Na dnešní den připadá výročí úmrtí Oty Pavla. Byl asi nejznámějším českým spisovatelem, jehož dílo se dotýká rybolovu a života rybářů. Jeho knihy přitom nebyly vyloženě rybářskými příběhy ale literaturou se silným lidským příběhem.
Dokázal propojit obyčejné rybaření s příběhy, které jeho rodina a on museli prožít. Nejedná se vždy o veselé čtení.
Nepsal složitě, nehrál si na velkého filozofa. Psal tak, jak se mluví mezi lidmi u řeky. A právě proto jeho knihy fungují dodnes.
Narodil se v roce 1930 jako Otto Popper. Vyrůstal v rodině, která měla k rybaření blízko hlavně díky jeho otci. Ten byl obchodním cestujícím, ale hlavně člověkem, který miloval vodu, ryby a život jako takový. Dá se říct, že právě on byl rybami posedlý, což ovlivnilo dětství Oty i jeho starších bratrů.

Právě jeho otec se stal jednou z nejdůležitějších postav Pavlových knih. Ne jako nějaký nedosažitelný hrdina, ale jako normální chlap, který občas něco pokazí, občas má štěstí, ale vždycky jde dál a hlavně ho to neustále táhne k vodě. Byl to právě jeho otec, kdo šílel po těch notoricky známých zlatých úhořích.
Dětství Oty Pavla ale nebylo jen o rybách a výletech k vodě. Do života mu tvrdě zasáhla válka. Jeho otec a bratři byli deportováni do koncentračního tábora a jejich osud tvrdě zasáhl i malého Otu. Tyhle zkušenosti by mohly dospělého člověka zlomit.
U dospívajícího Oty se ale proměnily v něco jiného. V schopnost vidět hodnotu i v obyčejných věcech. V obyčejném dni u řeky, v obyčejné rybě, v obyčejném setkání s lidmi.
Po válce se dostal k novinařině. Pracoval jako sportovní reportér a byl v tom dobrý. Psal o velkých závodech, o známých sportovcích a dostal se i na významné akce včetně olympiády. Právě tam ale přišel zlom. Během zimních her v Innsbrucku ho zasáhla vážná psychická nemoc, která mu znemožnila pokračovat v kariéře tak, jak byl zvyklý.
Pro spoustu lidí by to znamenalo konec. Pro něj to byl začátek jiné cesty. Začal psát povídky, které vycházely z jeho vlastního života. Vracel se do dětství, k rodině a hlavně k vodě. A právě tehdy vznikly jeho nejznámější knihy jako Smrt krásných srnců nebo Jak jsem potkal ryby.
Pro rybáře má největší význam právě druhá jmenovaná kniha. Není to klasická rybářská příručka. Neřeší montáže ani nástrahy. Přesto v ní najdete víc pravdy o rybaření než v mnoha moderních návodech. Ukazuje, proč vlastně k vodě chodíme. Ne jen kvůli úlovku, ale kvůli klidu, vzpomínkám a pocitu, že na chvíli opravdově žijeme.
Dnes už je to také odraz historické doby, kdy ještě rybaření bylo opravdovým lovem a ne sportem, jak to mnozí vnímají dnes. A samozřejmě doby, kdy byla Berounka plná ryb.

Velkou roli v jeho příbězích hraje Berounka. Není to jen řeka, ale místo, kam se pořád vracel. Tam poznal první ryby, první neúspěchy i první radost z úlovku. Tam se formoval jeho vztah k přírodě. A právě tam se odehrává velká část jeho příběhů.
Kromě rybaření psal i o sportu. Třeba v knize Dukla mezi mrakodrapy nebo v příběhu Pohádka o Raškovi. I tam ale zůstal svůj. Nešlo mu jen o výsledky, ale o lidi. O jejich příběhy, slabosti a momenty, kdy se láme chleba.
Zemřel v roce 1973 ve věku pouhých 42 let. Na spisovatele je to strašně málo. Mohl napsat ještě spoustu dalších věcí. Přesto to, co stihl, má váhu dodnes. Jeho knihy se čtou pořád. Nejen mezi staršími, ale i mezi mladými rybáři, kteří v nich nacházejí něco, co v dnešní uspěchané době chybí.
Knihy Oty Pavla můžete číst zdarma v elektronické podobě
Ačkoliv rybáři zpravidla nepatří mezi knihomoly, v případě knih Oty Pavla stojí za to jeho knihy doporučit i tomu, kdo literatuře příliš neholduje.
Elektronické vydání některých jeho děl můžete přitom získat zcela zdarma a číst je online, ve čtečce elektronických knih nebo dokonce jen na počítači či mobilu.
Například kniha Jak jsem potkal ryby je zcela legálně dostupná na webu Městské knihovny Praha. Nemusíte se ani registrovat ani cokoliv platit. Kniha je připravená ke čtení přímo v prohlížeči nebo ke stažení ve formátech jako PDF nebo EPUB pro čtečky. Získat knihu můžete zde.
Na stránkách knihovny jsou ve stejné podobě dostupná i některá další jeho díla.
Čtěte také:
Slavný herec skočil pro rybu do ledové řeky: Werich byl vášnivým pstruhařem
Seznamte s rybářskou legendou Oldřichem Pěnkavou, který jako první pustil velkého kapra
Rybaření na Lipně za všechny prachy
Neobyčejné zarybnění svazovky: přivezli kapry od 11 do 15 kg
Buďte první kdo přidá komentář