Členové rybářské stráže v Zábřehu na Moravě obdrželi nové vybavení. Kromě elegantních stejnokrojů k němu patří také minikamery pro natáčení jejich činnosti. Podmínky pro výkon činnosti RS se tímto posouvají značně dopředu.
Sada nových uniforem přišla téměř na 140 tisíc korun. Z toho drtivou většinu, 120 tisíc, financuje město Zábřeh na Moravě.
Celkem rybářská stráž obdržela 13 kompletních sad uniforem a k nim náležících minikamer.
Možnost zaznamenávat průběh činnosti značně zlepší pozici členů RS při dokazování přestupků. Zároveň pomůže ochránit porybné před falešnými nařčeními a dalšímu překrucování faktů ze strany přestupců, kteří si občas vymýšlí, aby unikli trestům.
Pomůže také zdokumentovat případné útoky na členy RS. Porybní patří mezi úřední osoby a jakékoliv napadání či dříve oblíbené házení porybného do vody je tak poukázkou minimálně na podmínku nebo ostrou basu.
Použití minikamer má ale výhodu také pro rybáře. Záznam ukazuje chování nejen jejich ale i členů RS. Ve sporných momentech je kvalitní záznam důkazem, který může poukázat i na chybu člena RS.
V minulosti bohužel nebyly výjimečné stížnosti na chování některých strážných. Veškeré arogantní jednání či fatální neznalosti kamera snadno odhalí.
Díky tomu tak vzniká určitý tlak na obě strany, aby se u vody chovali se vzájemným respektem, který občas chybí.
Kamery také pomohou dokumentovat například zavadové stavy a porušování manipulačních řádů na vodních elektrárnách, což je problém prakticky celostátního rozsahu a někteří provozovatelé MVE těží z toho, že dozor ze strany státu prakticky neprobíhá.
Stejnokroj jistě pomůže vzbudit větší autoritu RS než když každý porybný chodí v něčem jiném, jak tlupa partyzánů na trestné výpravě.
Městu Zábřeh na Moravě patří velký dík jelikož nové vybavení pomůže ochránit svazové vody před nekalým jednáním a fakt, že okolo vody chodí porybní s kamerou jistě bude působit sám o sobě preventivně.
Proč nemají porybní jednotné uniformy po celé ČR?
Nejspíš za tím stojí fakt, že rybářská stráž je organizovaná poněkud ambivalentním způsobem. Neexistuje žádná jednotná centrála či velení jako v případě policejního sboru. Způsobem organizace můžeme RS přirovnat k dobrovolným hasičům, jejichž výbava a akceschopnost se liší obec od obce.
RS zřizuje stát, prakticky ji ale organizuje rybářský svaz
Rybářská stráž je silně personálně provázána s Českým a Moravským rybářským svazem. V rámci organizací dokonce můžeme narazit na obdobu vedoucího člena RS.
V praxi jsou ale zřizovatelem RS úřady, které členy jmenují, kontrolují a mohou je také odvolat. Rybářské svazy by technicky vzato neměli příliš členy RS úkolovat.
Za váš přestupek proti rybářskému řádu se kromě zabavení povolenky také můžete dočkat pozvánky k přestupkové komisi na úřadě, podobně jako při dopravním přestupku.
V praxi ale výkon činnosti stráže zásadním způsobem závisí právě na rybářských svazech, které členy zásobují nejrůznější výstrojí a materiálem. Proto mají porybní různé uniformy, často nejen v rámci územního svazu ale i mezi jednotlivými MO.
Jak probíhá kontrola RS v Mladé Boleslavi se můžete podívat na YouTube:
Někde mají členové RS k dispozici svazové vozidlo nebo dokonce člun a někde zas jezdí na elektrokole nebo chodí jen pěšky. Rybářské svazy také platí profesionální rybářskou stráž, která vykonává dennodenně hlídkovou činnost na mnoha revírech. Zřizovatelem této stráže je ale opět stát.
Český rybářský svaz uvádí, že na jeho revírech působí 4700 členů RS, kteří loni vyřešili 1700 přestupků a ulovili 230 občanů lovících bez povolenky.
Další zprávy na téma rybářská stráž
Buďte první kdo přidá komentář