Dá se rybařením uživit? Někde opravdu ano, stačí se podívat na následující případ.
Rovnou však zchladíme očekávání: v ČR to úplně snadné není. Za oceánem mají rybáři ovšem již více možností. Průvodci, instruktoři a hlavně závodníci si mohou vydělat pěkné peníze.
Za vítězství v některých závodech si zde dokonce můžete žít vcelku na vysoké noze. Přesto existuje ještě další možnost, která některým jedincům vynáší slušné zisky.
Dobrá motivace pro rybáře – peníze dostal za odlov přemnožených jelců
V ČR máme seznam invazních druhů. Tyto ryby nesmíte pustit zpět, pokud je ulovíte. Z jejich ulovení vám ale těžko někdo zaplatí, ba naopak. Motivace u nás bývá čistě negativní a za puštění nežádoucí ryby hrozí pokuta 30 tisíc.
V USA jsou v tomto však opět o krok napřed a zvolili motivaci pozitivní. Naopak platí peníze tomu, kdo si takovou rybu ponechá. Rybáři si tudíž dovedou odlovem nežádoucích druhů dobře vydělat.
Ukazuje se, že při velkém nasazení mohou zájemci obdržet velmi slušnou částku, která jde v přepočtu přes milion korun.
V americkém státě Oregon získal za tuto činnost jeden z rybářů téměř 70 tisíc dolarů.
Ne však za rok, jeho veleúspěšná sezóna trvala pouze od začátku května do začátku září minulého roku.
Lovil na řekách Columbia a Snake River (Hadí řeka), které leží na americkém severozápadě. Cílovou rybou pro takto výdělečný rybolov je Jelec Oregonský (Ptychocheilus oregonensis).
Jde o původní rybu, která se však přemnožila a ohrožuje populaci lososovitých ryb. Daří se jí zejména díky četným přehradám, které jsou pro tento druh velmi výhodným místem k životu. Velikostně se podobá našim druhům jelcům, kdy může po letech dorůst délek přes 60 cm. Loví se zde však většinou menší kusy,
Regulace toku vysokými hrázemi zde vychýlila podmínky ve prospěch některých druhů natolik, že jelců se rodí enormně mnoho
Odlov těchto přemnožených ryb probíhá již od roku 1991. Jde zároveň o ochranu původní přírody i o byznys. Za rybami do této oblasti cestuje velké množství turistů a točí se tady obrovské finanční prostředky.
Rybařením se zde přímo nebo zprostředkovaně živí celá řada firem a jednotlivců. Jelec ale samozřejmě není cílovou rybou pro návštěvníky zdaleka, kterou tvoří právě lososovité ryby. Na jejich stavy má stavba přehrad i přemnožení jiných druhů negativní vliv. Cílem je snížit stav jelců a udržet přírodu i sportovní a komerční rybolov ve vhodné rovnováze.
Díky salmonidům zde prosperuje například velké množství rybářských obchodů a zejména průvodců či agentur, které celý tento „rybářský průmysl“ zaštiťují.
Z našeho pohledu neuvěřitelný fakt je, že vysoké odměny rybářům zde platí přímo zdejší energetická společnost. Jelcům se totiž opravdu nejvíce daří v přehradách, které společnost provozuje.
Jen v povodí Columbia River provozují přes třicítku vodních elektráren. Odměna rybářům alespoň částečné přispívá k náhradě ekologických škod způsobených provozem VE.
Zájemci o odlov mají k dispozici instruktážní materiály
Úřady zašli v programu na odlov invazních druhů ryb již tak daleko, že poskytují rybářům výuková videa. Tipy a triky sdílí také rybáři mezi sebou a video s nápady na lov jelců postuje na YouTube dokonce přímo elektrárenská korporace Bonneville Power:
V nich se radí, jak nežádoucí druhy lovit. V tomto případě je lov údajně velmi snadný. Malé ryby berou ochotně na řadu nástrah a lze použít také aktivní metody lovu. Nejoblíbenější je však lov ze břehu na kuřecí játra.
Jelci se ovšem pohybují v pohybujících se hejnech a jeho lokalizace může na velkém území zabrat množství času. Dostat se k nim v tamějším složitém terénu a hydrologických poměrech také představuje určitou výzvu.
Kolik obdrží rybář za jednu rybu?
Podle informací na internetu se za jeden ulovený kus vyplácí mezi 6 -10 USD. V přepočtu to činí zhruba 130 až 220 Kč.
Při vydělaných 70 tisících USD od května do září si tak můžete snadno spočítat, kolik ryb musel dotyčný rybář vytáhnout.
Gratulace úspěšný lovec nicméně nepřijímá, oproti americkým zvyklostem si nepřál být jmenován.
Buďte první kdo přidá komentář