Polská ministryně životního prostředí oznámila Anna Moskwa, že vědci mají podezření na výskyt vzácné řasy zlativky, která může být příčinou masového úhynu ryb, jehož příčinu se několik dnů nedaří vysvětlit.
„Rybářský institut v Olsztynu zjistil ve vzorcích z Odry vzácné mikroorganismy, tzv. zlativky,“ sdělila včera ministryně deníku The Guardian.
Jejich výskyt ve vodě provází také přítomnost toxických látek, které paralyzují a zabíjí vodní živočichy. Podle vyjádření polské vlády ovšem nejde o látky nebezpečné člověku.
Německé úřady mezitím zakázaly rybolov na jejich úseku řeky. Odra sice pramení v české republice ale většina jejího 840 kilometrů dlouhého toku připadá na sousední státy. Pro Polsko a Německo pak na dlouhém úseku dolního toku tvoří hraniční řeku. Do Baltského moře se vlévá v oblasti štětínské zátoky. Konzumace ryb z této lokality byla zakázána již minulý týden.
Od minulého pátku polští hasiči a vojáci zlikvidovali více než 100 tun uhynulých ryb. Na německé straně se uvádí 35 tun.
Záběry z mrtvé řeky:
Proč umírá Odra? Příčina nebyla dlouho jasná a ani nyní nelze mluvit s jistotou
Na rozdíl od nedávných úhynů na Dyji či Bečvě, zde nemohou vědci definitivně potvrdit příčinu, která situaci způsobila.
Podezření na únik toxických látek se zatím nepotvrdilo. Podle zpráv z Polska zkoumají vzorky také naše laboratoře v ČR a část vzorků se podrobuje výzkumu v Nizozemí.
Zlativka (Prymnesium parvum) se nejčastěji vyskytuje v brakických vodách v ústích řek do moře. Při vyšší salinitě vodního toku se ale dokáží šířit i do vnitrozemských vod.
Právě vyšší salinita vody se objevuje u vzorků odebraných již během minulého víkendu.
„Zlativka potřebuje vyšší slanost vody, než jaká se na tomto úseku Odry vyskytuje“, dodává Jan Köhler z berlínského institutu pro ochranu vod.
Polské úřady také zkoumají zda může být na víně i klima. Evropu během letošního léta provází vlna veder kombinovaná s extrémně nízkým průtokem na většině řek.
Většina úhynů ale nalezla vysvětlení spočívající například v poklesu hladiny kyslíku.
Zjištění ohledně výskytu řas ovšem navádí vyšetřovatele a odborníky také na další stopu v podobě odpadních látek a hnojiv, která mohou k růstu těchto mikroorganismů přispívat.
Polské úřady zatím ale nevylučují ani variantu záměrného vypuštění škodlivých látek do řeky. Stále tak platí nabídka odměny 1 milionu zlotých tomu, kdo úřady přivede na stopu příčin katastrofy.
Buďte první kdo přidá komentář