Při lovu velkých kaprů se rybáři často zamýšlejí nad tím, jakou strategii vnadění zvolit. Každý chce dosáhnout co nejlepších výsledků, cesty jsou ale různorodé.
Existují dva rozdílné přístupy k tomu, jakým způsobem krmné místo založíme. Jde o přesné vnadění na jednom místě a vnadění na větší ploše. Každý z těchto způsobů má své přednosti a nevýhody a volba závisí na konkrétní situaci, podmínkách na vodě a ročním období.
Pojďme se blíže podívat na oba tyto přístupy a jejich výhody či nevýhody.
První z metod, vnadění na přesně vymezeném místě, spočívá v soustředění návnady na velmi malé ploše. Na jak malé ploše, to dost záleží na podmínkách. Ani při zavážení totiž není jisté, že nástraha dopadne přesně pod loď. Nejmarkantnější je to samozřejmě na řece.
Přesné vnadění je rozhodně náročnější na provedení. Když nesmíte zavážet a nemáte možnost použít například RC loď, záleží na schopnosti rybáře se trefit co nejpřesněji tam, kam je potřeba.
Když se vám ale podaří velmi přesně rozkrmit na malé ploše, tak máte šanci efektivně přilákat rybu na konkrétní místo a dosáhnout tak velmi rychle záběrů. Přesnost však vyžaduje značné dovednosti.
Proto se moderní kaprařina prakticky neobejde bez gumového člunu, často vybaveného dobrým sonarem. Díky němu si dokážete nejen vyhledat vhodné místo pro zakrmení, můžete si také zaznamenat GPS polohu abyste místo snadno a přesně našli. A nepotřebujete ani bojku, kterou nejde vždy použít.
Bohužel, ne všude lze také zavážet. Ani použití RC zavážecí lodě, která může disponovat sonarem a GPS není všude možné z důvodů nejrůznějších omezení.
Proto musíte při snaze o přesné zakrmení hodně spoléhat na svůj um při vnadění a nahazování ze břehu.
Nejčastěji se používá spombové prutové vybavení, kdy rybář s pomocí speciální rakety dopraví návnadu přesně na lovné místo. Tento způsob funguje ideálně na vzdálenostech do 70–100 metrů. Nejpřesnější je za klidného počasí, kdy nehrozí rozptyl návnady vlivem větru.
Přesné krmení má výhodu v tom, že si můžete zvolit to nejvhodnější místo, napříkladna vyčištěnou část dna nebo do těsné blízkosti překážek, kde se kapři rádi zdržují. V chladnějších měsících, jako je brzké jaro, podzim nebo dokonce zima, se tato taktika na některých vodách stává téměř nenahraditelnou.
Ryby jsou v těchto obdobích méně aktivní a dobře mířená, kompaktní dávka návnady může být klíčem k úspěchu. Zima není čas na žádné masivní kampaně a přiměřené množství jde ruku v ruce s vhodným a přesným umístění.
Kromě spombu jsou možné i další způsoby, jak zakrmit přesně a jednoduše. Často se zde uplatňují PVA sáčky, které umožňují dopravit malé množství návnady přímo s montáží, což je mnohdy naprosto ideální. Snadné na použití a s garantovanou blízkostí návnady i nástrahy. V zimě ovšem pozor na méně kvalitní PVA, používejte jen osvědčené produkty, které fungují i v chladu.
Druhým přístupem je vnadění na větší ploše, kdy se návnada rozprostře na větší ploše. Tento způsob je méně náročný na přesnost a lze jej úspěšně využít při lovu na delší vzdálenosti. Už tolik nezáleží jak přesně dokážeme nahazovat a můžeme použít například kobru.
Plošné zakrmení můžeme brát jako dobře funkční taktiku. Na našich vodách máme poměrně silné populace kaprů, kteří dokážou rychle vyluxovat krmení rozptýlené dále od sebe a k háčku s nástrahou přitom ryby dřív nebo později dojdou také. Pokud jsou ryby aktivní, tak spíše dřív než později.
Jde v podstatě o větší hostinu pro kapry, kteří si pochutnají na boilies nebo partiklu, jenž jim předložíte. V teplejších měsících, kdy jsou kapři aktivní a nevyžadují tolik přesnosti, je tento způsob vnadění téměř ideální.
Oba způsoby mají své místo a často se mohou vzájemně doplňovat. Například v zimě a brzkém jaře je účinnější přesné vnadění. Od oteplení vody se kapři začnou pohybovat v hejnech a při hledání potravy plavou na větší vzdálenosti.
Tady je nejjednodušší rozprostřít návnadu na širší ploše. Každý rybář by měl brát v úvahu podmínky na konkrétním revíru, roční období a aktivitu ryb, aby zvolil tu správnou taktiku. Rozhodně to není jen o ročním období nebo teplotě vody!
Koneckonců, klíčem k úspěšnému lovu je nejen dovednost a zkušenosti, ale také schopnost přizpůsobit se daným podmínkám a potřebám ryb.
Moderní kaprařina umožňuje rybářům zvolit různé taktiky, tak proč toho nevyužít. Pokud ale nejste z těch, kteří jdou hlavně za úspěchem a jde vám spíš o pohodu na rybách a občasné pěkné úlovky, tak určitě máte možnosti jaké taktiky zvolit aby to bylo efektivní ale snadné a nevyžadovalo to extrémní nasazení prostředků i úsilí.
Zakrmování je naprostý základ rybolovu
Krmení je ale při lovu ryb jedním z nejdůležitějších aspektů úspěchu, proto by jsme jej neměli zanedbávat. Není přitom jen o množství ale právě i o strategii.
Možností jsou v tomto směru široké, jediné co mi dělá trochu starosti jsou snahy zakázat krmení na další a dalších vodách, nejčastěji rybnících s rekreačním využitím. Pochybuji, že za sníženou kvalitou vody je rybářské krmení, na které se poukazuje nejčastěji. Problém vidím spíš v domácích spotřebičích jako pračky a myčky, bez nichž si nedovedeme představit život ale které do přírody vypouští obrovské množství živin a dalších látek na něž technologie ČOV nestačí.
Čtěte také:
Krmné boilies od Magického vlka. Pětikilovka stojí jen necelé čtyři stovky
Výhodná sada hlásičů: příposlech má dosah až 150 metrů
Krmítková směs s cenou pod 50 korun za kilo: na výběr je skoro třicet příchutí
Buďte první kdo přidá komentář