Zákaz rybolovu na revíru Černoc: došlo zde k úhynu ryb

úhyn na
Ilustrační foto: redakce

V nádrži Velká Černoc na Žatecku došlo k masivnímu úhynu ryb. Z revíru rybáři v čtvrtek 27. a pátek 28. dubna vylovili zhruba 200 kilogramů. Další mrtvé ryby se pravděpodobně ještě objeví na hladině. Příčinu tohoto úhynu ryb vyšetřují policisté spolu s orgány ochrany přírody.

Mimopstruhový rybářský revír v užívání Českého rybářského svazu má podobu menšího rybníku o rozloze 2,6 hektaru. Místní organizace do něj pravidelně doplňuje obsádku ryb. 

Podle předsedy žatecké organizace ČRS Josef Valhy došlo v tomto rybníku k úhynu kaprů, cejnů, línu, amurů, tolstolobiků a několika candátů.

Ztráta amurů je největším zklamáním, řekl předseda ČRS médiím. Ty největší kusy měřily 90 až 95 centimetrů. Cejni měli velikost mezi 50 až 60 centimetry, zatímco kapři měřili kolem 45 centimetrů. Celkově je tento úhyn ryb pro zdejší rybáře velkou škodou.

Přesná škodná částka způsobená tímto úhynem ryb se ovšem zatím odhaduje. Jak je v podobných případech obvyklé, předpokládá se, že další mrtvé ryby leží na dně a budou se postupně objevovat na hladině během následujících dní. 

ČRS na nádrži zakázal rybolov, úhyn vyšetřuje Policie ČR

Nádrž u Velké Černoce, která vznikla v devadesátých letech 20. století a leží na Černockém potoce na pomezí Žatecka a Rakovnicka, bude kvůli úhynu uzavřena pro rybáře. Je vyhlášen zákaz rybolovu až do odvolání..

Ilona Gazdošová, mluvčí policie, potvrdila v pátek 28. dubna, že bylo přijato oznámení o znečištění vody a úhynu ryb na rybníku ve Velké Černoci. Kriminalisté na místě Provedli další úkony a odebrali vzorky, aby objasnili celou situaci.

Podle rybářů mohlo dojít k úhynu ryb kvůli znečištění vody močůvkou, která se do revíru mohla dostat z okolních polí. Zemědělci používají močůvku s vysokým obsahem dusíku a draslíku k hnojení některých plodin n polích. Předseda žatecké organizace Českého rybářského svazu, Josef Valha, uvedl, že někdo nejspíše mohl porušit pravidla zacházení s těmito látkami. Výsledek vyšetřování ukáže, zda to byla příčina úhynu ryb.

Úhyny podobného charakteru byly poměrně běžné v minulosti, kdy probíhala intenzivní zemědělská činnost v rámci dřívějších JZD. V minulých letech se podobné úhyny projevovaly hlavně během léta, kdy k nim přispívala kombinace vysokých teplot, splašků a úniků z kanalizací či škodlivý vliv sinic.

Čtěte také:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.