výhodu v použití krmítka a tak je naše příprava směsi daleko jednodušší. Cejn na feeder se chytá hlavně na řece daleko snáz. Mnohdy spíše než příprava krmení a přísad, hraje roli konkrétní flek. Směs do krmítka můžeme klidně namočit až u vody a prakticky hned začít chytat. Žádný stres s přípravou doma atd…
Když mám lovné místo na dohoz tak využívám možnost doplňovat jen hrubou složku krmení ručně. Hlavně v momentě, kdy to začíná brát a ozývají se častěji ryby nad 40 centimetrů. Pokud jsou záběry opatrnější a je jich málo, tak raději krmím hlavně směsí. Přiláká to aspoň nějaké ryby a ty se z „mlhy“ tolik nenasytí.
Něco na háček
Velký cejn na feeder ocení spoustu dobrot. Nejraději ale mívá následující (řazeno dle popularity):
- Žížala – pro někoho poněkud překvapivé ale žížala je top nástraha na cejna. Revírů, kde vám po ní okamžitě skočil Truman již dost ubylo. Dá se na ní chytat bez větších potíží
- Kukuřice
- Červi
- Měkké pelety
V různém čase a na různých místech se může úspěšnost jednotlivých nástrah lišit. Taky je možnost použít kombinaci například červ – kukuřice. Na cejny je jinak nejlepší nástraha obyčejná pařená houska, jdou na ní hojně ale opravdu malé ryby.
V jakém období nejlépe lovit?
Cejn na feeder je celoroční ryba. Minulou zimu se nám dařily velké kusy v lednu stejně jako v červnu. Dá se říct, že velký apetit má cejn na začátku jara – před třením. Další vrchol přichází právě po výtěru. V létě je braní cejna relativně stabilní, často to chce ovšem brzké ranní výjezdy jako ostatně i na jiné ryby. Není také špatné mít dobré znalosti z vodní biologie.
Tato příhoda je toho důkazem: Na jindy úspěšném rameni nemáme v létě téměř žádné úspěchy. První nesmělé záběry vždy přicházely až před obědem, kdy obyčejně končíme.
K důvodu jsme se dopátrali až po diskuzi s hospodářem, který nám to vysvětlil a divil se, že to dávno nevíme. Na rameni je bujná vodní vegetace. Ta, jak známo, funguje na principu fotosyntézy a vyrábí kyslík. Během noci je ale proces úplně opačný a rostliny naopak kyslík likvidují. Rameno se postupně stává zónou bez kyslíku a ryby prchají na řeku. Vracejí se až několik hodin po východu slunce, kdy se okysličení vody vrací k normálu. Tohle se opakuje každý rok během vegetačního období.
Závěr
Cejn na feeder dokáže překvapit razantním záběrem i pořádnými souboji. Půlmetrová lopata v proudu umí pěkně zatopit. Naštěstí je takových ryb v našich vodách stále ještě dost a tak máte šanci je chytit i vy.
Čtěte také: Jak vybrat feeder
Shimano Ultegra recenze navijáku
Buďte první kdo přidá komentář