Středočeši bohužel letos přichází již o druhý rybník. Tentokrát jde o revír Loužek, který patří do revíru 411 059 Litavka 2.
Jde o malý rybníček přímo v podhůří Brd. Žádná zásadní vodní plocha to není ale určitě jde o pěkný revír uprostřed lesa, který jistě bude spoustě rybářů chybět.
Rybník Loužek se prodává novému majiteli
Možnost revír zachovat prakticky neexistovala. Na rybníku byli rybáři jen v nájmu a vlastník se rozhodl vodní plochu prodat a kupce si vybral sám. Rybaření na revíru Loužek funguje až do 30.6., poté již mají zájemci o lov smůlu a musí jinam. Co s rybníkem bude dál nám není známo.
Vyrovnání s novým majitelem proběhnou formou vysazení alespoň 200 kilogramů kapra obecného do jiných součástí revíru Litavka 2.
Tím se svazu kompenzuje finanční ztráta na obsádce zbylé v prodaném rybníce.
Středočeský územní svaz letos již o jeden revír přišel. Vodní plocha Vojkovice šla do dražby, kde SÚS dělal co mohl ale ukázalo se, že o nádrže tohoto typu mají zájem i jiní a bohatší kupci.
Pozitivní zpráva: nové revíry přibývají každý rok
V tomto světle je docela zásadní zmínit, že právě Středočeši a například ještě rybáři ze severu Moravy se starají i o nákup nových revírů nebo vykupování stávajících vod, kde je ČRS pouze v nájmu.
Fond na nákup vodních ploch sbírá příspěvky od MO i dalších dárců a samozřejmě přímo územního svazu.
Díky tomu se například ve Středních Čechách podařilo získat nebo zachránit některé revíry.
Zářným příkladem je již dobře známá Písková Lhota.
Zde se rybaří již druhým rokem a jde o jeden z nejlépe zarybněných revírů v širém okolí.
Dále Středočeský ÚS zakoupil rybník Borovice v Mukařově u Mnichova Hradiště. Aktuálně se chystá otevřít další novou vodu: rybník Hostokryje na Rakovnicku.
Video z otevření revíru Písková Lhota v roce 2020:
Pronájem revírů není výhodný finančně ani strategicky, kupujme naše vody dokud to jde
Podobně se podařilo získat nové revíry na Moravě. O Fondu na nákup vodních ploch jsme psali již v zimě v tomto článku. Je škoda, že výraznější aktivitu v tomto směru vyvíjí jen část svazu v podobě dvou aktivních územních svazů.
Značná část stojatých vodních ploch totiž funguje na základě smlouvy o nájmu, což znamená, že nám ji může majitel časem vypovědět nebo prodat před nosem někomu jinému.
Zájem o vodní plochy mají nejen adepti na provozování soukromých revírů ale v případě vhodných ploch i provozovatelé koupališť či vodních aktivit typu vodní lyžování a wakeboarding. Přeplatit tyto investory je pro svaz extrémně finančně náročné. A tak se každý revír, který se nám podaří odkoupit i s pozemky kolem, počítá.
Buďte první kdo přidá komentář