Extrémní rybářský tlak a obsypané břehy rybáři? Takových stížností uslyšíte dost. Někde se rybáři opravdu koncentrují a počet docházek na exponovaných revírech může být poměrně vysoký.
Realita je naštěstí většinou o něco mírnější, než jak se z podobných zvěstí může zdát. Jsou tu však revíry, které patří mezi velmi vyhledávané. Zmínit můžeme například některé úseky Labe a pak zejména velké údolní nádrže a podobné větší revíry.
V rámci ČRS existuje jeden revír, který má jen 10 kilometrů, šířku maximálně pár desítek metrů (celková plocha 55 hektarů) a docházka něm trhá rekordy.
Shodou okolností má dokonce trochu „exkluzivní číslo“ – 401 001. Jde o revír Berounka 1. Jen pro upřesnění: článek nemá za cíl nějak víc revír propagovat, což vzhledem k číslům stejně už ani víc nejde.
Ani nejde o to rozjíždět nějakou kritiku. Píšu to jen tak pro zajímavost. Poučení pro mě osobně plyne hlavně z toho, že i když jde o neuvěřitelně provařenou vodu, tak se tady dá celkem zdárně chytat v klidu přírody a občas i nějakou hezkou rybu ulovit.
Více než 45 tisíc docházek na deset kilometrů řeky
Dle údajů ČRS ÚSMP na Berounku 1 připadlo roku 2023 přesně 45 132 docházek. Pro srovnání: sousední Vltava 6, což je exponovaný úsek od centra hlavního města proti proudu měla „jen“ přes 19 tisíc docházek. Neméně slovutná a populární Vltava 4 pod Prahou dokonce jen necelých deset tisíc.
V pražském ÚS Berounku 1 počtem docházek netrumfnou dokonce ani přehrady Vltavské kaskády jako Vrané a už vůbec ne Štěchovice, ani například hlavní tok „pražského“ Labe 20.
Víc návštěv mají v rámci revírů ÚSMP jen Slapy – téměř 90 tisíc ročně. Zde se ale jedná o jeden z nejprofláknutějších revírů v republice s 1000 hektary vodní plochy, spoustou kempů, chat, kotvišť a 50 km délkou toku.
Podíváme-li se pro srovnání jinam, tak Berounka 1 vykazuje o něco více docházek než celá přehrada Jesenice u Chebu, kam například roku 2022 rybáři zapsali necelých 31 tisíc docházek
Jedná se ovšem o počet docházek, to je důležité. Nevypovídá to o tom, kolik jednotlivých rybářů na revír dochází. Těmito údaji svaz nejspíše disponuje také, v případě Berounky 1 ale nejsou zahrnuty ve statistice na odkazu výše.
Soudě dle údajů z jiných lokalit lze hodně zhruba odhadnout, že většina rybářů má jen několik míst kam dochází pravidelně. Na pětačtyřicet tisíc docházek za celý rok, tak může jít o nižších několik tisíc opakovaně docházejících rybářů.
Berounka 1 láká nejen pražské rybáře ale také místňáky z Černošic a okolí, kterým teče doslova pod okny. Chytá zde také poměrně dost cizinců z Východu, kteří v Praze a okolí pobývají.
Subjektivně ale mám pocit, že se rybáři koncentrují jen v určitých místech
Kdo tento revír zná, ví, že jde o velmi specifický a členitý tok. Liší se tím poměrně zásadně od sousední Vltavy, což z valné části vybagrovaná „vana“.
Není pochyb, že rybářů je na Berounce poměrně dost. Záleží ale jak kde. Jsou zde dokonce velmi peřejnaté a mělké úseky, což většinového rybáře zaměřeného na lov kaprů nenadchne. Větší tlak proto míří na partie s hlubší vodou, dobrým přístupem a nebo místa u chatek. Tam je nyní plno prakticky pořád.
Na proudných částech je naopak hustota rybářů násobně nižší. Prázdno zde ale není.
Vidět zde můžete poměrně často muškaře. Ti si vybírají ale proudnější a mělké úseky. Od zahájení dravců se pak přidávají vláčkaři. Většinou se chytá v broďácích z vody, voda je místy opravdu mělká a na zajímavější místa ze břehu s malou nástrahou na přívlač nebo s mušákem prostě nedohodíte.
K posledním dvou kategoriím rybářů se tady řadím i já, takže nemám zásadní pocit, že bych se neměl kam vrtnout. Místa je dost.
Muškařů a vláčkařů je ale taky fůra. Na oblíbených místech nebývá člověk sám téměř nikdy, zejména ráno a teď v létě samozřejmě také večer. Lidí se zde protočí poměrně dost.
V úlovcích převládá kapr
Co se týče úlovků odnesených z Berounky 1, tak samozřejmě dominuje kapr s téměř 8 tisíci odnesených ryb. Dalších pět tisíc ryb spadá do nekonkrétní kolonky pod názvem ostatní druhy…
Velcí dravci (štika, candát, sumec) se loni odnesli v počtu jen okolo 150 kusů za každý druh. Buď je rybáři pouští nebo je jich tu výrazně méně. Ten nepoměr je velký a to se zrovna tady vykazuje dravců ne úplně málo. Na jiných okolopražských revírech Vltavy jsou čísla ještě řádově nižší. Někde dokonce v jednotkách kusů za celý revír na hlavním toku.
Osobně mám za poslední roky jen jednu menší štiku, jinak hlavně na mouchu tlouště i další reofily nebo bílou rybu, které je zde poměrně dost. Loňská podzimní výprava podél vody mezi Černošicemi a Radotínem se štikovým prutem a woblery ale dopadla dost katastrofálně a to jsem dostal dokonce přesné tipy na místa, kde štiku určitě chytnu:)
Bohužel ani to nepomohlo. Přesto to byla ale pěkná podzimní procházka, kdy jsem mimochodem (v pracovní den) nikoho z rybářů u vody nepotkal.
Soutok Vltavy a Berounky čekají velké změny, rybáři jako obvykle nadšení nebudou
Berounka končí svůj tok přímo na katastrálním území Prahy. Je tak blízko největšímu českému městu, což samo o sobě přitahuje velký počet rybářů.
Má navíc dvě velké výhody, Část revíru má velmi zajímavý přírodní charakter a část revíru je opravdovou přírodní oázou klidu a příležitostí pro rybáře vyznávají nejrůznější styly lovu, pro něž v okolí města moc míst nenajdete.
Největší nápor Berounka zažívá paradoxně na tom nejméně estetickém úseku okolo Radotínského přístavu. V okolí je několik velice rušných nadjezdů, což přináší strašný hluk. Navíc tu potkáte spoustu divných osob. Ryby tu ale jsou a výhoda rybolovu na soutoku Berounky a Vltavy tkví také v možnosti dojet dojet autem a u vody zaparkovat.
Ví to spousta pražáků i spousta přespolních včetně zmíněných rybářů ze zahraničí, takže konkrétně zde bývá dost rušno. Někdy až moc.
Bohužel pro ty, kdo například mají problém s chůzí, se dá očekávat, že parkování na soutoku u vody časem skončí. V plánu je celou oblast soutoku a Berounky až po Černošice zahrnout do nového parku Soutok.
To má být největší park ve střední Evropě a vznikne úpravou záplavového území právě kolem spodního úseku Berounky až někam po Černošice. Plánuje se jako příměstská zóna pro volný čas a rekreaci.
Na rybaření to nejspíš bude mít vliv právě v tom, že u vody zaparkovat nepůjde a přibudou nejrůznější stezky pro veřejnost a nepochybuji, že se na to naváže celá řada dalších aktivit, včetně těch vodních. Rušno tak bude všude, i na pravém břehu, kde zatím byl relativní klídek (frekventovaná cyklostezka vede po levém břehu).
Kdy se tato převratní změna odehraje, to se neví. V plánu je již několik let. Podívat se můžete například na toto video, které je již poměrně staré. Plány na vznik parku Soutok ale údajně rozhodně nejsou u ledu.
Čtěte také:
Další 2 nové svazové revíry otevřeli rybáři u Prahy
5 svazovek, kam vyrazit na ryby v okolí Prahy
Dete kolem řeky samej Ukrajinec bordel berou všechno nás rybář prakticky nemá sanci
… A nikdo je nekontroluje, mohu potvrdit…