Revoluce v kaprařině díky vlasům rybářovy ženy: Hair Rig se rozšířil v osmdesátých letech v Británii

rozpustné

Dáváte nástrahu na háček nebo pod háček na vlas? Vlasový přívěs (anglicky Hair Rig) se stal jedním ze základních symbolů specializace na lov velkých kaprů.

Dnes již se tato metoda rozšířila i do jiných techniky. Chytat „na vlas“ lze velmi úspěšně například při feederu. Vlasový přívěs s kaprařinou ovšem úzce souvisí. Jde totiž o metodu, která řadu výhod. Například umožňuje použití nástrah, které jednoduše na háček těžko napíchnete.

Primárně jde samozřejmě o tvrdší boilies a pelety. Vzhledem k dalším výhodným vlastnostem se ale používá také s měkčími typy nástrah.

Kaprařská videa

Ostatně, již ani není pravidlem, že nástrahu musí nasazená na „měkkém materiálů jako je šňůrka nebo jemný vlase“vlasu“.

Použít lze například nástrahové trny či vrtáčky, které jsou s háčkem spojeny kouskem plastu nebo přes kroužek či obratlík, který zajišťuje volnost pohybu nástrahy.

Možnost, aby se nástraha volně pohybovala okolo háčku totiž také zvyšuje šanci na úspěšný zásek. Jak ale tato jednoduchá, a přesto geniální technika vznikla?

Za zrodem vlasového přívěsu stáli v 80. letech dva britští rybáři – Len Middleton a Kevin Maddocks. Jejich cílem bylo zvýšit úspěšnost lovu kaprů, kteří se naučili ignorovat jejich nástrahy na háčku.

Po mnoha experimentech v akváriu zjistili, že kapři přijímají volně ležící nástrahu bez podezření, ale jakmile byla přímo na háčku, často ji odmítali. Řešení? Připojit nástrahu k jemnému vláknu a ponechat háček volný.

ronnie rig montáž

Zpočátku bylo tímto vláknem skutečné lidské vlasy – konkrétně vlasy Lenovy manželky, protože jeho vlastní byly údajně příliš kudrnaté a pro využití v rybolovu krajně nevhodné.

Právě díky této historce vznikl název „Hair rig“.

Lidské vlasy byly nenápadné a kapři je snadno přehlédli, ale měly i své nevýhody – byly příliš křehké a nástraha se někdy při nahazování utrhla.

Tento problém později vyřešilo použití splétaných šňůr, které jsou dostatečně pevné, měkké a přitom stále nenápadné.

Princip vlasového přívěsu do značné míry vyhovuje způsobu, jakým kapr přijímá potravu.

Ryby nasávají potravu do úst a následně ji někdy znovu vyplivnou, mnohdy opakovaně. Dělají to aby odstranili nestravitelné částice, které přitom z vody či ze dna nasají mimoděk také.

Když kapr nasaje nástrahu uchycenou na vlasovém přívěsu, spolu s ní do úst vtáhne i háček.

Dobře připravená montáž pak zajistí, že háček se zasekne do pysku nebo tlamy ryby a ta se obvykle v leknutí rozjede pryč.

Díky tomu jsou kaprové montáže efektivní i při lovu na velkou vzdálenost a extrémní vyvážce, kde se zvyšuje prodleva mezi nasátím nástrahy a prvním zaznamenáním záběru na hlásičích.

rozpustné

Od svého vzniku prošel vlasový přívěs řadou vylepšení a dnes existuje mnoho jeho variant a další desítky variant můžeme využít při sestavování návazců.

Rozhodně ale jde o záležitost, která proměnila rybaření zcela zásadním způsobem.

Jako spousta jiných převratných vylepšení jde přitom o relativně jednoduchou záležitost.

Zdroj: Wikipedia

Další inspirace k rybaření:

Jak používat pelety na kapry a další ryby

D SNAX SHELL: nástraha, která přivádí kaprovité ryby k šílenství

Hotový Ronnie Rig od Gardnera: oblíbená montáž připravená k navázání

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.