V dnešním reklamní článku vyhlašujeme boj vedru. Vysoké teploty jsou vynikajícím časem na koupání, rybám to ale dobře nedělá. A v podstatě ani nám, rybářům. Neříkáme, že máte mít tělo bíle jako ajťák, co nevystrčí nos ze sklepa. Přesto byste se ale měli před účinky tepla a slunečního záření chránit.
Základní princip lze shrnout do prohlášení, že všeho moc škodí. Být dlouho na slunci není nikdy dobré. Rybářům to riziko trochu hrozí neboť v přírodě tráví dost času.
Proto je dobré vyhledávat místa se stínem, kd na vás nebude pražit. Pozor ovšem na stromy. Příjemný stín se může za bouřky proměnit v rizikové místo. Při delších vycházkách vybírejte místo pečlivě, abyste eliminovali nebezpečí.
Stín vám může vytvořit samozřejmě také bivak nebo rybářský deštník, který zmírní účinky slunečních paprsků. Pokud u vody trochu pofukuje, může být pod deštníkem docela příjemně.
Co hrozí při dlouhém pobytu na přímém slunci za vysokých teplot v létě?
Dlouhý pobyt na přímém slunci za vysokých teplot v létě může způsobit několik zdravotních problémů. Mezi hlavní rizika patří úpal, což je nejzávažnější forma přehřátí organismu, kdy tělesná teplota může vystoupat nad 40°C.
Příznaky zahrnují zmatenost, ztrátu vědomí, rychlý tep, bolest hlavy a nevolnost. Úpal je život ohrožující stav a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Úžeh vzniká po dlouhém pobytu na přímém slunci, zejména když je hlava vystavena slunečnímu záření. Příznaky jsou podobné jako u úpalu, ale mohou zahrnovat i zarudnutí kůže, bolest hlavy, závratě a zvracení.
Dehydratace, což je ztráta tekutin a elektrolytů pocením, může vést k dehydrataci. Příznaky zahrnují žízeň, sucho v ústech, snížené močení, tmavou moč, únavu a závratě. Spáleniny od slunce vznikají prodlouženým vystavením UV záření, což může způsobit spáleniny kůže. Příznaky zahrnují zarudnutí, bolest, puchýře a ve vážných případech i horečku a zimnici. Fotodermatitida je kožní reakce na sluneční záření, která může způsobit vyrážku, svědění a puchýře.
Vysoké teploty a dehydratace mohou také zhoršit stavy jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka nebo respirační potíže. Pro prevenci těchto rizik je důležité vyhýbat se přímému slunci, zejména během poledních hodin, nosit ochranný oděv, klobouky a sluneční brýle, používat opalovací krém s vysokým SPF, pít dostatek vody a vyhýbat se alkoholickým a kofeinovým nápojům, vyhledávat stín a chladná místa a poslouchat varování a doporučení meteorologů a zdravotních institucí.
Rozeberme si to podrobně. Pro ochranu před přímým sluncem je dobré mít nějaký rybářský klobouk. Dneska je ale v módě spíše rybářská kšiltovka, klidně i s logem vaší oblíbené firmy. Soudě podle sociálních sítích, bez kšiltovky snad nejste pravým rybářem.
Vybrat si můžete z klasických bejzbolek i kšiltovek s rovným kšiltem. Pokrývka hlavy ochrání před přehřátím, která dokáže i při vysedávání u vody unavit a v extrému způsobit také zdravotní potíže z přehřátí organismu.
Chránit je třeba také zrak. Pro vyznavače vodních sportů a rybolovu to platí dvojnásob neboť naše zraky vypaluje nejen ten kulatý nesmysl na nebi ale též jeho odraz ve vodní hladině. UV filtr by měl mít hodnotu alespoň 400.
Jako rybář můžete zvážit také nákup rybářských polarizačních brýlí, které jsou zdatným pomocníkem.
Nejenže ochrání vaše oči, pomohou vám ale lépe pozorovat vodní hladinu, vidět pod její hladinu a hledat známky aktivity ryb, což může být v létě dobrým vodítkem k úspěchu.
Kdybyste to chtěli hnát do extrému, můžete si pořídit také UV oblečení. Není to taková blbost, jak vám to může znít. Svůj UV faktor nemají jen opalovací krémy, nýbrž také oděvy.
Ochranný faktor u oblečení, obdobně jako ochranný faktor opalovacích krémů udává, kolik UV záření pronikne přes oděv do pokožky. Například triko s faktorem UPF 50 propustí na povrch vašeho těla pouze padesátinu (2 %) UV záření, které na vás působí. To je docela propastný rozdíl.
UV faktor má nejčastěji oblečení určené například pro pobyt u moře nebo v horách. Netýká se to ale jen outdoorových oděvů. I rybářská trika s UV ochranou naleznete na českém triku a jsou poměrně pěkná.
Pijte dostatek tekutin a mějte sebou zásoby vody
Do tekutin se má v ideálním případě počítat pouze pitná voda. Nikoliv přeslazené limonády, čaj nebo dokonce alkohol. Spotřeba tekutin u vody je silně individuální. Dost záleží na tom jestli budete v klidu sedět nebo třeba často zavážet.
V horku pak může potřeba tekutin radikálně stoupnout. Dříve se mluvilo minimálně o dvou litrech denně. Zdravotníci uvádí, že dospělá osoba by měla spotřebovat 30 až 40 mililitrů na osobu.
Stokilový chlap by pak měl vypít denně 4 litry vody a to bez započtení jakékoliv výraznější fyzické aktivity v teplém počasí. Při vícedenních vycházkách byste tak měli vzít v potaz možnost tekutiny dokoupit nebo se zásobit.
Zvážit můžete také zásobu užitkové vody neboť, to co dnes uvidíte v mnoha revírech připomína spíše hrachovou polévku a i otrlým jedicnů je jasné, že ani k umytí rukou se to nehodí. Na užitkovou vodu jsou skvělé kanistry, které je možné používat i s pumpou.
No a v nejhorším, kdy se vzduch ani nehne a teploty i v noci jsou šílené, pomůže už jen větrák. Za pár korun je k mání například bivakový větrák od Nash. Napájení je řešeno pomocí USB a můžete je pohánět například z powerbanky.
Související články:
Tichá elektrocentrála pro rybáře: Powerkick Generator 800
Jak bojovat s vedrem na rybách? Pomůže USB větrák do bivaku
Největší rybářský deštník? Pod Mivardi Session Umbrella XL se vejdou dvě lehátka
Buďte první kdo přidá komentář