Jak na kapry na podzim: mějte otevřenou mysl a užívejte pobyt v klidné přírodě

črs

Ačkoliv se léto hodlá držet otěží nehledě na začátek školního roku, podzim je tady. A s ním také jedna z nejkrásnějších částí naší letošní sezony lovu ryb. Čas, na nějž se jistě mnozí těšíme a od vody nás neodradí ani postupné zhoršování počasí a zkracování dnů. Tipů, jak na kapry na podzim, se dá vymyslet hned několik.

Rybářský podzim se také nese v duchu lovu kaprů, kteří v tuto dobu ochotně přijímají potravu až do zámrazu vod. A mnohdy se dají ulovit i v zimě. Podzim je ale přece jen radostnější doba pro kaprařinu než čas paní zimy. 

Pokud se ptáme, zda kapři začínají s podzim fungovat jinak, tak dost záleží na podmínkách v čase, kdy přesně se na ně chystáme. Něco jiného bude lov začátkem podzimu. Ten je stále relativně teplým obdobím s dlouhým světlem, kdy se dá bez potíží stihnout odpolední rybářská vycházka po šichtě v práci.

Konec podzimu s plískanicemi, tmou již odpoledne a ranní námrazou je úplně jiná pohádka. V obou případech lze ale kapry slušně lovit a to dokonce i za tmy.

Výhodou vody, hlavně na stojácích, je určitá teplotní stabilita. Docela dlouho po prvním podzimním ochlazení se teplota vody drží ještě poměrně vysoko a od léta se tak situace poměrně dlouho nemění. Na řekách je situace lehce jiná, závislá na průtoku či hydrologické situaci dané například přehradami a jejich režimem fungování. Pokud však nenastanou nějaké drastické změny počasí, tak nástup podzimu bývá spíše pozvolný a v babím létě žádné dramatické změny v chování ryb nelze čekat.

Proto můžeme začátkem podzimu lovit podobně jako v létě a rozhodně si můžeme všímat také mělkých a prohřátých úseků vod, kde ryby pořád tráví nemalé množství času a nehodlají se zatím stahovat pryč.

V pozdějším podzimu se kapr může na mělčiny vrátit na nějakou chvíli, děje se tak často při klidném a slunečném dni, když se ryby snaží nachytat poslední záchvěvy slunce.

Jakmile ale dojde k poklesu teploty vody výrazněji směrem dolů, tak se situace změní dramaticky ve prospěch hloubek. Kapr má v oblibě teplejší oblasti revírů. V momentě, kdy dochází k citelnějšímu ochlazení, se jako první ochladí také mělčiny. Vzhledem k fyzikálním vlastnostem vody se teplejší oblasti budou nacházet ve větší hloubce, kam se mohou přesouvat ryby. Rozdíl teplot je značný a na větší hloubce může v tu chvíli stále zůstávat teploty vody po nějaký čas nad 10 stupňů Celsia, přičemž teplota u hladiny bude o něco málo více než poloviční.

V této souvislosti se hodí přečíst také náš článek o rybaření v silnějším větru. Jelikož zejména druhá polovina podzimu je na silnější proudění vzduchu bohatší a ryby mohou hledat místa, která jsou od studeného větru odstíněná. Největší potvora je samozřejmě vítr severní.

Klasický západní vítr naopak někdy může přinést lehce vlhčí a teplejší klima, které nemusí mít na braní ryb natolik devastující vliv. Přesto se ale vyplatí mít v hledáčku spíše klidnější bezvětrná místa v rámci revírů, kam jezdíte.

podložky pod ryby

Sledujte bublinky a hledejte “kapří spižírny”

Zatímco v první polovině podzimu ještě zdaleka neskončila možnost využití hladinových montáží. Později na podzim při zhoršení počasí již nemusíte tak často spatřit kapra u hladiny či uslyšet jejich výskoky nad vodu. To ovšem nic nemění na tom, že se kapr na podzim aktivně láduje třeba u dna.

Na úživných místech v sedimentu může být potravy dost. Odumírá vodní rostlinstvo a do vody se dostává listí. Také pakomáři a jejich larvy jsou v bahně přítomny i na podzim, což láká k přerývání dna. Tato potravní aktivita kapra se projevuje všem dobře známými proužky či pásy stoupajících bublinek. (Od výronů bahenního plynu se liší právě oněmi pásy způsobenými pohybem ryby. Na hladinu unikající plyn z usazeného bahna se nehýbe z místa).

Tyto můžete dobře pozorovat ze břehu nebo i z lodi a na větších vodách určitě pomůže dalekohled. Takové pozorování mnohdy nahradí všelijaké echoloty a je neklamnou známkou kapřího apetitu v tom konkrétním místě.

Kapr

Rychleji rozpustné boilies může být výhodnější již od poloviny října

S nižší teplotou se nám zvyšuje čas rozpadu boilies, proto se může někdy jevit jako zajímavější varianta použít rychlejší boilies. Pro rychlý přehled boilies do studené vody si také můžete přečíst tento článek.

Do studeného období se obyčejně doporučují více pórovité či rozpustné boilies, které neobsahují příliš mnoho olejnatých složek, jež se v chladu hůře rozpouští. Není to ale zdaleka dogma. Dříve se často doporučovaly pro zimní lov sladké boilies, což určitě platí i na konci podzimu. V poslední době je populární boilies například kombinovaných silně kořeněných a masových příchutí. Omezení olejnatých složek si nesmíme plést s výživovou hodnotou boilies. Obsah proteinů (bílkovin) rozhodně není na škodu a rybám před nadcházející zimou určitě přijde k chuti. S nástupem

Někteří rybáři ale chytají celý rok celkem úspěšně to samé. Není často nutné vždy zjemňovat montáže a velikost nástrah. Schopnost pozřít nástrahu o stejné velikosti se kaprům neztrácí ani v zimě.

Co naopak stojí za pozornost na podzim je vrstva sedimentu. Ta vzniká z odumřelých vodních rostlin a zejména z napadaného listí usazeného na dně. Hodí se používat alespoň nejjednodušších montáž s plovoucím boiliem.

Způsob krmení se na začátku podzimu nemusí lišit opět od letního. Jakmile ale zpozorujete ochlazení vody, tak je potřeba postupovat opatrně a zakrmovat méně. Schopnost nebo možnost krmit přesně, ve smyslu trefování se do jednoho místa, je zde k nezaplacení.

podzimní labe v Poděbradech

Jak přežít podzim na břehu?

Z hlediska samotného rybolovu to má na podzim samé výhody. Nikdo se nekoupe, komáři to zabalili také, vodáci, skútraři a další zmizí skoro úplně. A v pracovní dny jste na odlehlejších místech (hlavně ve smyslu možnsoti dojezdu autem) skoro jedinými rybáři v dohledu.

Pro komfort na rybách a dřepění v bivaku je však nutné se vybavit a myslet také na svůj komfort. Mnohá místa u vody a v údolích rozhodně neoplývají příjemným klimatem a už od poloviny září je zde často po ránu zima, jako když praští.

Pro tyto účely je nutné mít dostatečnou zásobu kvalitního oblečení. Rozhodně neškodí moderní termoprádlo a oblékání na několik vrstev, které vás ochrání před chladem ale vrchní vrstvy také před větrem a deštěm. Kvalitní boty jsou základ a vězte, že než nějaké laciné pohorky nebo podobné věci, se rybáři hodí pořádná rybářská bota či holínka, ideálně se zateplením.

Sportovní výbava není vždy to nejlepší pro rybáře

Na co chytat kapry v prosinci

Stokrát můžete brát rybařinu jako sport ale dokud nebudete běhat podél bivaku sem a tam, tak se na podzim u vody moc nezahřejete. Sportovní věci často počítají s aktivním pohybem, což se týká zejména oblečení. Jsou tak lehčí a méně izolované.

Campingová výbava prodávaná rybářskými značkami často není o moc levnější a může se zdát zbytečně těžkopádná, pro účely několikadenního statického pobytu u vody ale může být o mnoho lepší.

Pro podzimní lov počítejte s 5 sezonním spacákem. Takový v tom chladu u vody přijde vhod spíše než letní a zdánlivě třísezonní turistické produkty. Kdo nemá hluboko do kapsy, může si pořídit rovnou celý spací systém jako kombo lehátka a spacáku. Přichází všemi vychytávkami od rychlejšího rozepnutí spacáku při náhlém záběru až po možností USB nabíjení různé elektroniky. 

Co mi ale na rybách nesmí chybět je pořádný vařič a také termoska na silné kafe!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.