Z ekonomického hlediska je propagace čínských lowcostů poměrně nevýhodná. Nemyslíme to z hlediska našeho webu, nýbrž z hlediska společenského. Cpát peníze někomu z druhého konce světa může skončit tak, že si časem jinde rybářské potřeby v normálním českém obchodě nekoupíte. Nebudeme ale lhát, že jsme woblery z Číny nezkoušeli.
Jejich výhodou je samozřejmě cena. Mnohdy nakoupíte i pod třicet korun za kus. Každé jaro jsou navíc k dostání například v Lidlu. Jak jsou na tom s kvalitou?
Inu to záleží právě na štěstí. Některé modely fungují vcelku uspokojivě, některé velmi dobře a jiné se ukáží, že nestojí ani ty tři pětky. Například z letošní lidlovské krabičky, šel jeden z woblerů hned pryč. Chvíli fungoval, pak začal špatně chodit a po vytažení z něj poměrně dlouho vytékala vodu. Nejspíš zatékalo do chrastítka. Woblery z Číny se často vyznačují těmito vlastnostmi:
- Výrobci si nejspíš zakládají na chrastění – většina wobů má chrastící komoru. Za klidných večerů můžete u těch nejpovedenějších kusů slyšet chrastění i ze zanořeného wobleru, který je třicet metrů od břehu.
- Woblery z Číny mívají velmi malé háčky. Někdy se dají snadno ohýbat a bohužel částo reznou. Osvědčené kousky je dobré překovat. Reznou i kroužky…
Čtěte také: Woblery na pstruhy
Osvědčené woblery z Číny
Přesto se najdou i celkem povedené woblery. Nebývají to ale většinou ty úplně nejlevnější. Znalci v nich mnohdy poznají více, či méně povedené kopie známějších značek.
KoKossi Fishing Wobbler 10g/8cm Suspend Minnow
Podezřele podobný určitým woblerům od Zip Baits. Má délku přes osm centimetrů. Váha se blíží deseti gramům. Díky kuličkám a magnetům uvnitř docela fajně letá. Hodí se pro chytání na malých hloubkách do jednoho metru. Nejefektivnější způsob lovu jsou prudké poryvy prutu s pauzami trvajícími několik vteřin.
Bearking Megallon 113
- Váha 14 gramů
- Délka 11 centimetrů
Jde o plovoucí wobler, který chodí hodně mělko. Dostat ho níž než půlmetru dá zabrat. Funguje dobře na štiky nebo větší okouny. Nejlépe šlape při použití twitchingu nebo jemného pocukávání. Má gumový ocásek, který se dá vyměnit. V balení je dokonce náhradní, kdyby ho nějaká ryba uhryzla.
Sealurer 14 cm/23 g
Pomalu tonoucí wobler. Hodí se na agresivnější twitching třeba na štiku. Potřebujete k tomu ale aspoň trochu tvrdší prut, abyste byli schopní s woblerem pořádně cuknout. Pak začne házet odlesky bokem, což je hlavní účel tohoto způsobu vedení.
Bearking 100 mm/14 gramů
Wobler je plovoucí a váží 14 gramů a měří cca 10 centimetrů. Chod je dobrý jak pro twitching, tak i pro obyčejné rovnoměrné vedení. Zachytají si s ním i nováčci, kteří nemají vláčku ještě tolik v ruce. Zajede zhruba do hloubky metr a půl. Můžete ho taky zkusit nahodit, dvakrát škubnout a dvě vteřiny počkat, potom znovu opakovat škubnutí.
Sealurer crank 55 mm/9 gramů
Cranky jsou jedny z těch levnějších woblerů, jsou totiž menší a tím klesá výrobní cena. Navíc u nich není tak těžké dosáhnout normálního chodu jako u dlouhých Minnow, které se při špatné výrobě nedají skoro použít. Tento wobler funguje hlavně na menší ryby jako okoun, tloušť ale chňapne ho i štika. Funguje při rovnoměrném tažení i divočejším škubání. Výhoda je, že jde do větší hloubky oproti ostatním crankum z Číny je metr a půl celkem dost.
Fungují woblery z Číny stejně jako ty z rybářských potřeb?
Samozřejmě, že ano. Ostatně mnozí YouTubeři z české rybářské scény to už dokázali za nás. Woblery z Aliexpress můžou chytat ryby stejně jako drahé nebo spíše běžně stojící kusy. Nevýhodou je poněkud horší kvalita zpracování a často špatné háčky, o čemž se píše výše. Velký problém je také nestálost kvality. Často si můžete koupit vícero stejných woblerů a zjistit, že jeden funguje hůře než zbytek. S tím se nedá asi nic dělat. Hlavně u woblerů v ceně okolo dolaru. V dražších hladinách už je to trochu lepší ale u těch woblerů už je pak otázka, zda si je raději neobjednat někde v originále na českém e-shopu. Minimálně se jich dočkáte dříve než za tři týdny pokud opravdu jdou z Číny.
Čtěte také: Woblery na boleny
Buďte první kdo přidá komentář