Candoš za sako v přímém přenosu (VIDEO)

candoš za sako
Ilustrační foto: redakce

Na sociálních sítích se šíří kdeco. Příspěvkům, které sdílí jeden uživatel za druhým se říká virální. Většinou to jsou nějaké fóry nebo (skoro) úplné kraviny, případně skandály. Tentokrát mě ale zaujalo video z podvodní kamery, které ukazuje v podstatě velmi nepěknou věc: odlov candáta vertikálně „za sako“.

Chudák ryba, snad ho pustili, vzhledem k tomu odkud video pochází, ale asi ne. Tam jde o to nakrmit rodinu a jestli je ryba za tlamu nebo ploutev, to se neřeší.

*Článek obsahuje placenou propagaci

Video z Facebook Watch:

*V případě, že se přehrávač nezobrazuje, což neovlivníme (záleží na vašem nastavení), nemusíte věšet hlavu. Tímto odkazem se vám video otevře na Facebooku.

Na videu se zří candát a vertikální nástraha. Servítky si nebere. Rybu čapne za ploutev a čus, jede se nahoru. Video se objevuje na rybářských skupinách z bývalého SSSR. Tipnu si, že jde o lov po ledem, k čemuž je podvodní kamera velice dobře využitelná. Stačí ji spustit do dírky na břehu sledovat, co se dole děje.

Na videu je candát východní a typická nástraha pro vertikální lov

Přijde vám ryba na videu trochu zvláštní? Je to candát východní, ryba která se u nás může vyskytovat na Moravě. Hojnější je ale právě v Rusku a na Ukrajině. Oproti našemu candátovi, který se u nich chytá také (určitě více než u nás) je tato varianta candáta poněkud odlišná.

Nejmarkantnější rozdíl jsou pruhy, kterými se podobá okounovi. Je také většinou menší než candát obecný a v neposlední řadě nemá psí zuby jako běžné céčko.

Nástraha na videu se ve východoevropských jazycích nazývá „balansir“ (балансир). Jde o tvrdou nástrahu podobnou wobleru. Závěs na karabinku je ovšem zhora a nástraha se oživuje pohybem nahoru a dolů, bývá často opatřená háčky po stranách i dole.

Tyto nástrahy vyrábí i u nás známé rybářské značky jako Rapala či Lucky John (nástraha Lucky John Nordic). Tyto firmy pochází z Finska a Pobaltí, kde je lov pod ledem též populární a mají blízko na trh ve Východní Evropě. Dostupnost těchto nástrah na našem trhu je však otázkou, asi se příliš nedováží.

Na rozdíl od u nás často používaných marmyšek se tato nástraha mimo led moc neuplatní, snad jen při lovu z lodě. Letmým pohledem na internet lze zjistit, že balansir v prodeji u nás také musíte chvíli hledat. K nalezení je například Rapala Jigging Rap za dvě stovky v Dekáči. Nejspíš ale jen přes e-shop.

Balansir patří spolu s marmyškou k dvěma hlavním nástrahám pro lov pod ledem na dírkách. O marmyškách jsme pár článků již zveřejnili:

Co je to podvodní kamera?

Podvodní kamery jsou další technologická vychytávka pro rybáře, kterou si část rybářů nekoupí už z principu protože to odhaluje to tajemství pod hladinou. Části rybářů to ale nevadí a tak mají k dispozici reálné videa záběrů a pohybů ryb kolem montáží.

Jde většinou o kameru válcového tvaru. Dobrá a kvalitní kamera má rozlišení alespoň HD 1080P. Vodotěsnost se uvádí do 100 metrů a aspoň několik hodin záznamu. Na českém trhu je podvodní kamera Water Wolf, kterou prodává například obchod Chytapust.cz (viz předchozí odkaz), s nímž spolupracujeme.

Kamerá je navržena v Dánsku a hodí se například na trolling či sledování zakrmeného fleku při kaprařině. Funguje i při malé intemzitě osvětlení pod hladinou. Limitujícím faktorem je ale samozřejmě čistota vody.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.