Chytání z plavidel láká nejednoho rybáře. Jednomužné plavidlo, zvané belly boat, je přitom to nejlevnější, co si rybář může pořídit. Mezi jednotlivými modely jsou ale velké rozdíly. Jaké to jsou? To vám ukáže belly boat recenze nejběžněji prodávaných modelů na našem trhu.
Savage High Rider belly boat recenze
Dánskou firmu Savage Gear zná každý vyznavač aktivního rybolovu. Hlavně jejich 3D nástrahy pro lov na přívlač jsou proslulé. Kromě nástrah, prutů a další výbavy nabízí Savage i rybářská plavidla. Zatímco jejich první rybářský kajak se příliš nevyznamenal, tak belly boat je jiná liga a patří k tomu lepšímu co můžete v Česku pořídit.
Savage Gear High Rider 150 a 170 patří k těm dražším modelům. Jejich výhodou je ale veškerý komfort a kvalita zpracování.
Jde o belly boat vhodný zejména pro lov na přívlač a muškařinu do všech podmínek. High Rider je, jak anglický název vypovídá, vhodný pro jezdce, kteří chtějí opravdu sedět nad vodou. U dražších belly boatů je zvykem, že rybář sedí nad úrovní hladiny. To zajišťuje jednak lepší výhled a také komfortní plavbu i během chladného období roku.
U levnějších modelů sedíte ve vodě, což i při používání neoprenových broďáků člověka příliš nezahřeje. Vyšší posez zlepšuje i manipulaci s udící a při muškaření se lépe nahazuje.
Plováky tvarované do písmene U umožňují dobrou manévrovatelnost. Můžete se vždy snadno natočit přesně tam, kam chcete nahodit. Zároveň belly boat neklade velký odpor při přejezdech. Konstrukce plováků obsahuje čtyři nezávislé komory. Případná díra tak ještě neznamená, že půjdete ke dnu. Zbylé komory stačí k bezproblémovému doplutí ke břehu.
Konstrukce je bezdušová. To zvyšuje odolnost právě vůči takovým nehodám. Nehrozí ani, u některých boatů běžné, poškození svrchní tkaniny a vyjetí duše ze švu. Ušetříte si tak případné starosti, neboť i shánění nových duší je někdy téměř bojovka. Plováky u těchto dražších modelů jsou vyrobeny z kvalitního PVC materiálu. V podstatě jde o hustou tkaninu zalitou do pvcéčka. To zvyšuje mechanickou odolnost při relativně rozumné hmotnosti. U High Rideru je použit materiál o tloušťce 0,9 mm. Víc už prakticky není možné pokud se má belly boat snadno dát sbalit. Tlustší materiál najděte už jen na profesionálních nafukovacích motorových člunech.
Čtěte také: Rybářské nafukovací čluny a jejich výběr
Vesla jako prostředek k přesunu
U modelu 170 najdete v základní výbavě i vesla. Nohama totiž příliš velkou vzdálenost urazit nejde. Belly boat poháněný jen ploutvemi se hodí spíš chytání v blízkém okolí místa, kde vstupujete do vody. Vesla vám umožní rychlejší přejezdy a zvýšíte si tak akční rádius. Pro opravdu dlouhé přejezdy se ale stejně vyplatí belly dovybavit motorem.
Základní vlastnosti High Rideru:
- Posez nad vodou
- Verze 170 má vesla
- Délka 170 respektive 150 cm
- Nosnost 180 kilogramů
- Opěrka na nohy
- 0,9 mm PVC tkanina (bezdušová konstrukce)
- 4 bezpečnostní komory
- Pásky pro připevnění brašen
- Váha cca 12-13 kg
- Cena 11 – 12 000 Kč
Shrnutí: Belly boat Savage je boat vhodný pro univerzální lov zejména dravců na přívlač. Vzhledem k robustní konstrukci a možnosti vesel se hodí i na větší vodní plochy. Aby měla tato belly boat recenze vyvážený charakter, tak musíme zmínit i nevýhody. Nevýhodu má ve vyšší hmotnosti. Pro lov menších pstruhových nádržích se může hodit i něco menšího. Stejně tak pro cílenou přestavbu na motor a lov sumců lze doporučit spíše následující model od Zecku.
Belly Boat od Zecka
Boaty od Zecka patří k tomu nejlepšímu, co můžete v Česku sehnat. Jejich majitelé na ně nedají dopustit, protože oproti konkurenci nabízí velké výhody.
Je třeba ale říct, že Zeck má poměrně jasně dané určení. Je to Belly boat pro cílený lov sumců a jiných velkých dravců na velkých revírech. Pro muškaření někde na soukromácích je to monstrum.
V základní výbavě Zecka máte zrcadlo na upevnění motoru, což je věc, za kterou byste u jiných belly zaplatili další tisíce navíc. Navíc dostanete i držák echolotu a prutů. Bez nadsázky tak získáte příslušenství za téměř dalších deset tisíc, přičemž cena je podobná jako u High Ridera.
Úsporu výrobce našel v materiálu, který je pouze 0,7 mm silný. Na druhou stranu je spodní strana plováků vyztužená a při lovu na větších revírech nedochází k otírání boku boatů o nějaké překážky.
- Vesla
- Zadní zrcadlo pro motor
- Držák echolotu
- Držák prutu
- Oddělené komory 4x
Levnější Belly Boaty
Belly boat recenze by měla zohlednit celou nabídku trhu. Není žádná pravda, že levnější belly boat nestojí za nic. High Rider a Zeck jsou taková špička ale oproti jiným modelům mají zásadní nevýhodu – cena a váha.
To je dáno tím, že jsou určeny pro opravdu náročný lov v podmínkách rozsáhlých revírů. Původnímu stylu rybaření z belly boatu ale odpovídají spíše levnější typy.
Ty jsou určeny zejména k pohodovému chytání na menších vodách, kde nepotřebujete nikam daleko přejíždět. Dá se říct, že s nimi vlezete do vody a chytáte poblíž. Delší přesuny zabírají s ploutvemi zbytečně moc času. Díky jejich hmotnosti ale můžete vylézt zpátky na břeh a přesunout se po souši. Malý belly boat váží do 5 kilogramů a navíc má popruhy, pomocí nichž si hodíte belly na záda jako batoh.
Transport takového belly zvládnete i v originální tašce. Vejde se všude a dá se převážet i nafouknutý uvnitř vozu, což šetří čas.
Mezi oblíbené modely belly boatů patří hlavně Snowbee či boaty Rapala a Berkley. Naprosto nejnižší cenu pak nabízí Decathlon se svým Belly boatem Caperlan, který koupíte na jejich e-shopu i s dovozem domů.
Jaký je rozdíl oproti drahým modelům?
- Nižší hmotnost kolem 5 kg
- Snadná přenositelnost
- Plováky většinou mají vnitřní duši a textilní potah
- Posez ve vodě
Cenově se takové Belly boaty pohybují kolem 3 – 5 tisíc korun. Tedy zhruba čtvrtina ceny prémiových modelů. Jsou přitom plně funkční pro běžný lov na přívlač a muškařinu.
Čtěte také: Lov z Belly boatu
Be the first to comment