Zákaz lovu na Rozkoši: v severní části probíhá odbahnění

Bagr v potoce=neštěstí mezi rybáři
Ilustrační foto: Aktivni-rybolov.cz

Východočeský územní svaz ČRS vydal zákaz lovu v prostoru severní části revíru 451 200 ÚN Rozkoš.

Jak jste si možná všimli, na Rozkoši opět klesla hladina, což zde na podzim neděje tak vzácně. Letos ale v části nádrže budou probíhat práce, kvůli kterým museli vodohospodáři hladinu snížit opravdu citelně.

Pohled z dronu na vypuštěnou Rozkoš:

Zákaz lovu ryb z důvodu snížení hladiny vodní nádrže platí v prostoru severní části. Právě zde probíhá proces těžby uložených sedimentů.

Hladina vody je během prací na absolutním minimu (276,34 m.n.m.) nezbytném k tomu, aby nedocházelo k úhynu ryb a vodních živočichů. RS bude na tento zákaz rybáře upozorňovat. Zároveň Povodí Labe informovalo, že zajistilo přesun mlžů, na nějž si objednalo externí firmu.

Odbahnění probíhá v návaznosti na klimatických podmínkách v období říjen – prosinec 2024 po dobu cca 4 týdnů. Po ukončení prací budou obě části nádrže následně opětovně plněny zvýšenými průtoky z Úpy.

Povodí potřebuje odtěžit bahno, které přinesla voda z Úpy

Přehrada Rozkoš se dělí na dvě části – severní a jižní, které jsou odděleny dělící hrází. Zákaz se týká prostoru v severní části nádrže. Právě do ní ústí tzv. Úpský přivaděč.

Česká Skalice, most přes potok z Rozkoše

Foto:Honza Groh (Jagro), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Rozkoš totiž nestojí na žádné větší řece a je přirozeně napájena pouze potoky, které k napuštění tisícihektarové nádrže nestačí. Při stavbě nádrže tak byl zbudován umělý kanál. Ten vede od jezu na několik kilometrů vzdálené řece Úpě a odvádí část její vody do přehrady.

Průtok kanálem je regulován pomocí jezu a umožňuje tak objem přitékající vody do značné míry regulovat. Z rybářského hlediska se na kanálu lovit nesmí. Například v jarním období tření kanálem táhne množství ryb proti proudu.

Právě kanál ale přináší do nádrže sedimenty a uložené bahno se nyní Povodí Labe snaží z prostoru přítoku odtěžit. Nádrž je v této části rekreační zónou a nachází se poblíž také kempy.

Jedná se zároveň o největší Východočeský revír na němž hospodaří přímo VČÚS a v oblasti jde o jedinou opravdu rozsáhlou vodní plochu. Historicky Rozkoš patří k nejlepším revírům v ČR. Napuštěna byla dříve než například Novomlýnské nádrže, které mají podobný mělký charakter.

Rekord kapra z Rozkoše o váze necelých 30 kilo byl několik desítek let největším oficiálně uznaným kaprem v Československu a později v ČR.

V poslední době ale rybáře Na Rozkoši rozladila stavba cyklostezky, která je na několika místech vedena v těsné blízkosti vody.

Zdroj: VČÚS ČRS

Čtěte také:

Další kapři, štiky a pstruzi do svazovek: zarybnění revírů koncem října a začátkem listopadu

Proč se těžko vybírá dárek pro rybáře a 3 tipy, co mu koupit na Vánoce

ČRS kvůli povodním možná rybářům naúčtuje mimořádný poplatek

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.