Ultralehká přívlač na okouna logicky patří k nejzábavnějším druhům přívlače. Pravdou je, že okoun razantně ubyl na některých vodách, pořád ale tvoří podstatnou část obsádky dravců a je z nich nejsnáze ulovitelnou rybou. Zejména na stojatých revírech, kde rybáře často zachrání od úplného zera.
Pro lov okouna se nejlépe hodí menší gumové nástrahy, s nimiž můžeme lovit na téměř libovolné hloubce. Na přehradách se menší okouni vyskytují často poblíž břehů a větší kusy řekněme do 5 metrů hloubky.
To je samozřejmě různé dle místa, ale nyní v létě je určitě na velkých hloubkách obyčejně nenacházíme, i když to neplatí stoprocentně.
Pasivní okoun stojí často u dna
Když nevidím aktivní okouní zalovení, tak při lovu okounů začínám od dna. Větší okoun se najde obyčejně u nějakých významných struktur reliéfů. Jsou to ty známé hrany, zlomy a prostě cokoliv co narušuje jednolitost dna. Prohazuji místo a oťukávám nástrahou dno. Zde je potřeba říct, že jasnou výhodu dává lov z plavidla.
Ryby daleko víc reagují na gumu, která padá od břehu po svahu dolů. Fungují takhle i candáti. Utrhne se u toho méně nástrah, takže jasné plusy. Pokud chytáte ze břehu, nedá se nic dělat, nějakou rybu určitě chytíte taky. Místo prohazujte z více úhlů, někdy pomůže posunout se o pár metrů a prohodit to z jiné strany.
Nástraha se najednou pohybuje jinudy a ryba ji vezme. Různé úhly vedení nástrahy mohou dělat rozdíl hlavně u překážek ve vodě.
V létě občas funguje použít na hlubší vodě velmi lehkou hlavu nebo čeburašku do 2 gramů. Nástraha pak klesá velmi pomalu a líně, což ale dává šanci chytit okouna ve sloupci. Zde se taky mohou pohybovat protože není pravda, že stojí vždy přibití jen někde u skály nebo koryta.
Mohou klidně být nad velkou hloubkou, kde je v létě kyslík jen několik metrů pod hladinou. Tady se pohybují celý den a lehká nástraha zůstává jednou z dobrých variant lovu.
Na lehkou gumu ale zase někdy reagují nepříliš vybíravé štičky, takže můžete zvážit použití tenčího lanka.
Bez lanka nejspíš přibude okouních záběrů ale štika může nástrahu ukousnout. Lehkou nástrahu lze vést stupňovitě ve sloupci a není nutné dosáhnout na dno. Prostě tu vlnovku nástraha opisuje ve sloupci.
Hejno okounů se při dobrém braní pohybuje
Když okouní lov potěru náhle poleví, měli byste zbystřit. Dost možná se jen hejno nepozorovaně přemístilo někam jinam. Zkušení vláčkaři vědí, že okouní hejno se musí sledovat. Paradoxně jednodušší to může být při lovu ze břehu, kdy okouni jedou podél pobřežní linie.
Při lovu z loďky na větší vodě je směr někdy těžko postižitelný a je nutné pořád sledovat rybí projevy na hladině aby vám jejich pohyb neunikl.
Nepočítejte ale s tím, že okouny budete lovit jen na jednom místě. To platí jen když hledáme pasivní rybu. Při jejich intenzivním braní je potřeba byýt mobilní.
Woblery na okouny tolik nefungují, kromě hladinových
Asi nejméně okounů mam na wobler. Ne, že by je okoun nevzal. Malý twister nebo kopýtko ale vezmou raději než tvrdou nástrahu. Zkušenost potvrzuje, že jejich zájem byť o menší modely woblerů nedosahuje zájmu o jiné nástrahy.
I poněkud méně používané rotační třpytky mají v případě okounů navrch oproti woblerům. Co se týče lovu u hladiny, tak zde je výjimka, kdy hladinový popper okouny doslova fascinuje. Okouní popovačka za úsvitu nebo soumraku je fungující metoda. Stačí jen lehce potáhnout a popnout, pauza a znovu.
Často po hladinovce vyrazí i hejno malých okounků, na něž je to přece jen trochu velká nástraha a k záběru většinou nedojde. Proč raději sledují popper a na menší a vhodnější woblery kašlou, to nedokážu říct. Platí to ale dlouhodobě, samozřejmě s určitými výjimkami, které potvrzují pravidlo.
Hladinové nástrahy jsou ale dobrá věc v zarostlých místech nebo tam, kde je dno poseto například kořeny či hustým porostem vodních rostlin.
Nezapomínejte však i na druhou stranu věci. Okoun není jen ryba mělkých vod. Na větších řekách, kde figurují jámy mohou stát klidně v 5 metrové hloubce na přechodu z hloubky na mělčí vodu.
Zde s ultralehkým vybavením není chytání úplně komfortní, je nutná větší zátěž, která umožní nástrahu vést v takovém místě. Nezřídka se tak pěkný okoun chytí při těžší přívlači kdy cílíme na candáty nebo dokonce na sumce s relativně větší nástrahou i silnějším vybavením.
Buďte první kdo přidá komentář